VM parlamentārā sekretāre: Smēķēšana liedz bērna tiesības uz veselību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Smēķēšana liedz bērna tiesības uz veselību un tīru vidi, pamatojot likumā nostiprināto aizliegumu pieaugušajiem smēķēt bērna klātbūtnē, saka Veselības ministrijas (VM) parlamentārā sekretāre Liene Cipule.

Viņa norāda, ka ir bijuši gadījumi, kad bērns nonācis reanimācijā, jo vecāki mājās smēķē. Savukārt citi vecāki smēķējuši zīdaiņa klātbūtnē slēgtā telpā. „Pasargāt no tabakas dūmiem - mērķis ir pasargāt viņa veselību,” intervijā Latvijas Radio ceturtdienas rītā sacīja VM parlamentārā sekretāre Cipule.

Viņa skaidro, ka līdz šim nebija iespējams bērnu pasargāt. „Tajos gadījumos, kad bērns nonāk slimnīcā smagā stāvoklī (..) šie risinājumi varētu būt daudz drastiskāki,” norāda Cipule. VM pārstāve akcentē, ka vecāku smēķēšana nekļūs par cēloni bērna izņemšanai no ģimenes, tomēr gadījumā, ja varas iestādes atkārtoti konstatēs pieaugušo smēķēšanu bērna klātbūtnē, tad varētu sekot administratīva atbildība. Taču, ja ārstu slēdziens apliecina, ka bērns cieš no vecāku vai citu pieaugušo smēķēšanas, tad ir jābūt instrumentam, kā to pārtraukt, sacīja Cipule.

Viņa piebilda, ka smēķēšanu bērna klātbūtnē var definēt kā vardarbību pret bērnu, jo liedz viņa tiesības uz tīru vidi.. Tiesa, nav iespējams precīzi definēt, cik liels dūmu daudzums gaisā ir uzskatāms par vardarbību pret bērnu. „Likuma mērķis ir norādīt, uz ko mēs orientējamies,” skaidro Cipule. Administratīvie sodi būs tādos gadījumos, ja vecāki neņems vērā norādes. Jau šobrīd Bērnu tiesības aizsardzības likums aizliedz smēķēt bērna klātbūtnē.

Žurnālists, 3,5 gadus vecas meitenes tēvs un smēķētājs Māris Zanders saka, ka bērna klātbūtnē nesmēķē. Viņš dodas uz atsevišķu telpu, par kuras pilnīgu brīvību no cigarešu dūmiem gan ne vienmēr var būt pārliecināts. Taču viņš apliecina, ja uz ielas krustojumā apstājas blakus bērnam, tad pārstāj smēķēt.

Viņš atzinīgi vērtē grozījumus likumā, kas pieļauj pieaugušos sodīt administratīvipar smēķēšanu bērna klātbūtnē, tomēr šaubās par to, vai izdosies reāli kontrolēt un sodīt vainīgos. „Protams, gribēt nav kaitīgi, bet kā to reāli izdarīs?”, retorisks ir Zanders. Viņaprāt, grūti būs to kontrolēt. „Ideoloģija ir pareiza, bet to ir ļoti grūti īstenot,” viņš bilst.

Zanders ceturtdien sarunā ar Latvijas Radio sacīja, ka sociālā kampaņa, iespējams, būtu vēl viens veids, kā likt pieaugušajiem aizdomāties par smēķēšanas kaitīgumu un nodarījumu bērna veselībai.

Savukārt bāriņtiesas vadītājs Aivars Krasnogolovs uzsvēra, ka nav iespējams kontrolēt pieaugušo rīcību bērna klātbūtnē, piemēram, mājās. Tiesa, arī viņš apliecināja, ka smēķēšana bērna klātbūtnē ir pilnīgi nosodāma.

Ziņots, ka Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija trešdien atbalstīja grozījumus Bērnu tiesību aizsardzības likumā, pielīdzinot smēķēšanu vardarbībai pret bērnu.

Vardarbība ir visu veidu fiziska vai emocionāla cietsirdība, seksuāla vardarbība, nolaidība vai cita izturēšanās, kas apdraud vai var apdraudēt bērna veselību, dzīvību, attīstību vai pašcieņu. Līdz šim par fizisku vardarbību tika uzskatīts tikai apzināts spēka lietojums saskarsmē ar bērnu jeb sišana.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti