Panorāma

«Rīgas satiksme» atkal izmantos riteņu bloķētājus

Panorāma

R. Vējonis: partijām jāspēj vienoties par koalīciju

Zolitūdes traģēdijas krimināllietā liecina apsūdzētā A. Meļņikova

Zolitūdes traģēdijas lietā apsūdzētā būvinspektore Meļņikova savu vainu noliedz

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Turpinās apsūdzēto liecību uzklausīšana Zolitūdes krimināllietas prāvā. Otrdien, 30.oktobrī, savas uzrakstītās piezīmes tiesā nolasīja apsūdzētā Rīgas būvvaldes Būvinspekcijas priekšnieka vietniece Aija Meļņikova. Viņai izvirzītas apsūdzības par valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu, izraisot smagas sekas. Meļņikova tāpat kā citi apsūdzētie savu vainu noliedz, apgalvojot, ka darbus veikusi no labākās sirdsapziņas un atbilstoši tā laika likumdošanai.

ĪSUMĀ:

  • Meļņikova pārbaudīja lielveikalu būvniecības laikā un parakstīja dokumentus, kas apliecina ēkas drošumu.
  • Apsūdzības par nepienācīgu būvniecības kontroli un paviršu objekta pārbaudi pirms ēkas nodošanas ekspluatācijā.
  • Meļņikova norādīja, ka darbus veikusi atbilstoši normatīvajiem aktiem; savu vainu viņa neatzīst.

Aijas Meļņikovas kā valsts amatpersonas pienākumi bija kontrolēt lielveikala "Maxima" būvniecības procesu. 2011.gadā, kad ēku nodeva lietošanai, Meļņikova pildīja Rīgas pilsētas būvvaldes galvenās būvinspektores amata pienākumus. Tas nozīmē, ka viņa ne vien veica pārbaudes būvniecības laikā, bet arī parakstīja dokumentus, kas apliecina ēkas drošumu.

Tā kā ēka divus gadus vēlāk sagruva, Meļņikovai izvirzītas apsūdzības par nepienācīgu būvniecības kontroli un paviršu objekta pārbaudi pirms ēkas nodošanas ekspluatācijā. Savās liecībās apsūdzētā daudz atsaucās uz likumdošanu, norādot, ka darbus veikusi atbilstoši.

Attiecībā uz apsūdzību par paviršu kontroli, Meļņikova norādīja, ka pārbaudes veiktas tik daudz, cik noteikuši normatīvie akti. Savu vainu viņa neatzīst.

Vēl Meļņikova apsūdzēta par to, ka akli paļāvusies uz bijušā kolēģa Jāņa Baloža aktu par ēkas pieņemšanu ekspluatācijā. Viņa uzlikusi savu parakstu uz dokumenta, ka viss ir kārtībā un ēka nododama lietošanā. Meļņikova tiesā teica, ka viņas paraksts šādā gadījumā bijis formāls, ņemot vērā, ka viņai nebija jādublē kolēģu uzdevumi un nebija jādodas apskatīt ēku vai pētīt tās dokumentus. Vēl nerunīgāka par Meļņikovu ir viņas aizstāve, kas vispār atteicās runāt ar žurnālistiem. 

Prokurori pagaidām nevar pateikt, vai šīs dienas un pirms tiesas Meļņikovas liecībās saskatāmas būtiskas atšķirības. Liecības ir garas un ar vairākiem pielikumiem, tāpēc viņas izvaicāšana turpināsies trešdien, 31.oktobrī.

"Dēļ tā mums tiesa ir devusi laiku, lai mēs varētu iepazīties ar šīm plašajām Meļņikovas sniegtajām liecībām," skaidroja prokurors Agris Skradailis.

Liecinot Meļņikova tāpat norādīja uz citu apsūdzēto atbildību. Fragments no liecības: 

Meļņikova ir vienīgā no trim ar Rīgas būvvaldi saistītajiem apsūdzētajiem, kas aizvien turpina ieņemt augstu amatu galvaspilsētas būvvaldes struktūrvienībā. Tagad Meļņikova ir Būvinspekcijas priekšnieka vietniece. Attiecībā uz viņas norādēm par citu iesaistīto vainu tiesā iepriekš daudz iztirzāti viltoti paraksti būvdarbu žurnālos, nepareizi slodžu aprēķini un neskaidrības, kurš par ko bijis atbildīgs.

KONTEKSTS:

Lai skatītu apjomīgo lietu par Zolitūdes traģēdiju, kurā zem veikala "Maxima" iegruvušā jumta dzīvību zaudēja 54 cilvēki un vēl desmitiem tika ievainoti, tiesa uz pirmo sēdi sanāca 2015.gada 8.decembrī. Sākotnēji tiesā skatīti procesuāli jautājumi, bet pēc vairākiem mēnešiem sākta cietušo un liecinieku nopratināšana.

Prokuratūra uzrādījusi apsūdzības par būvniecības noteikumu pārkāpšanu, valsts amatpersonu pienākumu nepildīšanu, nonāvēšanu aiz neuzmanības un darba aizsardzības noteikumu pārkāpšanu kopumā deviņiem cilvēkiem. Pieciem no viņiem prokuratūra izvirzījusi apsūdzības par būvniecības noteikumu pārkāpšanu, kā rezultātā sabruka ēkas daļa, kas izraisīja smagas sekas. Šīs apsūdzības uzrādītas būvinženierim Ivaram Sergetam, ēkas projekta būvekspertīzes veicējam Andrim Gulbim, būvuzraugam Mārtiņam Draudiņam, lielveikala projekta autoram arhitektam Andrim Kalinkam un uzņēmuma "Re&Re" būvdarbu vadītājam Staņislavam Kumpiņam.

Iepriekš neviens no deviņiem apsūdzētajiem savu vainu neatzina.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti