Zagļi šogad iecienījuši BMW markas spēkratus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Šogad pirmajos trīs mēnešos nozagtas 216 automašīnas, no kurām atrasta mazāk nekā puse. Policijas dati rāda, ka zagļi šogad iecienījuši BMW markas spēkratus, bet mazāk zog "Audi" markas auto.

Auto zagļi parasti rosās naktī

Rūpnieciski ierīkotās signalizācijas vairs nespēj spēkratus pasargāt no zagļiem, tāpēc autovadītājiem jādomā par papildu aizsardzību. Uzņēmuma "Autonams" drošības eksperts Dainis Libers stāsta – viņš mēnesī uzstāda ap 2000 imobilaizeru, jo papildus ierīkotās signalizācijas garnadžiem arī vairs nav šķērslis. Imobilaizeri ir iekārtas, kuras automašīnā pārtrauc elektronisko ķēdi, un tikai spēkrata saimnieks zina, kas jādara, lai auto iedarbinātu.

"Imobilaizers parasti ir čips, kas raida konkrētu signālu (..). Imobilaizers atpazīst – tas ir mans saimnieks, es atļaušu mašīnai darboties. Ja saimnieku neatpazīst, tad mašīna noslāpts," par ierīci stāsta Libers.

Automobiļa saimnieka uzdevums ir radīt zaglim papildu galvassāpes. Libers saka, ka garnadži parasti strādā naktī un katrs traucēklis no neģēlības var atturēt.

"Zaglim ir jāatrod tā iekārta, kas ir piecus centimetrus gara un divus centimetrus plata plāksne, fiziski jāatrod, fiziski jāveic tās demontāža, citādāk viņš to nevar izdarīt. (..) Biežākais mums zināmais scenārijs, ka mašīna tiek iedarbināta, jo sistēma to ļauj. Tad tiek nobraukti pārsimts metri un mašīna noslāpst," teica drošības eksperts.

Vairāk zog arī "Nissan" auto

Tomēr tikai retais auto īpašnieks domā par papildu drošības sistēmām. Tādus secinājumus ļauj izdarīt policijas apkopotā auto zādzību statistika. Šogad pirmajos trīs mēnešos nozagtas jau 216 automašīnas, kas ir par 13 mašīnām vairāk nekā analoģiskā laika periodā pērn.

Valsts policijas Kriminālizmeklēšanas pārvaldes 2. nodaļas priekšnieks Māris Priednieks sacīja, ka visvairāk automašīnas zog Rīgā un Pierīgā, bet mazāk – Latgalē. Jauna tendence ir "Nissan" automašīnu zagšana – pērn šīs markas automašīnas vispār nezaga, bet šogad reģistrētas jau astoņas "Nissan" auto zādzības. Tomēr iecienītākā zagļu marka šogad ir BMW.

"Divkārt pieaudzis BMW automašīnu zādzību skaits. Ja pērn trīs mēnešos bija 25 nozagtas, tad šogad nozagtas jau 53 auto. Tieši divas mazāk nozagtas ir "Audi" – ja pērn bija 47, tad šogad 22. No populārākajām – VW ir palikuši tajā paša līmenī," teica Priednieks.

Nozagto auto topa pirmajā vietā ierindojas BMW 3.sērija ar nozagtām 26 auto. Otrajā vietā ir "WV Golf" – 20, BMW 5.sērijas marka– 17, "WV Passat" – 12 un "Audi A4” ar astoņiem nozagtiem auto. Pērn pirmajā vietā ierindojās "WV Golf", otrajā – "Audi 80”, "WV Passat”, BMW 3.sērija un "Audi A4”.

Mudina rūpēties par mantas drošību

Policija tendenču izmaiņas saista ar BMW markas popularitātes pieaugumu. Tas nozīmē, ka aug arī pieprasījums pēc to rezerves daļām. Zagļi visbiežāk izvēlas spēkratus izjaukt un pārdot detaļās. Pircēji ir servisi Latvijā, arī Lietuvā, Vācijā, Krievijā, kur detaļu cenas ir krietni augstākas. Zagtas mašīnas mēģina arī pārdot.

Zagļi ir čaklāki par policistiem. Priednieks rāda statistikas datus, stāstot, ka šogad izdevies atgūt mazāk nekā pusi no nozagtajiem auto. Nule policija prokuratūrai nodevusi krimināllietu pret trim spēkratu zagļiem. Izdevies atgūt šoziem Ķengaragā nozagto automašīnu "Honda Accord”. Kad policija trīs cilvēku bandu aizturēja, zagļi ar jauniegūto auto bija ceļā uz Jelgavu.

Priednieks notverto bandu sauc par profesionāļiem, kuri, iespējams, pastrādājuši arī citas auto zādzības. "Divi ir agrāk tiesāti. Viens no viņiem ir nesen tiesāts, janvāri, par auto zādzību tiesa viņam piemēroja trīs ar pusi gadus nosacītu sodu. Ilgi nevajadzēja gaidīt, kad viņš bija atpakaļ uz savām [noziedzīgajām] takām," teica policists.

Lai pasargātu sevi no liekām galvassāpēm un zaudējumiem, policija mudina iedzīvotājus rūpēties par savas mantas drošību. Priednieks teic, ka drošākais veids, kā nepalikt bez auto, ir tā aprīkošana ar pretaizdzīšanas iekārtām. Policists gan iesaka izvēlēties uzticamus un pārbaudītus servisus.

"Nereti arī paši zagļi atver savus servisus. Un tad viņu līdzdalībnieki tajos servisos arī strādā," zināja sacīt Valsts policijas pārstāvis.

Automašīnu drošības eksperts Libers saka, biežāk pie viņa nāk apdrošinātāju skubināti auto īpašnieki. Procedūra ilgu laiku neaizņem –  vidēji četras stundas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti