Panorāma

Panorāma

Panorāma

Panorāma

Cīnās pret koku nociršanu pie mājas gar šoseju

Viensēta cīnās pret koku ciršanu pie rekonstruējamās Vidzemes šosejas

Eiropas Savienībā trokšņa piesārņojums tiek uzskatīts par vienu no būtiskiem cēloņiem veselības problēmām. Taču par to vairāk runāts oficiālos dokumentos un prasībās, ne ikdienas rīcībā. To apliecina kādas viensētas iedzīvotāju cīņa, lūdzot necirst kokus rekonstruējamās Vidzemes šosejas malā, vai arī to ciršanas gadījumā piedāvāt kādu risinājumu.

"Mežā es eju faktiski katru dienu. Citreiz pat līdz mežam nav jāiet, sēnes ienāk pagalmā," tā par savu izvēli īpašuma iegādei pirms aptuveni 15 gadiem stāsta "Mežvidu" saimniece Zane Eniņa. Šo gadu laikā īpašums būtiski atjaunots un uzlabots. Zanes māja atrodas pavisam tuvu Vidzemes šosejai. Pašlaik no šosejas radītā trokšņa un putekļiem īpašumu aizsedz koki un krūmi, kas te auguši desmitiem gadu.

"Sākoties rekonstrukcijai, tas, ko mēs vienu dienu pamanījām, ka blakus mājai ir salikti sarkani mietiņi un sākot pētīt, ko tas nozīmē, mēs sapratām, ka ir plāns izcirst ļoti daudz kokus, 22, iespējams, pat visus. Tas nozīmē, ka māja būs pilnīgi neaizsargāta no šosejas trokšņa, no garāmbraucošo skatieniem," stāsta Zane Eniņa.

"Runas par to, ka šo šoseju kādreiz remontēs, ir bijušas, bet tas, ka šāds remonts iekļautu visu koku nociršanu un nekā nelikšanu vietā, protams, ka nevarēja ienākt prātā."

Pirms vairākiem gadiem veiktajā ietekmes uz vidi novērtējumā secināts, ka pieļaujamais trokšņa līmenis konkrētajā ceļa posmā pārsniegts pat vairāku simtu metru attālumā no ceļa. Zane Eniņa saka – ar esošo trokšņa līmeni viņa sadzīvo, taču papildu troksnim un putekļiem, kas rastos, ja visus kokus un krūmus izcirstu, viņa nav gatava.

"Latvijas Valsts ceļu" (LVC) pārstāve Anna Kononova norāda – pērkot īpašumu tuvu ceļam, ar šādu iespējamību ir jārēķinās. "Būvdarbiem traucē daži koki un daži krūmi. Šajā vietā ceļu nodalījuma joslā būs grāvis. Padziļināts iztīrīts grāvis, un tur būs arī Latvijas Valsts radio un televīzijas centra kabelis."

Līdzekļu trūkuma dēļ šajā ceļu posmā nav plānotas troksni slāpējošas sienas un pat ja būtu, iespējamība, ka tādu izvietotu pie viensētas, esot minimāla. Zanes  Eniņas mājas apkārtne vērtēta vēlreiz un izlemts atstāt arī kādu no kokiem, kas iepriekš plānos atzīmēts kā cērtams. LVC norāda, ka pilnīgi visus kokus pie mājas neesot paredzēts izcirst.

"Šeit izcērt trīs kokus, kas uz šo īpašumu attiecas tieši, un izcirtīs arī šos jasmīnus, jo tie traucē. Egles un viss pārējais šeit paliek," rāda LVC pārstāve.

Šajā posmā būvdarbi vēl nav notikuši, tāpēc noteikt precīzu koku un krūmu skaitu, kas rekonstrukcijai traucēs, pašlaik neesot iespējams.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM) līdzīgi kā LVC norāda – ir jādomā, kur iegādāties īpašumu. Iedzīvotājiem neesot tiesību paļauties, ka šosejas rekonstrukcija nepasliktinās iedzīvotāju esošo vides kvalitāti.

"Tiešā veidā pateikt, ka viņiem ir garantētas kādas tiesības, normatīvajos aktos nav. Ir tikai pateikti rādītāji, uz kuriem būtu jātiecas, rekonstruējot jau esošu ceļu. Jo mēs runājam par rekonstrukciju, nevis par jauna ceļa būvniecību," atzīmē VARAM Vides aizsardzības departamenta direktore Rudīte Vesere.

Ministrijā norāda – ja īpašums atrodas nozīmīgu infrastruktūras objektu aizsargjoslā, prioritāte ir satiksmes drošība, bet rūpes par iedzīvotāju labsajūtu ir ieteicamas vien iespēju robežās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti