Panorāma

Šogad uz Latvijas ceļiem zaudētas jau 13 dzīvības

Panorāma

Zolitūdes lietā jau 3 aizdomās turamie, 2 firmām mantas arests

I.Sergets atbildēja par būvkonstrukcijām

Zolitūdes traģēdijas lietā apcietinātie Sergets un Gulbis - kas viņi ir?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Zolitūdes lielveikala "Maxima" traģēdijas lietā policija piemērojusi aizdomās turamā statusu sagruvušās ēkas būvinženierim Ivaram Sergetam un būvekspertīzes veicējam Andrim Gulbim. Latvijas Televīzija skaidro, kas ir aizdomās turētie un kāda bijusi viņu loma "Maxima" ēkas būvniecībā.

Ivars Sergets Zolitūdes “Maximas” projektā atbildēja par būvkonstrukcijām. Viņu kā apakšuzņēmēju nolīga arhitektu firma KUBS.

Jau pēc jumta nogruvuma arhitektu un būvnieku pieaicinātie eksperti rādīja uz trūkumiem būvkonstrukciju rasējumos. Bijušas pretrunīgas jumta slodzes un pietiekami stipri nebija skrūvju savienojumi, kas turēja jumta konstrukcijas. Kā aprēķināja veikala celtnieku “RE&RE” nolīgtais Aldis Grasmanis, plīsušo skrūvju mezglu nestspēja bija trīs reizes zemāka par normatīvos prasīto.

Vispārīgie būvnoteikumi nosaka, ka par būvprojekta daļu atbild daļas vadītājs, tātad par konstrukcijām – Sergets.

Kā sabiedriskai būvei veikalam bija jāveic arī ekspertīze. Būvkonstrukcijas Sergets lūdza pārbaudīt paziņam Andrim Gulbim. Uz vienīgās ekspertīzes lapas Gulbis nekādas īpašas piezīmes neveica un būvprojektu rekomendēja apstiprināšanai. 

Sergets uzskata, ka atbildība par plīsušajiem skrūvju savienojumiem jāuzņemas celtniekiem. Sākumā Sergets bija uzzīmējis viengabalainas jumta konstrukcijas. Tādas arī caurskatīja Gulbis. Konstrukcijas sadalīt ar skrūvēm pa vidu bijusi celtnieku ideja un viņiem arī bija jāparedz, vai skrūves izturēs, uzskata Sergets.

Līdz pēdējai detaļai izstrādāts jumta konstrukciju rasējums projektā neesot atrodams, bet Sergets parakstījis pēdējo no variantiem, norāda būvnieki. 

Nevar ignorēt, ka jumta konstrukciju montāžu “Maximas” veikalam veica apakšuzņēmēji un, visticamāk, bez atbilstošas darbu vadības. Apakšuzņēmēju norādītais būvdarbu vadītājs objektā nestrādāja un viņa paraksti tika viltoti.   

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti