VIDEO. Zelenskis uzrunā Saeimai: Kad citas valstis meklē atrunas, Latvija palīdz Ukrainai

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis uzrunā Saeimai pateicās par Latvijas atbalstu Ukrainai un aicināja Eiropā cienīt katras tautas nozīmi, lai uzvarētu Krievijas agresiju.

Pateicas par atbalstu Ukrainai

No trīs Baltijas valstīm Volodimirs Zelenskis nebija uzrunājis tikai Latvijas parlamentu. Viņš attālinātā uzrunā no Kijivas pateicās par palīdzību, ko Ukraina saņēma no Latvijas valsts un iedzīvotājiem. "Jūs uztverat mūsu cīņu par brīvību kā savu personīgo [cīņu]. Un tas tiešām tā ir. Jo tieši pie mums, Ukrainā, tiek lemts par likteņiem, par mums visiem, par Eiropas iedzīvotājiem," sacīja Zelenskis.

Šajā cīņā tiek noteikts, kas dominēs Eiropā tuvākajā nākotnē: taisnīgums katrai tautai, ko mēs vēlamies, vai okupācija, represijas, deportācijas, sacīja Ukrainas līderis.

"Kad citas valstis meklē atrunas, jūs bijāt to vidū, kas rīkojas, un jūs turpināt to darīt un palīdzat mums maksimāli gan drošības jomā, gan humānajā palīdzībā un parādāt savu attieksmi pret mūsu pilsoņiem, kas atrod pagaidu patvērumu Latvijā. Ukraina vienmēr atcerēsies jūsu palīdzību," sacīja Zelenskis.

Sašutis par aicinājumiem piekāpties

Vienlaikus Zelenskis pievērsa uzmanību – kamēr vienas valstis palīdz, citas, "kas ir vareni subjekti, paliek nomalē" un pacieš kritiku par liekulību, gļēvulību, dubultiem standartiem. Viņš to saista gan ar izdevīguma meklēšanu, gan cerību nomierināt Krieviju.

Taču patiesībā tam pamatā ir vērtību nicināšana, sacīja Zelenskis, piebilstot: "Ir cilvēki (..), kas uzskata – ne visām tautām ir nozīme. Par kādu tautu varētu vienkārši aizmirst, lai mēģinātu saglabāt mieru. Lai ir pagaidu miers, lai ilūziju miers, lai miers, kura cena būs desmitiem tūkstošu cilvēku nogalināšana."

Un kara apstākļos Ukrainai nākas dzirdēt, ka būtu jāatdod Krievijai tas, ko tā vēlas. "Pilnīgi nopietni ir sarunas par to, ka varētu būt kādas norobežojošas līnijas uz suverēnas valsts rēķina, ka mums ir jānomierina agresors un jāpiekāpjas, (..) lai agresors it kā varētu atļauties apstāties," sacīja Zelenskis.

Viņš norādīja, ka šādi aicinājumi izskan attiecībā uz valsti, kura jau ceturto mēnesi ir spējīga pretoties vienai no pasaules spēcīgākajām armijām. "Un kas tad notiks, ja kaut kas tāds notiks ar valstīm, kurām ir mazāk potenciāla aizsardzībai nekā Ukrainai? Kā pasaule palīdzēs tādām valstīm? Vai viņus nodos bez strīdiem? Un tās nav tikai kaut kādas domas, tā ir realitāte, mūsu realitāte," norādīja Ukrainas prezidents.

Viņš pauda, ka Krievijā tiekot atklāti runāts, ka "viņiem ir nepieciešamas arī citas valstis – Baltijas valstis, Polija, arī citas Eiropas valstis".

Tāpēc Ukrainas līderis mudināja Eiropā atjaunot cieņu pret pamata vērtībām un visos līmeņos cīnīties par principiem, jo katrai tautai ir nozīme un tās intereses nedrīkst ignorēt. Tikai šādā gadījumā strādāšot Eiropas vienotība, un tikai tad Krievijai nebūšot izredžu uzvarēt ne karā pret Ukrainu, ne pret kādu citu valsti.

"Ja Krievija ies ar karu pret kādu citu valsti, nedod Dievs, pret Latviju, tad visiem NATO dalībniekiem būs jālemj, vai aizsargāt. Ja Krievija izprovocēs kādu krīzi uz robežas vai iekšienē kādā Eiropas valstī, visiem Eiropas Savienības locekļiem būs jālemj, vai palīdzēt vai ne. Un ko viņi varēs izlemt, ja nav cieņas pret katru tautu?" sacīja Zelenskis.

Aicina pastiprināt sankcijas

Ukrainas prezidents mudināja Eiropas Savienībā pieņemt pret Krieviju vērsto sankciju sesto paketi, tostarp nosakot Krievijas naftas embargo.

Viņš arī uzsvēra nepieciešamo Eiropas ieguldījumu, lai sauktu Krievijas pusi pie atbildības par genocīdu pret Ukrainas tautu. Zelenskis pateicās Latvijas prezidentam Egilam Levitam par centieniem veicināt, lai Krievijas kara noziedznieki stātos tiesas priekšā.

"Mūsu vecāki cerēja, ka karš neskars mūsu paaudzi un mums nedraudēs tas, ko nācās piedzīvot iepriekšējām paaudzēm – okupācijas, represijas, deportācijas. Mums ir viss, lai likvidētu šos apdraudējumus, un mēs to izdarīsim kopā un pamatojoties uz mūsu vērtībām," sacīja Zelenskis.

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis uzrunā Saeimu, 26.05.2022.

Ukrainas prezidents Saeimu attālināti uzrunāja pēc Saeimas priekšsēdētājas Ināras Mūrnieces (Nacionālā apvienība) uzaicinājuma. Zelenska uzrunas noslēgumā Saeimas priekšsēdētāja uzsvēra, ka mēs vienmēr būsim taisnīguma, brīvības, demokrātijas pusē. Tas nozīmē – mēs vienmēr būsim Ukrainas pusē.

Komentējot Zelenska pausto, bijušais prezidents Valdis Zatlers sacīja, ka Zelenskis runā sūtīja skaidru signālu, ka Ukraina negrasās atdot savas teritorijas pamiera vārdā. Un šī ziņa ir jānes tālāk arī mūsu politiķiem, sacīja Zatlers.

"Tas ir skaidrs signāls, kas jāsūta visām rietumvalstīm, kas sāk ieteikt atteikties no teritorijām, samierināt Krieviju un Putina režīmu. Tas ir skaidrs signāls, ka mūsu diplomātiem, ministriem, valdības vadītājam un prezidentam starptautiskā arēnā jāstrādā, paužot, ka tā ir kļūdaina pieeja," norādīja Zelenskis.

Bijušais prezidents Valdis Zatlers
00:00 / 00:38
Lejuplādēt

KONTEKSTS: 

24. februārī Krievijas prezidents Vladimirs Putins pavēlēja sākt Krievijas karaspēka iebrukumu Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija nekādu pierādījumu. Ukraina uzskata, ka Putina patiesais mērķis ir iznīcināt Ukrainas valstiskumu un pakļaut šo teritoriju Maskavas kontrolei.

Krievijas agresija pret Ukrainu izraisījusi vispārēju starptautiskās sabiedrības nosodījumu, pret Krieviju tiek ieviestas arvien jaunas sankcijas. Daudzi rietumvalstu uzņēmumi nolēmuši aiziet no Krievijas tirgus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt