VIDEO: Diskusija par pacientu un mediķu attiecību regulējuma pilnveidošanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Latvijas Ārstu biedrība (LĀB) 7. janvārī no plkst. 10.00 līdz 12.00 rīko ekspertu diskusiju par pacientu un veselības aprūpes profesionāļu savstarpējo attiecību regulējuma pilnveidošanu. Diskusijā piedalīsies bioētikas, tiesību un medicīnas eksperti. Diskusiju moderēs LĀB prezidente Dr. Ilze Aizsilniece. 

LĀB uzskata, ka ārsta un pacienta savstarpējā uzticēšanās ir viens no būtiskākajiem aspektiem medicīnā, tāpēc ārstam savā darbā ir jāievēro tiesību un ētiskās normas, kā arī jālieto viņa specialitātei atbilstošas metodes.

Vienlaikus biedrība atzīst, ka ir nepieciešams uzlabot ne tikai spēkā esošos normatīvos aktus, bet arī ārstu ētikas kodeksu, kā arī ārstu tālākizglītībā paredzēt darba ar pacientiem prasmju pilnveidi.

LĀB rīkotās diskusijas mērķis ir izstrādāt priekšlikumus pacientu un mediķu attiecību regulējuma pilnveidošanai.

Diskusijā piedalīsies un par ārsta un pacienta attiecību ētiskajiem aspektiem runās LU Medicīnas fakultātes prof. un LĀB Ētikas komisijas locekle Signe Mežinska. Savukārt par tematu "Pacients, ārsts un iestāde publiskajā komunikācijā. Par konfidencialitātes pienākumu, datu aizsardzību un vārda brīvību jautājumos, kas skar ārstniecību" uzstāsies Dr.jur. Santa Slokenberga, vecākā lektore Upsalas universitātes Juridiskajā fakultātē.

Par ārstu pārkāpumiem un atbildību diskutēs zvērināta advokāte un veselības tiesību eksperte Ilze Vilka, bet LU Medicīnas fakultātes prof. un LĀB valdes loceklis Viesturs Boka uzstāsies ar prezentāciju - “Nelabvēlīgs notikums ārstniecībā - medicīniska kļūda vai sodāms pārkāpums?”.  

Ārstu sertifikācijas procesu regulē Ministru kabineta (MK) noteikumi. Pašlaik MK noteikumi paredz divus kumulatīvus kritērijus ārsta sertifikāta anulēšanai – ētikas normu pārkāpums un normatīvo aktu pārkāpums. Tāpēc LĀB ir sagatavojusi priekšlikumus, kas ļautu anulēt ārsta sertifikātu – gan būtisku ētikas normu pārkāpuma gadījumos, gan arī gadījumos, kad izdarīti vai pieļauti būtiski pārkāpumi profesionālajā darbībā. MK noteikumi pašlaik arī neparedz LĀB tiesības profesionālās darbības pārkāpumus ņemt vērā ārsta resertifikācijas procesā. LĀB ir izstrādājusi priekšlikumus, kas ļautu sertificējošām institūcijām izvērtēt saņemto informāciju par profesionālās darbības pārkāpumiem un ņemt to vērā resertifikācijas procesā.

KONTEKSTS:

Ārstu un pacientu attiecību regulējuma, ētikas un profesionālo organizāciju iesaistīšanās jautājumus aktualizēja Latvijas Radio un pētnieciskās žurnālistikas centra "Re:Baltica" decembra sākumā publicētais apjomīgs dokumentāls stāsts "Vajadzēs noģērbties", kas vēstīja par to, ka vairākas sievietes savulaik apsūdzējušas imunologu Jevgēniju Ņikiforenko par savai specialitātei neatbilstošu manipulāciju veikšanu, kā arī vērsās policijā un citās uzraugošajās iestādēs, jo uzskatījušas, ka piedzīvotais bijusi seksuāla vardarbība, tomēr policija krimināllietu izbeidza.

Pēc publikācijas pie žurnālistiem vērsās vēl vairākas sievietes, kuras dalījās līdzīgā pieredzē par piedzīvoto šī imunologa apskatēs.

Žurnālistiem šķetinot šo lietu, atklājās, ka Veselības inspekcija iznīcinājusi dokumentus no Ņikiforenko pārbaudes lietas, kas veikta pirms 12 gadiem.

Mediju publikācijām uzmanību pievērsuši arī politiķi, uzsverot, ka notikušais ir jāizrunā un jāizstrādā principi seksuālās izmantošanas novēršanai ārsta kabinetā, bet ģenerālprokurors Juris Stukāns nolēmis vēlreiz pārskatīt šī ārsta lietu, pieprasot visus tās materiālus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti