Melu detektors: Vai Aldis Gobzems runā patiesību par iedzīvotāju tēriņiem medikamentiem?

Partijas "KPV LV" viens no 13 programmas punktiem paredz samazināt medikamentu cenas. Partijas premjera kandidāts Aldis Gobzems savās videouzrunās sociālā medija "Facebook"  vietnē par zāļu dārdzību vairākkārt apgalvojis, ka Latvijas iedzīvotāji par medikamentiem tērē vairāk nekā ceturto daļu no sava patēriņa groza jeb no visiem saviem izdevumiem.

“Mēs varam atbildēt uz jautājumu - atšķirībā no Zaļo un Zemnieku savienības -, kāpēc mums ir dārgākie medikamenti un kāpēc mums izdevumi par farmāciju sastāda ceturto daļu no patēriņa groza,” Gobzems sacīja "Facebook" uzrunā 30.jūnijā (no 5:00). Citā uzrunā (no 17:50) viņš pauda: “...mūsu farmācijas bizness ir būtībā oligopols, kas ir nolobēts, par ko cilvēki maksā no sava patēriņa groza vairāk kā ceturto daļu.” Vēl citā reizē Gobzems minēja, ka Latvijā iedzīvotāji no patēriņa groza farmācijai tērē 26%, turpretī Norvēģijā vai Nīderlandē tie esot tikai 7,7 procenti.

Gobzema apgalvojums neatbilst patiesībai. To, cik kādām vajadzībām tērē Latvijas iedzīvotāji, balstoties uz intervijām un respondentu pierakstiem, aprēķina Centrālā statistikas pārvalde (CSP). Jaunākā informācija par mājsaimniecības patēriņa izdevumu detalizētu sastāvu pieejama par 2016.gadu. Tā rāda, ka mājsaimniecību patēriņa izdevumi vidēji uz vienu cilvēku bijuši 333 eiro mēnesī, no kuriem medikamentiem, medicīniskajām iekārtām un ierīcēm tērēti 13,4 eiro. Līdz ar to tie ir 4,03, nevis 26 procenti, kā norāda Gobzems.

Ko sacīja Gobzems?

"KPV LV" premjera kandidāts  “Melu detektoram” sākotnēji nespēja nosaukt izmantoto datu avotu un sacīja, ka informāciju gatavojuši “mūsu partijas mediķi”. Uz norādi, ka CSP dati rāda tikai četrus procentus, viņš atbildēja, ka tiem netic, jo arī CSP statistika par iedzīvotāju skaitu Latvijā neatbilstot reālajai situācijai.

Neilgi pēc tam Gobzems atzvanīja un sacīja, ka nav bijis precīzs, proti, medikamentu izmaksas veido vairāk nekā ceturto daļu veselības izdevumu, nevis ceturto daļu no iedzīvotāju patēriņa groza. Taču, pēc viņa domām, būtību tas nemaina - šie dati tāpat norādot uz augstajām medikamentu cenām Latvijā. “Jūs nevarat rakstīt, ka es meloju,” sacīja Gobzems. 

"KPV LV" premjera kandidāts arī uzsvēra, ka "Facebook" video viņš runā no galvas bez priekšā sagatavotas informācijas. "Facebook" uzrāda, ka Gobzemam seko vairāk nekā 11 tūkstoši cilvēku un viņa populārākajām videouzrunām ir vairāki desmiti tūkstošu skatījumu.

Kādus datus patiesībā izmanto "KPV LV"?

Gobzema izmantotie un vēlētājiem kļūdaini skaidrotie dati patiesībā ir Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) apkopotā statistika par to, cik liela katrā valstī ir iedzīvotāju farmācijai veltītā izdevumu daļa no kopējiem gan valsts, gan privātajiem veselības aprūpes tēriņiem. Tajā tiek ieskaitīti tikai pašu cilvēku pirktie medikamenti, neņemot vērā tos farmācijas produktus, kurus iegādājas un izmanto veselības aprūpes iestādes.

Melu detektora birkas

Patiesība - apgalvojums ir patiess, tas ir skaidri saprotams, nav pārspīlēts, apšaubāms un to var pierādīt.

Puspatiesība - apgalvojums ir gandrīz patiess, tomēr tas nav precīzs, ir pieļautas statistikas un salīdzinājuma kļūdas, tomēr būtībā doma ir skaidra un tā daļēji atbilst patiesībai.

Tukšas pļāpas - apgalvojums nav patiess, tas nav pierādāms. Tajā ir būtiskas novirzes no statistikas vai datiem, retorika ir pārspīlēta, un nav pierādījumu, ka tas būtu jebkādā veidā patiess.

Ārpus konteksta - Argumentācijā pieļautas kļūdas, salīdzinot lietas, kuras viena ar otru loģiski nav salīdzināmas. Lai gan faktiski dati var būt patiesi, konteksts nav pamatots un ir kļūdains

Panikas celšana - Daļa no faktiem ir patiesa, bet izmantoti spēcīgi pārspīlējumi, kā rezultātā tiek sabiezinātas krāsas un maldināta auditorija, informācija neatbilst esošajai situācijai.

Tie rāda, ka Latvijā izdevumi par medikamentiem proporcionāli pret kopējiem veselības aprūpes izdevumiem Eiropas Savienībā (ES) ir otri augstākie aiz Ungārijas, pērn sasniedzot 28,3 procentus. No ES valstīm viszemākā proporcija, nepārsniedzot 10% robežu, ir turīgākajās valstīs - ziemeļvalstīs, Luksemburgā un Nīderlandē. Gobzema minētie 26% atspoguļoja situāciju 2015.gadā.

To, ka lielie tēriņi maksas pakalpojumiem un medikamentu iegādei saistīti ar nepietiekamo valsts finansējumu nozarei, OECD secina arī pērn publicētajā ziņojumā par situāciju veselības aprūpē Latvijā. OECD Latvijas pacientu līdzmaksājumu apmēru, kas 2015.gadā sasniedza 42%, dēvē par katastrofāli augstu.

Pērn Latvijas Radio pētījumā “Farmācijas neredzamā vara” secināja, ka liela daļa populāro bezrecepšu zāļu ir dārgākas nekā Lietuvā un Igaunijā. Vienlaikus žurnālisti secināja, ka nav aktuālu pētījumu, kas ļautu salīdzināt zāļu cenas dažādās valstīs.

Secinājums:

Gobzema apgalvojums, ka Latvijas iedzīvotāji no sava patēriņa groza medikamentiem tērē vairāk nekā ceturto daļu, ne tuvu neatbilst patiesībai. Viņa izmantotie dati atspoguļo pavisam citu rādītāju. Turklāt tie, lai arī šādu iespēju neizslēdz, tomēr nepierāda, ka Latvijā medikamenti ir dārgāki nekā citur.

Birka:

Panikas celšana 

14 komentāri
Anonīms lietotājs 24312
Var rakstīt ko grib,bet zāles Latvijā tiešām ir ļoti dārgas ! Farmācijas firmas tās ir pacēlušas tādos augstumos,ka pensionāri var atļautkies tikia kompensējamās zāles! Un neviens nepārliecinās tautu ka tas tā nav! Valdošie var pat necensties!
Anonīms lietotājs 20512
Tas, ka Latvijā iedzīvotāji TĒRĒ par medikamentiem ceturto daļu no ienākumiem ir saprāta trūkums. Ja stūķē kuņģī kotletes ar majonēzi, ļuļķē paciņu dienā, uzdzer zemas kvalitātes alkoholu, un vienīgā fiziskā aktivitāte ir aiziet līdz ledusskapim un nospiest TV pultu, nav jābrīnās, ka viss sāp. Man drīz 50, bet es aptiekā pērku tikai plāksterus un zobu diegu. Tas tiešām ir ļoti dārgs.
Dainis Dobelis
Nu ja. Nezinu, ko te grib kāds panākt, bet no savas pieredzes. Pērku, daktera izrakstītas, valsts 75% kompensētas zāles. Saņemu čeku un brīnos. Valsts kompensē 75% no kaut kādām mistiskām zālēm, kas maksā 1,5 EUR. Tātad, valsts kompensē 1.13 EUR. Bet, zāles, vislētākās, aptiekā, maksā 10 EUR. Tātad es samaksāju 8,87 EUR. NETICIET VALSTIJ!!! Jums muļkiem, iesmērē mistiskus 75%, kas ir elementārs rekets. Un atkal. Vai tik ZZS nekomandē veselības ministriju??? Urā, biedri!!!
Anonīms lietotājs 24244
Varbūt ir vērts ieskatīties būtībā nevis trallināšanā par to vai dati ir pareizi? Jautājums, kas ir jāpārbauda - vai medikamentu cenas ir būtiski augstākas kā pārējās EU valstīs vai nav...
James Doe
njā palasot tā idiota fanu komentārus paliek dīvaini. un tērēto % zālēm var mierīgi samazināt paaugstinot pārējās veselības izmaksas, kā tas ir citās valstīs..
Anonīms lietotājs 24243
Es 15 sekunžu laikā pats noskaidroju,ko man vajadzēja... Secinājums: Evita Puriņa neprofesionāla žurnāliste un tādu ar mietu patriekt no sabiedriskā medija. ->>> https://data.oecd.org/healthres/pharmaceutical-spending.htm
Anonīms lietotājs 17890
Gobzems samelojās - tas ir acīmredzami. Ne pirmā, ne pēdējā reize. Taču par laimi viņa elektorāts ir tik aprobežots un sektantisks, ka izdomās visnejēdzīgākās atrunas, lai ignorētu viņu elka melošanas faktu. :)
Anonīms lietotājs 24241
Pilnigs absurds. Kartejais valsts pasutijums. Nez cik ilgi vinjai shis apsurds bij jaizdoma, un cik valsts viri samaksaja par sho sunja murgu? Tu tiesham "autore" uzskati ka valsti viss kartiba? Atver acis!!!
Sandis
Secinājums: Evita Puriņa ceļ paniku! ;)
Janis Rubins
Diemžēl, rakstā netika atspoguļota pilna informācija. Aldis Gobzemis, paskaidroja par šo lietu, lūdzu izlasiet viņa skaidrojumu. -> "Tagad pierādīšu, ka Latvijas sabiedriskais medijs ir fake news un ka žurnāliste Evita Puriņa ir angažēta vai nekompetenta. Pēc OECD datiem Latvijā 28 procenti no veselības patēriņa groza cilvēkam tiek iztērēti farmācijā augsto medikamentu cenu dēļ. Tas, ka OECD šos tēriņus uzskata par katastrofāli augstiem, pēc LSM žurnālistes Puriņas viedokļa ir "panikas celšana", tādējādi cenšoties, kā jau ierasts, mani noniecināt. Jā, tā ir panikas celšana, LSM un žurnāliste Evita Puriņa, Jums kā objektīvam medijam vajadzēja arī pateikt, nevis apzināti noklusēt, ka es mūsu sarunā teicu, ka Latvijā ibumetīns vai paracetamols vai entie citi medikamenti ir pat piecreiz dārgāki kā, piemēram, Lielbritānijā vai citās attīstītās valstīs. Jūs to nepateicāt, lai radītu fake news! Tā Jūs, Evita Puriņa, strādājat kā varas rupors, ražojot fake news" -> Alda Gobzemja citāta beigas.
James Doe
Jo pie mums minētajiem bezrecepšu pretsāpju līdzekļiem ir tikai brendu versijas pārdošanā, nevis generics - pārtikas veikalos. Brendu zālēs arī UK maksā tik pat, vai vairāk.Vidēji UK zālēs ir dārgākas par 25% vai vairāk. Bet ar idiotiem, kas melo pilnībā apzināti, agresīvi un uzreiz maina tematu diskutēt nevar.
Roman Ti Ti
Vai Evita Puriņa runā patiesību? Šajā rakstā noteikti nē par 99%! Kāpēc? Jo, kaut arī man Gobzems ļoti nepatīk, viņam šajā jautājumā ir taisnība. Statistikas datus šoreiz nevar ņemt par pilnu, jo tie ir attiecināti uz visiem iedzīvotājiem. Bet vajadzēja apskatīt papildus par iedzīvotāju grupām. Ja paņemtu pensionāru vecuma iedzīvotājus, tad tēriņi par medikamentiem sasniegtu pat 30-50 %. Un tas nav normāli! Vecumā no 40 līdz 60 gadiem tie arī būtu vairāk kā 25%! Un ne jau tāpēc, ka lieto daudz zāļu, bet gan tāpēc, ka tās tiešām ir nejēdzīgi dārgas attiecībā pret minimālo darba algu, ko saņem lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju. Daļa, varbūt, pat tik daudz nesaņem! Bet par šo dārdzību nevar attiecināt tikai uz medikamentiem. To jāattiecina arī uz medicīnas pakalpojumiem, kuri ir komercializēti, dzīvokļu iri, mājokļa iegādi, nekustamā īpašuma nodokli, u.c. Latvija ir kļuvusi par spekulantu zemi, kurā ir pazudusi līdzsvarotība un cilvēciska attieksme pret cilvēkiem!
Anonīms lietotājs 24128
Statistika. Neatsaucieties uz statistiku.Tas ir stulbums. Mierinājums valdībai, sak nav nemaz tik traki. Vidējā alga ir kāda? Bet lielākā daļa dzīvo krietni zem vidējās algas. Zāles. Vienam mēnesī varbūt ne cik, citam pat vairāk kā puse no pensijas. Laimējies ir tiem, kas var dabūt zāles atvieglojumiem, bet ne visiem diemžēl tā ir.Un tiem, kam jāmaksā ceturtā daļa vai pat vairāk, statistika nemierina.
rNcs92 .
Kasīties pie sīkumiem māk visi, galvenā ideja ir skaidra - medikamentu cenas tik samazinātas, pārējam nav nozīmes. Nebrīnos, ka CSP strādā tā pat kā KNAB, VID un UR. Neredzu, nekādu pamatojumu, lai ticētu šeit publicētajiem datiem. Pēc savas un vecvecāku pieredzes zinu, ka medikamentos var tik tērēts krietni vairāk, nekā tikai 4 daļa no ienākumiem.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Ziņu analīze
Ziņas
Jaunākie
Interesanti