Panorāma

Sākas 25.Siguldas Opermūzikas svētki

Panorāma

Cik saņem jaunais ārsts

"Vienotības" Saeimas frakcijā situācija neskaidra

«Vienotības» Saeimas frakcijā stāvoklis neskaidrs; sarežģās situācija arī koalīcijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem un 2 mēnešiem.

Neraugoties uz "Vienotības" politiķa Edvarda Smiltēna ultimātu savai partijai par skaidru atbalstu viņam un Solvitas Āboltiņa atcelšanu no Saeimas frakcijas priekšsēdētājas amata, partijas valde un arī Saeimas frakcija šonedēļ lēma šo jautājumu pagaidām necilāt. Līdz ar to neskaidrības, kas notiks ar "Vienotību", tikai pieaug. Jo vairāk - pēc vairāku biedru aiziešanas un jauna politiska spēka pieteikšanas sarežģītāka kļuvusi arī situācija koalīcijā, kur sadrumstalotā "Vienotības" frakcija ir viens no dalībniekiem. 

No 23 "Vienotības" frakcijas deputātiem Saeimā pašu partiju, kas nes "Vienotības" vārdu, šobrīd pārstāv vien aptuveni puse deputātu. Pieci deputāti nupat atšķēlušies, lai veidot jaunu partiju, divi deputāti – Veiko Spolītis un Dzintars Zaķis - "Vienotības" biedri nav jau kādu laiku, bet daļa deputātu, piemēram, Viktors Valainis, Inesis Boķis un citi ir reģionālo partiju pārstāvji, kas uz vēlēšanām pievienojās "Vienotības" sarakstam.

Šāda sadrumstalotība Saeimā, kas ir politiskās varas centrs, ir sarežģīta partijai. Vēl vairāk satricinājumu nesušas arī iekšējās cīņas par partijas attīstības ceļu. Smiltēna iepriekšējā nedēļā izteiktais ultimāts par skaidru atbalstu viņam un Āboltiņas nomaiņu frakcijas vadībā šonedēļ palika bez atbildes.

Āboltiņa sacīja, ka frakcija pašlaik neatbalstīja šāda jautājuma iekļaušanu dienas kārtībā, un visdrīzāk šobrīd iestāja vasaras pārtraukums. Viņa gan neizslēdz, ka frakcija pie jautājuma varētu atgriezties, ņemot vērā "Vienotības" dažādo un emocionālo sastāvu. "Ir svarīgi saprast, cik vienoti esam kopīgam mērķim, un  tik neviendabīgā kolektīvā, protams, nav izslēgtas iespējas katru reizi mēģināt stīvēties par kādiem amatiem," teica Āboltiņa. Viņa uzskata, ka līdz partijas kongresam frakcijas sēde ar šādu dienas kārtību visdrīzāk netiks saukta.

Smiltēns no savām pozīcijām gan neatkāpjas. Viņš sagaida, ka līdz 19. augustam ir jābūt pilnīgai skaidrībai par partijas šībrīža vadītāju. "Tas nozīmē, ka vai nu Āboltiņa kundzei [lēmums] ir jāpieņem pašai, vai tas ir jādara valdei. Ja valde to nav spējīga to darīt un trīs reizes nu jau lēmumi ir atlikti, tad tas ir jādara partijas domei kā augstākstāvošai institūcijai," sacīja Smiltēns. "Un, ja tur lēmumu nevar pieņemt, tad ir partijas kongress, kas ir augstākā lēmējinstitūcija."

Āboltiņas atrašanos amatā nodrošina tirgošanās ar tā dēvēto  atšķēlušos piecinieku – no partijas aizgājušie deputāti viņu negāzīs, tādējādi saņemot arī "Vienotības" frakcijas vadītājas atbalstu, saglabājot šo deputātu amatus Saeimā komisiju vadībās, uzskata Smiltēns.

"Nezinu, ko Smiltēna kungs ar ko tur tirgo, ko netirgo, bet mēs ļoti atklāti izrunājāmies ar frakcijas vadītāju un frakcijas vadītāja, patīk Smiltēnam vai nē, ir Āboltiņas kundze," teica "Vienotības" deputāte Ilze Viņķele. "Un teicām, ka mēs esam pieņēmuši lēmumu izstāties no "Vienotības", un tiktāl, kamēr tas nav konfliktējoši, mēs varam turpināt strādāt "Vienotības" frakcijā,

Līdzīgi kā līdz šim, pieci deputāti neizslēdz atšķirīgu rīcību atsevišķos jautājumos. Ņemot vērā, ka "Vienotības" frakcija nodrošina koalīcijai svarīgās balsis Saeimā, valdības vadītājs Māris Kučinskis atzīst, ka rēķinās ar situācijas sarežģīšanos. Īpaši, ņemot vērā arī citus satricinājumus, piemēram, atšķirīgo koalīcijas partiju nostāju jautājumā, kas izriet no tā dēvēto oligarhu sarunu publiskošanas. Tomēr stāvoklis neesot kritisks.

"Varbūt ir interesanta situācija, bet valdībā mums ir ļoti laba sadarbība neatkarīgi no partijām savā starpā. Un tas, kas būs nepieciešams darbā, ir jautājums, cik ministri spēj ietekmēt katrs savu frakciju," uzsvēra Kučinskis. "Es esmu gatavs runāt kaut ar deviņām partijām. Faktiski jau tagad mēs nerunājam par trīs partiju koalīciju. Un, ja tagad tā godīgi atzīties, jau agrāk nebija darbs ar trijām partijām, bet daudz vairāk."

Premjers arī norāda, ka īsti nav arī alternatīvas. Tomēr viņš atzīst, ka pārbaudījumi šādi sadrumstalotai koalīcijai vēl ir priekšā, piemēram, nākamā gada budžeta pieņemšana.
 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti