VK revīzijas atklājumu dēļ FM aptur aizdevumu izsniegšanu Ķekavas domei

Finanšu ministrija (FM) pārtraukusi jebkādu kredītu izsniegšanu Ķekavas novada domei – tā trešdien Saeimas revīzijas komisijai paziņoja ministrijas galvenā pašvaldību finanšu uzraudzītāja Baiba Tisenkopfa. Ministrija tā lēmusi rīkoties pēc tam, kad Valsts kontrole (VK) Ķekavā atklāja nelikumīgi iztērētus 73 tūkstošus eiro un nelietderīgi izlietotu pusotru miljonu eiro. Revīzijas komisijas deputāti atļāva tagadējai Ķekavas vadībai pusgada laikā laboties, vienlaikus arī atsākot diskusijas par to, vai finanšu pārkāpumos pieķertiem politiķiem ļaut kandidēt vēlēšanās.

«Tā ir noziedzīga rīcība, nevis trūkumu novēršana. Tur pie varas ir bagāti cilvēki, kas turpina savu darbību un bieži vien pašvaldības līdzekļus izmanto savu privāto līdzekļu vairošanai,» tik asi par Ķekavas novada domes vadību Publisko izdevumu un revīzijas komisijā izteicās deputāte Līvija Pļavinska («Vienotība»). Taču viņas partijas biedrs - bijušais Ķekavas mērs un tagadējais deputāts Roberts Jurķis ir tas, kura virzienā tiek raidīta lielākā daļa pārmetumu par nelikumībām un naudas izšķērdēšanu pēdējo gadu laikā.

Iepriekš VK publiskojusi revīzijas rezultātus Ķekavā - divos gados pašvaldības darbinieki par nodokļu maksātāju naudu notiesājuši pārtikas produktus teju 40 tūkstošu eiro apmērā un par 55 tūkstošiem algojuši advokātu armiju, lai gan ir seši savi juristi. Par gandrīz 160 tūkstošiem eiro Ķekavas vadība devusies apšaubāmas lietderības komandējumos, bet ar pašvaldības mašīnām braukāts privātās darīšanās.

Bijušais mērs Jurķis pārmetumiem, ko nu vētī arī prokuratūra, gan nepiekrīt: «Vai pensionāru apsveikšana un ekskursijas vai sociālā dienesta pakalpojumi, kas nebija noformēti tā, kā patiktu Valsts kontrolei, ir nelietderīgi? Kur ir definīcija, kas ir un kas nav lietderīgi?»

Tagadējais Ķekavas domes priekšsēdētājs Valts Variks (Vidzemes partija) Saeimas revīzijas komisijai solīja pusgada laikā ieviest visus 13 Valsts kontroles ieteikumus. Ķekava cenšoties izstāties no uzņēmumiem, kuru komercdarbība nav saistāma ar pašvaldību funkcijām, bet kuru izveides dēļ nu pašvaldība zaudēs ap 100 hektāriem zemes. Tāpat mainīšot un papildināšot arī personālu, piemēram, algojot iekšējo auditoru, kam neatbilstības jāpamana uzreiz, deputātiem teica Variks.

Šī bija pirmā revīzijas komisijas sēde, kurā piedalījās ne tikai Valsts kontrole un revidētā pašvaldība, bet arī to darbu uzraudzītājas ministrijas. Zvērinātu revidentu asociācija taisnojās, ka tai nav tik daudz laika, lai pašvaldību gada pārskatos uzietu pārkāpumus. Savukārt Valsts kontroles padomes loceklis Aivars Ērglis saka - neatbilstības visās pašvaldībās ir līdzīgas, tāpēc cer, ka revidenti tās reiz sāks pamanīt. 

Līdz ceturtdienai Finanšu ministrija uzdevusi Ķekavas domei iesniegt detalizētu informāciju gan par pašvaldības, gan tās kapitālsabiedrības «Baložu komunālā saimniecība» finanšu situāciju. Šim uzņēmumam pašvaldība novirza apjomīgus budžeta līdzekļus, kas arvien tiekot izlietoti neatbilstoši mērķiem. Pašvaldību lietu ministrija tikmēr slavē jau gadu strādājušo mēru Valtu Variku par vēlmi laboties un par domes atlaišanu, kā tas Ķekavā reiz bija jau pirms sešiem gadiem, nedomā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti