Visu plūdu radīto zaudējumu kompensēšanai var nepietikt naudas

Pļaviņu, Daugavpils, Ilūkstes, Ogres novads - šīs ir pašvaldību teritorijas, ko pavasara plūdi līdz šim skāruši visvairāk. Pļaviņās bīstamākā situācija ir aiz muguras, un saskaņā ar sākotnējām aplēsēm pašvaldībai radīti ap pusmiljonu latu zaudējumi. Ar tikpat lielu skādi rēķinās Ogres novadā, kur visvairāk plūdos papostīts aizsargdambis, kas tagad būs jāatjauno. Tikmēr Daugavpilī, kur šobrīd situācija ir viskritiskākā, zaudējumi aplēsti 15 000 latu apmērā. Taču tie ir tikai sākotnēji aprēķini un vien par pilsētu.

„Tas būs vairāk. Par zaudējumiem tagad ir par agru teikt, jo cieš visa infrastruktūra, ceļi, privātās teritorijas. Īpaši Daugavpils novadam un Ilūkstes novadam būs lieli zaudējumi. Jo Daugavpils novadā applūdušas vairāk nekā 5000 hektāru zemes. Ilūkstes novadam tāpat. Ļoti cieš lauksaimniecības cilvēki, kuri tagad nevar izvest pienu un lej ārā. Tā kā zaudējumi būs ļoti lieli," lēš Daugavpils domes priekšsēdētāja Žanna Kulakova.

Pagaidām plūdu radītos zaudējumus nav iespējams aplēst, jo pali vēl nav beigušies. Šobrīd vislielākās bažas ir par to, ka varētu neizturēt Daugavpils novada aizsargdambis un tad zaudējumu apmērs attiecīgi samilztu vēl vairāk. Konkrētāku zaudējumu vērienu varēs pateikt pēc mēneša vai diviem.

Tikmēr valdība solījusi kompensēt pašvaldībām radušos plūdu zaudējumus. Vēl atbildīgā pašvaldību ministrija vērtē iespēju kompensēt arī iedzīvotājiem radīto skādi - arī tās apmēru pagaidām ir grūti pateikt, sacīja Ministru prezidents Valdis Dombrovskis

„Pašreiz es neriskēšu saukt summas, jo vēl šie aprēķini nav apkopoti, bet skaidrs, ka tās summas būs samērā ievērojamas. Jāatzīst, ka līdzīgs precedents mums ir bijis pēc vētras Madonā, kad mēs šāda veida palīdzību sniedzām, balstoties uz pašvaldību saistošajiem noteikumiem un ar to pašu pašvaldību līdzfinansējumam likmi, kā tas ir citās katastrofu situācijās," sacīja premjers.

Premjers skaidroja, ka kompensācijas apmērs plūdos cietušajiem iedzīvotājiem būs atkarīgs no zaudējumu novērtējuma un arī tā, par ko un kādā mērā katra pašvaldība kompensē iedzīvotājiem šādus zaudējumus. Iedzīvotājiem iespējams kompensēt zaudējumus līdz pat 50% - noprotams, ka šie tēriņi sākotnēji pašvaldībām jāsedz no savas kabatas un pēc tam valsts tos daļēji atmaksā.

Tā kā kopējie zaudējumi vēl ir neskaidri, šobrīd nevar pateikt, vai ar budžeta līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem pietiks visu zaudējumu segšanai. No šogad neparedzētiem gadījumiem atvēlētajiem nepilniem 15 miljoniem latu atlikuši nedaudz vairāk kās trīs miljoni latu.

Finanšu ministrijā atturējās komentēt to, kāda būs rīcība, ja naudas budžeta neparedzētiem gadījumiem pietrūks, jo šāda situācija nekad neesot bijusi. Tiesa, saskaņā ar likumu valstij nav jākompensē visi neparedzētie pašvaldību tēriņi - 30% tām jāsedz pašām, bet pārējie 70% valstij.

Pēdējās pusotras nedēļas laikā palu radīti plūdi ir bijuši daudzviet Latvijā. Cietušas ir ne tikai Ogre, Pļaviņas, Daugavpils un Ilūkstes novadi, bet arī Carnikava, Līvāni un citas pilsētas, ciemi vai lauku teritorijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti