1:1

1:1 Gundars Rēders: Jevgēņijs Kiseļovs

1:1

1:1 Gundars Rēders: Jevgēņijs Kiseļovs

1:1 Gundars Rēders: Jevgēņijs Kiseļovs (krievu valodā)

Žurnālists Kiseļovs: Arī Putinu kritizējušie krievi līdzatbildīgi par Krievijas nonākšanu morālā bezdibenī

Laikā, kad Krievija izvērsusi asiņainu karu pret savu kaimiņvalsti Ukrainu, ir pieņemami runāt par Krievijas un arī ārpus tās robežām dzīvojošās krievu tautas kolektīvo atbildību. Pat cilvēki, kuri visus šos gadus atklāti kritizēja Putinu, ir līdzatbildīgi par to, līdz kādam bezdibenim novesta Krievija. Tā intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Viens pret vienu" sacīja viens no savulaik ietekmīgajiem Krievijas žurnālistiem Jevgēņijs Kiseļovs, kurš pirms diviem gadu desmitiem pārcēlās uz Ukrainu.

Kiseļovs intervijā norādīja, ka, lai arī tiek saukts par krievu žurnālistu, pats viņš sevi dēvē par ukraini, Ukrainas žurnālistu un Ukrainas patriotu.

Viņš no paša sākuma, Putinam nākot pie varas, viņu kritizēja, tāpēc bija spiests pārcelties uz Kijivu un sākt jaunu dzīvi un karjeru Ukrainas galvaspilsētā. Kiseļovs atzina: "Pat tie cilvēki, to skaitā arī es, kas visus šos gadus atklāti iestājās pret Putinu un viņa īstenoto politiku; pret to, kā Putins izturas pret Krieviju un tās iedzīvotājiem, – arī viņi ir zināmā mērā atbildīgi, varbūt mazākā mērā. Arī es esmu vainīgs pie tā, līdz kādam kliņķim novesta Krievija. Tā ir nolaidusies līdz morālā bezdibeņa pašai apakšai. Tā ir arī mana atbildība, jo esmu par maz cīnījies, lai tā nenotiktu. Un man ir kauns."

Žurnālists sacīja – lai arī viņš nav darījis neko, kas sekmētu Putina nonākšanu pie varas, tomēr viņš nav darījis gana daudz, lai Putins pie varas nebūtu palicis.

"Par maz esmu zvanījis trauksmes zvanus. Līdz ar to mēs visi esam līdzvainīgi," viņš teica.

Runājot par cilvēkiem, arī žurnālistiem, kuri tagad Putinu kritizē un pat ir bijuši spiesti bēgt no valsts viņa īstenotās politikas dēļ, taču savulaik, Putinam nākot pie varas, viņu atbalstīja un slavēja kā jaunu, skaidri domājošu un efektīvu līderi, Kiseļovs norādīja –

ir savādi, ka šie cilvēki iebilst tagad pret kolektīvo atbildību.

Žurnālists atzina, ka personīgi Krievijā nepazīst nevienu cilvēku, kurš būtu atklāti par karu, lai gan viņa paziņu, draugu un radu loks tur ir plašs, tomēr viņš zina, ka tādi cilvēki ir. Kiseļovs viņus dēvēja par "morāliem kropļiem", norādot, ka citu raksturojumu viņam nesanāk piemeklēt.

"Ir cilvēki, kuri klusē. Skaļi atbalstu karam pauž tikai nelieši un neģēļi, kuri ir, atkārtošu, ir morāli kropļi. Dara viņi to konjuktūras dēļ, lai izbīdītos darbā, dienestā, saņemtu bonusus, privilēģijas. Vārdi un uzvārdi ir zināmi, un agri vai vēlu viņiem būs jāatbild. Jāatbild gan Dieva tiesas priekšā, gan morālās tiesas priekšā un, ļoti iespējams, arī krimināltiesas priekšā," viņš teica.

Runājot par Putinu uz apsūdzēto sola, žurnālists atzina – lai arī cik ļoti viņam gribētos Krievijas prezidentu redzēt "roku dzelžos kādā būrī", tomēr viņš šaubās, ka tas notiks. Tomēr politiskā izpratnē Putins jau ir uz apsūdzēto sola.

Kiseļovs arī norādīja, ka Krievijas prezidenta Vladimira Putina pret Ukrainu izvērstais karš plašākā eksistenciālā izpratnē jau ir zaudēts, lai arī kāds nebūs tā militārais iznākums, jo Putins vēsturē vēlējās ieiet kā cilvēks, kurš iekaroja neiekarojamo Ukrainu, kura vēlējās dzīvot neatkarīgu dzīvi, bet ieies vēsturē kā banāls kara noziedznieks, un to no vēstures annālēm vairs nekad neizdosies izdzēst.

Runājot par Rietumu atbildību, viņš sacīja rietumvalstīm tagad jāmeklē veidi, lai beigtu pirkt gāzi un naftu no Krievijas, lai arī cik tas nebūtu sāpīgi. Viņš gan atzina – "nevajag cirst no pleca" un darīt to acumirklī, jo, ja tas pasaules tirgū radītu cenu kāpumu, Putins varētu nopelnīt, jo pasaulē ir gana daudz bezprincipu cilvēku, valdību un režīmu, kas būtu gatavas pirkt no Krievijas.

Viņaprāt, atteikšanās no Krievijas resursiem jāīsteno ātri, bet ne momentāni.

Kiseļovs norādīja, ka pat tad, ja Krievija atvilktu savus karaspēkus un atgrieztos stāvoklī, kāds bija līdz 23. februārim, kad tā naktī iebruka savā kaimiņvalstī, dažādi "izgājieni" pret Ukrainu turpinātos. Savukārt par to, kas notiktu, ja Putinu gāztu vai viņš dotos viņsaulē, žurnālists atzina – viņš ir tajā viedokļu nometnē, kur uzskata, ka varu iegūtu aizsāktās politikas turpinātāji.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt