Vajadzēs noģērbties
Dokumentāls stāsts par seksuālu izmantošanu ārsta kabinetā
Sešas jaunas sievietes apsūdz Latvijā praktizējošu un sertificētu ārstu seksuālā vardarbībā. Lietā iesaistās Veselības inspekcija un Ārstu biedrība, bet Valsts policija sāk kriminālprocesu. Kāpēc jūs par to dzirdat pirmo reizi? Jautājums vietā.
Podkāsta autore ir Justīne Savitska, sadarbībā ar Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra "Re:Baltica" redaktori Sanitu Jembergu. Producente ir Anita Brauna, skaņu režisors Ivo Tauriņš, bet vizuālo identitāti veidoja Beāte Bērziņa. Dokumentālais stāsts radīts Latvijas Radio podkāstam "Dokumentārijs".
"Es tiešām cerēju uz to labāko," pirms daudziem gadiem notikušo atceras Zīle. Tas nav viņas īstais vārds. Viņa nolēma rīkoties uzreiz pēc piedzīvotā vizītē pie ārsta – atrada citas ārsta bijušās pacientes un kopā meklēja palīdzību Veselības inspekcijā un Valsts policijā, arī Latvijas Ārstu biedrībā. "Gribējās, ka kāds pa īstam pasaka, ka tas nedrīkstēja notikt," saka Anda. Arī viņas vārds stāstā ir mainīts.

Ārsts slēdza savu privātpraksi, aizgāja no lielas universitātes slimnīcas, tomēr tas nav rezultāts, kuru pacientes gaidīja. Pēc četrus gadus ilgas izmeklēšanas kriminālprocess tika izbeigts un līdz tiesai nemaz nenonāca. Ārsts sieviešu stāstīto noliedz.

Kas notika patiesībā?
1. epizode "Arī es"

Pēc vizītes pie ārsta Zīle internetā atrod citu paciešu atsauksmes par šo ārstu un lūdz sievietes atsaukties:

"Sievietes – mēs tiekam seksuāli izmantotas! Arī man viņš veica šīs "ginekoloģiskās pārbaudes", un tas ir vislielākais murgs, kas manā dzīvē ir noticies! Lūdzu ikvienu!!!! IKVIENU no Jums, kurai bijuši šāda veida izmeklējumi, sazināties ar mani, jo es sūdzēšu šo cilvēku tiesā par kriminālpārkāpumiem!!! Daru to, lai NEKAD NEVIENAI to nenāktos kaut reizi piedziivot!!!!"
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.
Foto – Freepik stock images
"Ieraudzīju, ka tās meitenes rakstīja," saka Agnese. Viņas satikās. "Ar slēptiem vārdiem, publiskās vietās… Tās bailes, ka viņš tur tevi sagaidīs, bija tik lielas!" atceras Zīle. "Un tālāk sākās – Veselības inspekcija, policija, Ārstu biedrība un…"

Un pēc četriem gadiem viss beidzās.
1. epizode "Arī es"
Brunete1

Gāju visu laiku pie imunologa.. Bet Latvijas Ārstu reģistrā viņš pie imunologiem neuzrādās, toties skaitās laboratorijas ārsts. Ko tas nozīmē, ka nav profesionāls imunologs?


Justīne Savitska

Saruna vietnē dr.lv. To 2006. gada 22. oktobrī forumā sāk Brunete1. Viņai atbild Lily. Viņa saka:

Lily

Es arī pie viņa biju.

Justīne Savitska

"Es arī pie viņa biju."

Brunete

Starp citu, mana ginekoloģe no Gaiļezera bija šokā, ka imunologs man izraksta zāles hormoniem un ņem pārbaudes arī uz ginekoloģiskām lietām… :) Nezinu, kuram no viņiem taisnība.

Justīne Savitska

Sarunā iesaistās trešā anonīmā persona:

icikins

Beidzot te ir arī kāda, kas šaubās par šī ārsta "efektivitāti". Man gan tāds 50/50 viedoklis. Ir jau viņš zinošs, jā. Bet... Desmit mēnešus ārstēja hormonus. Taisīja analīzes, dzēru zāles, atkal analīzes, atkal zāles. Tam visam pa vidu gandrīz katru reizi vēl arī olnīcu pārbaudes (uz tā paša pieminētā ginekoloģiskā krēsla). Gan tas, ka bez brīdinājuma, gan tas, ka ļoti, ļoti nepatīkami (bija sajūta, ka viņš kā vīrietis absolūti nepārzina sievietes dzimumorgānu anatomiju. Nu, kur var un kur nevar sāpēt utt. Nu tā, nezinu, izkratīju sirdi ;) Slikts jau viņš nav, tik nezinu, cik labs ir.

Justīne Savitska

Saruna uz laiku noklust.
Jauns ieraksts parādās tikai pēc diviem gadiem, kad diskusiju "Imunologs" atrod Zīle. Viņa raksta:

ziile

Sievietes – mēs tiekam seksuāli izmantotas! Arī man viņš veica šīs "ginekoloģiskās pārbaudes", un tas ir vislielākais murgs, kas manā dzīvē ir noticies! Lūdzu ikvienu!!!! IKVIENU no Jums, kurai bijuši šāda veida izmeklējumi, sazināties ar mani, jo es sūdzēšu šo cilvēku tiesā par kriminālpārkāpumiem!!! Daru to, lai NEKAD NEVIENAI to nenāktos kaut reizi piedziivot!!!!

Justīne Savitska
Zīle publicē savu e-pasta adresi un aicina sievietes iesaistīties un pasargāt citas.

ziile

NECIETĪSIM KLUSU – MUMS TAS IR JĀDARA MŪSU UN PĀRĒJO sieviešu labā!!!!!!! Esmu jau griezusies attiecīgajās instancēs, bet man pietrūkst tieši jūsu palīdzības, lai viņu sodītu!

Justīne Savitska

Un Zīle tiešām rīkojas. No anonīma uzsaukuma internetā tas kļūst par reālu notikumu, kurā iesaistītas vairākas sievietes, praktizējošs un serticēts ārsts, Veselības inspekcija, Valsts policija, Ārstu biedrība, ārsta darba vietas un tā tālāk.

Kāpēc jūs par to dzirdat pirmo reizi? Jautājums vietā.

Šī ir Latvijas Radio podkāsta "Vajadzēs noģērbties" pirmā sērija.

Mani sauc Justīne Savitska.

[Mūzika]

Zīle

Ar tām vairākām vizītēm viņš viesa pilnīgi normālu uzticību, pilnīgi normāls ārsts, tur tā kā viena vizīte pēc otras, izmeklējumi, kuriem seko nākamā vizīte, atkal izmeklējumi, atkal vizīte. Jā, nu it kā pilnīgi viss normāli.

Es tajā dienā vēl ilgi mājās nevarēju aiziet. Vazājos apkārt, es nesapratu. Tas ir psihi vienkārši.

Justīne Savitska

Tā ir Zīle. Viņa ir tā, kura internetā meklēja citas pacientes. Tas nav viņas īstais vārds.

Zīle

Ar kādām tiesībām viņš pret mani tā ir izturējies? Nu, jo es sapratu, ka tas, kas notika, tas nebija normāli. Un arī es viņam lūdzu, lai viņš pārtrauc, un arī n... Tas nenotika, viņš tāds neadekvāts, viņš nereaģēja ne uz ko, drīzāk tā, teiksim. Un tad pēc tam salikās tā visa filma kopā. Viņš bija izteicis tādas interesantas frāzes, aizdomīgas, ja, tādas. Tie acu skatieni, tā... Tad es sapratu, ka tas nav normāli.

Justīne Savitska

Ārstu, par kuru vēlāk rakstīs iesniegumu policijā, Zīle satika vairākas reizes. Tolaik – 2008. gadā – viņš strādāja Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā.

Zīle: Viskautkādas analīzes, kuras citi ārsti nespēj izskaidrot,

Sanita Jemberga: Mhm.

Zīle: Un ģimenes ārsts saka, ka to bildīti varot salikt kopā tieši imunologs. Un eju, skatos, domāju, kurš labāks, kur – Stradiņi?

Justīne Savitska

Pirmās vizītes notiek Stradiņa slimnīcas Klīniskās imunoloģijas centrā. Ceturtā – ārsta privātpraksē Rīgā, Lāčplēša ielā 38. Tur tolaik atradās medicīnas iestāde, ko sauc "Pulss 5".

Zīle vizītē jautā, vai ārsts varētu viņai uzrakstīt nosūtījumu pie urologa, viņai neizdodas izārstēt iekaisumu. Ārsts ierosinājis veikt uztriepi no urīnceļiem un teicis, ka to izdarīs pats.

Zīle noģērbjas, apguļas uz kušetes, imunologs atver vates kociņa iepakojumu, bet tā vietā, lai paņemtu uztriepi, veic kaut ko līdzīgu ginekoloģiskai apskatei un sāk stimulēt Zīles dzimumorgānus. Uz viņas lūgumiem pārtraukt viņš nav reaģējis. Beigās ar vates kociņu paņēmis uztriepi no maksts un teicis, ka viņam esot aizdomas par kādu infekciju – ureaplazmozi.

Pēc apskates Zīle prasa ārstam paskaidrot viņa darbības. Imunologs teicis, ka viņam esot bijis jāpanāk organisma uzbudinājuma stāvoklis, lai varētu uztriepi paņemt.

Zīle

Katrā ziņā es zinu, ka tās nav analīzes, un…

Justīne Savitska

Nākamajā dienā Zīle aiziet pie savas ginekoloģes un atstāsta viņai, kas ārsta kabinetā noticis.

Zīle

Kas? Kāds ārsts? Kādas analīzes? Kāpēc?


Justīne Savitska

Ginekoloģe viņai paskaidro, ka šādas analīžu veikšanas metodes nav. Vienīgās analīzes, kurām vajadzīgs pacienta uzbudinājums, ir spermas paraugs. Un arī to neiegūst pats ārsts.

Zīle: Viņa, nē, viņa teica: "Nē, tas nav normāli, kāpēc tā vajag darīt?" Tas ir jāņem konkrēti speciālistam, kurš arī pēc tam var izvērtēt kaut kādus analīžu datus, bet ka viņam šādas analīzes nebūtu jāņem.

Sanita Jemberga: Cik jums bija gadu?

Zīle: Divdesmit četri.

Justīne Savitska

Zīli intervē Sanita Jemberga no Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra "Re:Baltica".

Sanita Jemberga: Un jūs atšķīrāties laikam no pārējām ar to, ka… Ka jūs laikam uzreiz nolēmāt cīnīties, vai ne?

Zīle: Jā, es meklēju uzreiz, kas, ko, kā.

Sanita Jemberga: Un ko jūs darījāt?

Zīle: Es internetā meklēju atsauksmes par viņu, vai nav kaut kas jau iepriekš līdzīgs bijis, vai vispār kāda, kāds cits saistīts gadījums. Nu… Tad arī sāka peldēt visi pārējie ārā.

Justīne Savitska

Zīle portālā dr.lv uzsāk arī atsevišķu diskusiju, kurā aicina sievietes atsaukties. Viņa saņem komentārus, kuros izklāstīta laba pieredze ar šo ārstu; ir izsmējīgas piezīmes un jautājumi "ko jūs dāmas ņematies"; ir komentētāji, kas norāda, ka ārsts taču nav piesējis pie kušetes vai krēsla, un ir pārliecināti, ka līdzīgā situācijā viņi "vienkārši izietu pa durvīm". Bet ir arī kāda bijusī paciente, kura apgalvo, ka šajā forumā savu pieredzi aprakstījusi jau pirms vairākiem gadiem:

ass

Pirms gadiem iesāku, tiku norieta, tā arī tas palika.

Justīne Savitska

Anonīmā komentētāja forumā atkārto, ko toreiz rakstījusi:

ass

Tas bija vienkārši briesmīgi. Ļoti ilgi (kādas minūtes 10), ļoti monotoni (salīdzinot ar to, kā mazo iegurni palpē ginekologs). Ārsta rokas kustību dinamika tiešām bija tāda pati kā dzimumakta laikā. Nepatīkamākais – ārsts tās rokas īkšķi, ar ko veica izmeklēšanu, turēja uz klitora. Bija sajūta, ka ārsts cenšas mani uzbudināt.

Justīne Savitska

Zīles aicinājumam atsaucās arī citas sievietes. Daļa tikai ierakstīja forumā, citas nosūtīja e-pastu, uz adresi, kuru Zīle izveidoja tieši šim nolūkam. Šajā podkāstā dzirdēsiet vēl četru imunologa bijušo pacienšu balsis.

Lūk, viena no viņām:

Anda

Man liekas, mājieni jau bija daudzi [..]

Justīne Savitska

Anda šo imunologu apmeklēja 2004. un 2005. gadā, bet tikai pēc trim gadiem, kad internetā izlasīja Zīles rakstīto, patiešām saprata, kas ar viņu ārsta kabinetā noticis.

Anda

Es teicu, ka man ir cieta sirds. Kad man lie... Nu tā kā es racionāli visādus faktus par visu kaut ko apzinos, bet man nav, es nejū... Nu ne.. Es netieku klāt nekādām savām sajūtām.

Bet kas man to palīdzēja izdarīt – kaut ko mainīt un pirmo reizi iet uz terapiju, tas bija, XXX internetā uzrakstītā ziņa, par to, kas ir noticis ar kādu citu sievieti, kas lūdza atsaukties citas.

Un es ar viņu sazinājos un tas deva riktīgo… Pirmais, tas man deva nenormālu šoku pašai, pirmo reizi tā kā face to face, reāli aptvert, kas ar mani ir noticis, ka es esmu piedzīvojusi seksuālu vardarbību. Un... Nu tāds riktīgais šoks, tā kā, man liekas, arī tādus normālos psiholoģiskos simptomus, ko varētu uzreiz pēc traumas piedzīvot, es viņus piedzīvoju līdz ar to, cik tur sanāk – ar kādu trīsarpus gadu nobīdi, man liekas. Tā nenormāli atbrīvojošā sajūta, ka es neesmu vienīgā, tas bija pa īstam. Nu tas… Vien tas fakts, ka ir kāds cits cilvēks – tas ir pa īstam, tas bija pa īstam.

Justīne Savitska

Pateicoties Zīles rakstītajai ziņai, atsaucās arī Agnese.

Vardarbības brīdī viņai bija 26 gadi. Ārstu toreiz viņai ieteica kāda radiniece – esot ļoti labs imunologs.

Agnese

Un man bija lielas problēmas pēc dzemdībām zaudēt svaru, viņa ieteica, ka var iet pie tā ārsta, tur noskaidrot, varbūt tur ir hormonāls kaut kāds cēlonis. Un tad es pie viņa aizgāju, viņš nosūtīja arī uz analīzēm. Un teica, ka jāveic arī ginekoloģiskā apskate. Viņš tā kā palpēja iekšējos orgānus, un em... Tas īkšķis viņam atradās apmēram klitora rajonā, un… Nu tā, nu grūti pateikt, cik minūtes bija tā procedūra. Nu bet tā kā kustinot roku sanāca, ka viņš kairina klitoru. Tās apskates beigās man bija orgasms, un es biju tā kā diezgan pārsteigta. Bet es esmu diezgan seksuāli jutīga, tā kā es domāju, varbūt tā ir kaut kāda mana individuālā reakcija.

Justīne Savitska

Pārbaudes laikā Agnese ārstam neko neteica, nevarējusi saprast, vai tas ir normāli, varbūt viņš to nav darījis tīšām.

Agnese

Es vēl visādi domāju pie sevis, nu labi, varbūt viņš tur pārbauda hormonālo jutību kaut kādu, bet nu tas tāpat neiekļautos medicīniskajā pārbaudē, vai par to būtu jābrīdina vai jāprasa piekrišana. Ieraudzīju, ka tās meitenes rakstīja, ka vāc vēl… Vai ir tādas pieredzes ar to ārstu... Un tad, jā, es atceros, ka mēs tikāmies ar tām meitenēm...

Zīle

Arī ar slēptiem vārdiem, publiskās vietās, jo tā… Tās bailes, ka viņš tur tevi sagaidīs, bija tik lielas! Tur, tiešām, cepuri nost XXX, kura visu tā sīki, smalki izdomāja, nu – nāc satikties, es būšu publiskā vietā, tev pāri neviens nenodarīs, jo es esmu tikpat nobijusies, cik tu, es nezinu, kas tu esi, jā?

Anda

Un tālāk sākās – Veselības inspekcija, policija, Ārstu biedrība un…

Justīne Savitska

Un pēc četriem gadiem viss beidzās. Ar policijas izbeigtu krimināllietu un prokuratūras noraidītām cietušo sūdzībām. Kāpēc? Klausieties podkāsta "Vajadzēs noģērbties" otrajā sērijā.

Šo stāstu veidoju kopā ar Pētnieciskās žurnālistikas centru "Re:Baltica".

Podkāsta producente ir Anita Brauna, skaņu režisors – Ivo Tauriņš.

Mans vārds ir Justīne Savitska.
2. epizode "Imunologs"

"Tāds mazs kabinetiņš. Ļoti aizdomīgi, kāpēc tur bija tas ginekoloģiskais krēsls aiz tāda aizslietnīša," ārsta privātpraksi Lāčplēša ielā atceras Ērika. Tieši tur ārsta bijušās pacientes piedzīvo "ginekoloģiskās apskates" un "analīzes", par kurām rakstīs iesniegumus policijai.
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.
Foto – Freepik stock images
Ārsts nav bijis tiesīgs veikt ginekoloģiskas pārbaudes un analīzes un atzīst, ka to darījis. Sievietes no Veselības inspekcijas saņem atbildi, ka izvērtēt iespējamu seksuālu vardarbību nav viņu kompetencē. Viņas vēršas policijā.
2. epizode "Imunologs"
Zīle

Priekš kam es to visu daru [iesmejas]? Nē, nu nopietni, ik pa brīdim tā bija. Bet neko – es iešu līdz galam, es cīnīšos. Ticība labajam man pastāv, jā [iesmejas].

Justīne Savitska

Tā ir Zīle. Viņas balsi jau dzirdējāt podkāsta pirmajā sērijā. Zīle bija un joprojām ir pārliecināta, ka jāmēģina pasargāt citus no tā, ko viņa piedzīvoja ārsta kabinetā.

Zīle

Bet nu tik ilgs laiks [pagājis], nekas nemainās, viņš vēl joprojām strādā.

Un tad es vēl redzu paziņojumu presē, kaut kādā veselības žurnālā, un tad viedokli par šo slimību izsaka arī mūsu gudrais ārsts. Un es ieraugu, ka viņš strādā tur un tur.

Justīne Savitska

Ik pēc dažiem gadiem portālā dr.lv parādās komentāri, kuros sievietes brīdina nedodies pie šī ārsta.

2018. gadā rakstītāja ar segvārdu Laimitessss atklāj, ka pirms vairākiem mēnešiem tikusies ar "žurnālisti, kura vēlas šo lietu izmeklēt." Un "ja nu ir kāds jauns cietušais, kurš vēl nav ziņojis policijai" viņa raksta…

Laimitessss

Ja nu ir kāds jauns cietušais, kurš vēl nav ziņojis policijai, pateikšu, kā sazināties.

Justīne Savitska

Komentētājas pieminētā žurnāliste ir Sanita Jemberga no Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra "Re:Baltica".

Sanita Jemberga

Vai tu vari salīdzināt, ko tu sagaidīji no policijas, kad tu gāji uz turieni, ar beigu rezultātu?

Justīne Savitska

Viena no ārsta bijušajām pacientēm sazinājās ar žurnālistēm un izstāstīja par savu pieredzi un krimināllietu, kas pēc četrus gadus ilgas izmeklēšanas līdz tiesai tā arī nenonāca.

Anda

Gribējās jau arī, man liekas, to sajūtu, ka kāds pa īstam pasaka, ka tas absolūti nebija okei. tas nedrīkstēja notikt.

Bet galvenais, es domāju, tas, kas man joprojām neļauj to lietu tā atstāt, – ka es zinu, ka tas cilvēks joprojām strādā. Jebkurā dienā kāds mans radinieks, paziņa, draugs vai arī pilnīgi svešs cilvēks var nonākt tādā pašā situācijā. Un man tas neliekas pieņemami, godīgi, saprotami un... Man liekas, mēs taču dzīvojam 21. gadsimtā, tiesiskā valstī.

Justīne Savitska

Šī ir Latvijas Radio dokumentālā audio stāsta "Vajadzēs noģērbties" otrā sērija.

Mani sauc Justīne Savitska.

Dalīties ar piedzīvoto piekrīt arī citas pacientes. Viņas viena par otras eksistenci uzzināja internetā, un Sanita Jemberga uzaicina mani turpināt pētīt, kas un kā notika patiesībā.

Es sāku ar jautājumu, kas tas ir par ārstu – imunologs?

Inese Mihailova

Vienkāršāk sakot, ir tā, ka ir sirds slimības, ir nieru slimības, plaušu slimības un ir imūnās sistēmas slimības, jo tas arī ir orgāns, kuram ir savas izpausmes.

Justīne Savitska

Tā ir viena no 18 Latvijas imunologiem – Inese Mihailova. Viņa ir praktizējoša ārste un Rīgas Stradiņa universitātes asociētā profesore.

Inese Mihailova

Varētu teikt par šo slimību, ja vienā vārdā nosaukt, tas ir imūndeficīts. Un šis imūndeficīts var būt gan pārmantots, iedzimts, ģenētiski noteikts, gan to var iegūt, slimojot ar dažādām slimībām un lietojot dažādus medikamentus, vai kāda slimība to izraisa.

Justīne Savitska

Vēršos tieši pie Mihailovas, jo viņa ir arī autore un vadītāja imunoloģijas rezidentūras programmai.

Inese Mihailova

Ir tādi četri imūndeficītu izpausmes veidi, pirmais – tās ir biežas infekcijas, un tas varbūt ir tas biežākais veids, kāpēc cilvēki nāk pie imunologa,

Ērika

Jo tā situācija bija tāda, ka mans ģimenes ārsts [teica], visādi tur iekaisumi, un nu aizsūta pie imunologa.

Inese Mihailova

Otrais – tās varētu būt autoimūnas slimības, treškārt, tās ir alerģiskās slimības un audzēji.

Anda

Kad es absolūti nesaprotu, kas notiek ar manu veselību, jo alreģijas ir bijušas visu mūžu, bet ir kaut kāds pilnīgi jauns haoss.

Inese Mihailova

Un loģiski, ka visas šīs slimības ārstē kaut kādi speciālisti, kas pamatā ir specializējušies, līdz ar to arī Latvijā ir imunologi, kas ir onkologi, ir imunologi, kas ir alergologi, pediatri imunologi, jo tieši bērnu vecumā bieži šie imūndeficīti arī izpaužas. Bet, protams, ir arī imūndeficīti, kas ir ļoti daudz arī pieaugušiem cilvēkiem.

Kristine

Man bija ģimenes ārsta nosūtījums, un es pierakstījos pie imunologa Stradiņa slimnīcā. Nonācu es tā kā uz konsultāciju pie viņa.

Anda

Un tapēc man iesaka doties pie imunologa. Saka, ka "stradiņos", zvanu uz "stradiņiem", saka, ka tur pieņem viens – Jevgēnijs Ņikiforenko.

Zīle

Tātad, ejam uz "stradiņiem". Pieteicos pie Ņikiforenko.

Justīne Savitska

Ārstniecības personu reģistrā ir viens cilvēks ar šādu vārdu – Jevgēnijs Ņikiforenko. Viņam ir derīgs ārsta imunologa sertifikāts.

[Telefons]

Justīne Savitska

Zvanu Imunologu asociācijas Sertifikācijas komisijas vadītājai Intai Jaunalksnei.

Inta Jaunalksne: Viņam viņš [sertifikāts] nekad nav bijis pārtraukts.

Justīne Savitska: Ā!

[Telefons]

Margarita Citoviča

Nu droši vien kaut kādā medicīnas centrā viņš strādā vienkārši kā imunologs. Viņš jebkurā medicīnas centrā var strādāt.

Justīne Savitska

Tā ir Margarita Citoviča, Imunologu asociācijas Sertifikācijas komisijas sekretāre.

Margarita Citoviča

Ja viņam nav anulēts sertifikāts, viņš var strādāt.

Justīne Savitska

Šobrīd Ņikiforenko ir tikai viena darba vieta, un tā nav ne Stradiņa slimnīca, ne arī medicīnas iestāde "Pulss 5" Rīgā.

Justīne Savitska: Tas bija kur – kur jūs pie viņa gājāt?

Agnese: Lāčplēša ielā, tajās "Pulss 5" telpās viņam bija kabinets.

Justīne Savitska: Mhm.

Justīne Savitska

Gan Agneses, gan pārējo man zināmo ārsta bijušo pacienšu sūdzības saistītas ar viņa privātpraksi.

Kristīne

Nosūtīja mani uz asinsanalīzēm un teica, ka nākamajā vizītē man jānāk uz Lāčplēša ielu. Es neatceros galīgi, kāds bija pamatojums, bet viņš teica, ka… Lai es tā kā nāku pie viņa uz to Lāčplēša ielu.

Justīne Savitska

Pat ja paciente nebija pieteikusies uzreiz privātpraksē, pēc pāris vizītēm Stradiņa slimnīcas Klīniskās imunoloģijas centrā, viņa tik un tā saņēma aicinājumu vai norādījumu nākamreiz tikties ārsta otrajā darba vietā.

Anda

Baigi ērti bija, piedāvāja, ka nākamreiz tiksimies Lāčplēša ielā privātpraksē. Tā kā es centrā strādāju, forši, nav jātiek uz "stradiņiem", var ātrāk, ērtāk visu izdarīt. Tur kur tagad ir poliklīnika, "Pulss 5", bija pieņemšana.

Ērika

Jāiet vēlreiz nodot analīzes, tās analīzes tur atkal nebija nekas labs, tad atkal jānodod. Viņš: "Jā, jā, jā, pazvaniet pēc cik tur dienām atkal", es.. Nu es it kā esmu dienasgrāmatu rakstījusi, kas visu saliek pa plauktiņiem. Es trīs vai četras reizes viņam esmu zvanījusi, un viņš man – es domāju, ka es varbūt pati izvēlējos iet uz to Lāčplēša ielu –, bet viņš man ir licis iet uz Lāčplēša ielu pēc tiem rezultātiem.

Tāds mazs kabinetiņš. Ļoti kaut kā arī aizdomīgi, kāpēc tur bija tas ginekoloģiskais krēsls aiz tāda aizslietnīša.

Anda

Ok, es ceru, ka man nebūs viņā jākāpj, tas nav… nekas ļoti patīkams, un…

Justīne Savitska

Lāčplēša ielas privātprakse. Pieņemšanas telpā ir trīs nodalījumi – tā atceras visas pacientes. Sākotnēji vienā no tiem bija ginekoloģiskais krēsls un kušete. Vēlāk – 2008. gadā, kad pie ārsta bija Zīle un arī Kristīne, tur palikusi tikai kušete.

Tieši tur ārsta bijušās pacientes piedzīvo "ginekoloģiskās apskates" un "analīzes", par kurām vēlāk rakstīs iesniegumus policijai.

Bez notikuma vietas bijušo pacienšu stāstos ir arī citas līdzības. Pirmā – nevienā gadījumā tā nav pirmā vizīte.

Otrā – daļai pacienšu ārsts izsaka aizdomas par kādu bakteriozu infekciju – ureaplazmu. Ar to pamato, kādēļ jāveic izmeklējumi – uztriepe no urīnceļiem. Ārsts piedāvā to veikt pats.

Justīne Savitska: Vai ir kaut kādi gadījumi, kad ārsts imunologs pats ņem kaut kāda veida analīzes?

Inese Mihailova: Nu tas ir kaut kāds muļķīgs jautājums.

Justīne Savitska

Tā atbild imunoloģe Inese Mihailova

Inese Mihailova

[..] nozīmē, tāpat kā jebkurš ārsts, nozīmē tās analīzes, kuras viņam ir nepieciešamas. Ir analīzes, kuras raksturo imūno sistēmu, un tās arī nozīmē. Nekāda ņem… Kāda tā ņemšana, ņem analīzes māsiņa – ar šprici! Pēc ārsta… Lūk, ir lapa, kur ir tai skaitā imunoloģiskās analīzes, nu es uz sitienu nevaru atrast, un to arī atzīmē, kas viņam ir nepieciešams. Tās varētu būt autoantivielas, atkarībā no nepieciešamības, tās varētu būt… Imūnglobulīni, tie varētu būt antivielas dažādas, tie var būt limfocīti, dažādas subpopulācijas – to ārsts analizē.

Justīne Savitska: Mhm, vai ārsts ņemtu kaut kāda veida analīzes uz ureaplazmu vai mikoplazmu?

Inese Mihailova: Nu, redziet, ja tas ārsts ir ginekologs vai tas ārsts ir kaut vai ģimenes ārsts, vai tas ir urologs, nu kāpēc tad viņš neņemtu?

Justīne Savitska

Tātad, lai saprastu, vai ārsta Ņikiforenko veiktie izmeklējumi ir normāla prakse, jāuzzina, vai viņam ir vēl kāda specialitāte. Jo –

Inese Mihailova: Tā ir papildspecialitāte.

Justīne Savitska: Mhm, tas būtu rakstīts...

Inese Mihailova: Pēc Ministru kabineta noteikumiem tā ir papildspecialitāte, tas nozīmē, ka rezidentūrā, lai apgūtu šo specialitāti, var iestāties tikai ārsts, kuram jau ir kāds sertifikāts.

Justīne Savitska

Pirms kļūt par imunologu, jākļūst, piemēram, par pediatru vai onkologu.

Inese Mihailova

Pasaulē ir ļoti dažāda prakse – ir reimatologi-imunologi, alergologi-imunologi, ir pat speciāli katedras, kā priekšmeti apgūstami kopā. Ir dažas valstis, kur tie ir neiroimunologi, kas par nervu sistēmas autoimūnām slimībām ir speciālisti. Tā ka tas ir ļoti dažādi un ir arī imunologi laboratorijas ārsti, kuri varbūt nekonsultē pacientus, bet kuri ir speciālisti dažādās izmeklēšanas metodēs, kas arī ir ļoti svarīgi.

Justīne Savitska

Ārsta sertifikātam ir derīguma termiņš. Un varētu būt pilnīgi iespējams, ka Ņikiforenko savulaik ir bijis sertifikāts, piemēram, uroloģijas vai ginekoloģijas specialitātē un tas bija derīgs tieši tajos gados, kad pie viņa nāca Anda, Agnese, Zīle un citas sievietes.

Kāpēc tas ir būtiski? Jo tā varētu pierādīt, ka ārstam bija medicīnisks pamats veikt uztriepes vai ginekoloģiskas apskates.

Elīna Ermansone

Protams, mums jau arī ir kaut kāda datu aizsardzība.

Justīne Savitska

Veselības inspekcija nevēlas atbildēt. Ārstniecības personu reģistrs ir viņu pārziņā.

Elīna Ermansone

Visu nevaram dot, līdz ar to par tiem sertifikātiem jums būtu jājautā pašam ārstam.

Justīne Savitska

Runāju ar inspekcijas sabiedrisko attiecību vecāko speciālisti Elīnu Ermansoni.

Justīne Savitska: Nezinu, nu piemēram, cilvēks, viņam ir kaut kāds jautājums par ārstu, viņš ir gājis kaut kādā gadā un viņš gribētu zināt, vai šim ārstam vispār bija sertifikāts. Vai tad to ir aizliegts uzzināt? Kāpēc tā ir kaut kāda sensitīva informācija, no kurienes?

Justīne Savitska

Vēlāk tomēr Veselības inspekcija atklāj – Ņikiforenko pamatspecialitāte nav ne ginekologs, ne urologs. Viņš ir –

Elīna Ermansone: Tā, laboratorijas ārsts. 99. gads. 99. gada 9. decembris. Ir bijis derīgs sertifikāts, kas ir laboratorijas ārsts.

Justīne Savitska: Ā, un pēc tam nav. Līdz 99. gadam tad, pareizi es dzirdēju?

Elīna Ermansone: Jā, derīgs līdz 1999. gadam, un tālāk viņš nav pagarināts.

[Mūzika]

Kristīne

Viņš teica, lai es noģērbjos – tā kā līdz apakšveļai un tad.... Es biju kabinetā, man liekas, ka tas man bija pārsteigums, es tā nebiju sagatavota, ka viņš teica, lai es novelku arī biksītes. Paņēma to paraugu, un viņš arī ginekoloģiski mani pārbaudīja. Vienīgais, man bija sajūta, ka tā pārbaude bija bišku garāka nekā pie ginekologa.

Justīne Savitska

Tā ir Kristīne. Arī visas pārējās pacientes atceras, ka ārsts viņām veica šādu apskati.

Tāpēc nākamais jautājums – vai imunologi, ja tiem nav sertifikāta kādā citā atbilstošā specialitātē, vispār mēdz veikt ginekoloģiskas pārbaudes?

Margarita Citoviča

[nopūšas] Nu principā imunologi parasti neskatās kā ginekologi. Bet es nezinu šo konkrēto gadījumu. Vai tas ir aizliegts vai nav aizliegts, jā, vot to es nezinu īstenībā.

Justīne Savitska

Uz imunoloģes Margaritas Citovičas jautājumu ir atbildējusi Veselības inspekcija.

2008. un 2009. gadā inspekcijā ar iesniegumiem vēršas piecas ārsta Ņikiforenko bijušās pacientes. Pirmā ir Zīle.

Zīle

Iedomājieties, tikko biju precējusies... "Dārgais vīrs, man tev kaut kas jāizstāsta" [nopūšas]. Mammai, piemēram, viņa arī ir man tuvs cilvēks, es nevarēju izstāstīt. Es iedevu viņai izlasīt visus lietas materiālus, lai viņa visu, visu, visu… Vēlvienreiz to pārrunāt – nē.

Justīne Savitska


Viņa to izdara ļoti drīz pēc piedzīvotā.

Zīle

Ā, un jā – uz Veselības inspekciju vēl iet, vēl atkal nākamajam cilvēkam to visu stāstīt... Mm, un tur dzelzs lēdija pretī, un tā. Nu… Viegli tas nebija, jā.

Justīne Savitska

Pēc Zīles iesnieguma par iespējamu ārsta veiktu seksuālu vardarbību Veselības inspekcija trīs mēnešus veic ekspertīzi. Tiekas ar viņas ģimenes ārsti, vērtē dokumentus, kas pieejami ārstei, analizē medīnisko dokumentāciju, kas ir Stradiņa slimnīcā un ārsta Ņikiforenko privātpraksē.

Sanita Jemberga: Un šeit ir tas, ka viņi aizsperas novembrī plānveida pārbaudē, konstatē…

Justīne Savitska

Privātpraksi inspekcija aiziet arī pārbaudīt klātienē un secina, ka, pirmkārt, dokumenti nav kārtībā…

Sanita Jemberga: [..] otrkārt, krēsls ir, kam tur nevajadzētu būt un...

Anda: Nē, krēslu viņi neatrada.

Sanita Jemberga: "Ierakstus veic Klīnikskās imunoloģijas centra ambulatorajās kartēs, prakses telpā var veikt pacientu pieņemšanu, bet nav attiecīgā aprīkojuma, lai veiktu ginekoloģisko izmeklēšanu un ņemtu uztriepes."

Anda: Bet… Es to lasu tā, ka tur tā krēsla nav.

Sanita Jemberga: Ā...

Anda: Viņi tā atbild uz manu iesniegumu.

Sanita Jemberga: Ok.

Anda: Jo es rakstu, ka tas notika krēslā, ginekoloģiskajā. Viņi raksta, ka tā krēsla nav, jo, tad, kad tur bija xxx, tā krēsla tur vairs nebija.

Justīne Savitska

Anda pie Ņikiforenko bija trīs gadus pirms Zīles, bet abas apskates laikā piedzīvojušas ko ļoti līdzīgu.

Anda

Nu jā, un tad viņš sāka veikt to, ko viņš sauc par "olnīcu izmeklēšanu". Kas sākumā bija – viņš vienkārši uzvilka cimdus un ielika vagīnā divus pirkstus.

Pats sākums vēl ok, vēl tāds… Izņemot to, ka parasti tad, kad to dara ginekologs, viņš izmanto, piemēram, arī otru roku, lai… Lai, loģiski, kaut ko sataustītu. To viņš nevienā brīdī nedarīja.

Vienā brīdī, salīdzinoši ātri tas jau sākās, viņš brutāli ar īkšķi uzspieda uz klitora un vienkarši tā kā roku nu kā – kustināja.

Justīne Savitska

Vai atceraties interneta saraksti no podkāsta pirmās sērijas? Inspekcijas pārstāvji tiekas ar Ņikiforenko un uzrāda viņam arī to. Ārsts raksta paskaidrojumu inspekcijai, un tas ir citēts atzinumā, ko ekspertīzes beigās saņem Zīle. Ārsts atzīst:

Vīrieša balss


"Uzskatu par kļūdu, ka darba laikā „Pulss-5" poliklīnikā, bija paņemtas papildanalīzes (uzsējumi), tālāk sūtīšu tikai pie speciālistiem."

Justīne Savitska

Ņikiforenko raksta, ka domā pārtraukt savu praksi "Pulss-5 poliklīnikā":

Vīrieša balss

"[..] nav nepieciešamie apstākļi, lai paņemtu kvalitatīvi uzsējumus, kabinetā nebija atbilstošas medicīniskās dokumentācijas."

Justīne Savitska

Viņš atzīst, ka privātpraksē izmantoja pacientu kartiņas no Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas. Un norāda, ka turpmāk plāno strādāt tikai tur.

Vīrieša balss

"[..] plānoju strādāt tikai pamatvietā."

Justīne Savitska

Un patiešām, pēc četrām dienām un vēl divu bijušo pacienšu iesniegumiem Veselības inspekcijai, Ņikiforenko "Pulss 5" vadībai uzraksta iesniegumu par prakses slēgšanu.

Nākamajā mēnesī Veselības inspekcija saņem vēl divu citu pacienšu iesniegumus par Ņikiforenko. Visos piecos gadījumos Veselības inspekcija veic ekespertīzi un sniedz pacientēm atzinumu.

Kas secināts? Bez visa iepriekšminētā inspekcija norāda, ka...

Justīne Savitska

"Pēc vispārpieņemtās prakses medicīnā, ginekoloģisko izmeklēšanu veic ārsts ginekologs un dzemdību speciālists speciāli aprīkotā telpā"; savukārt "imunologs ir tiesīgs praktizēt savā specialitātē, nozīmēt un izvērtēt izmeklējumu rezultātus (imūndiagnostikā), nepieciešamības gadījumā nozīmēt papildu izmeklējumus un citu ārstu konsultācijas, dot slēdzienus savas specialitātes ietvaros un nozīmēt ārstēšanu," tā raksta Veselības inspekcija.

Ārsts viņiem nenoliedz, ka veica ginekoloģiskas apskates. Bet – tās medicīniskajā dokumentācijā neparādās, pacienta kartēs tas nav pierakstīts.

Kā redzams, šajos atzinumos neparādās svarīgākais jautājums, uz ko savos iesniegumos norādīja sievietes – iespējama seksuāla vardarbība.

Justīne Savitska: Kā veselības inspekcija rīkojas gadījumos, kas ir saistīti ar seksuālu vardarbību? Kas vispār ietilpst Veselības inspekcijas kompetencē, kad izmeklē šādus pacientu iesniegumus?

Elīna Ermansone: Atbilstoši Ministru kabineta 309. noteikumiem…

Justīne Savitska

Veselības inspekcijas sabiedrisko attiecību speciāliste Elīna Ermansone.

Elīna Ermansone: [..] līdz ar to inspekcija veic pārbaudes un veselības aprūpes kvalitātes izvērtējumu, ņemot vērā medicīniskajos dokumentos veiktos ierakstus, ārstniecības personu paskaidrojumos minēto kopsakarā ar iesniedzēja iesniegumā norādīto. Inspekcijas kompetencē nav izvērtēt un uzraudzīt seksuālas vardarbības gadījumus.

[Mūzika]

Justīne Savitska: Bet, ja atzītu, ka tur ir pamats, tad jau sanāk, ka tā nav kvalitatīva veselības aprūpe…

Elīna Ermansone: Es varēšu jums atbildēt tikai uz jautājumiem, kas ir sagatavoti un atsūtīti.

Justīne Savitska

Gan jau nojaušat, ka tikko dzirdētais nav intervija. Tās ir rakstiski sagatavotas un sabiedrisko attiecību speciālistes nolasītasatbildes. Tas ir vienīgais veids, kā inspekcija piekrīt runāt.

Justīne Savitska: [..] tur jau jums bija kolēģi piekrituši.

Elīna Ermansone: Nu tas bija sākumā. Kad viņi saprot, ka tā lietas būtība ir mazliet arī tendencioza, tad līdz ar to, protams, ka viņi vairs nekomentēs. Un tā, ka es varu jums vienkārši nosūtīt šo te informāciju.

[Mūzika]

Justīne Savitska

Arī pacientes 2009. gadā no Veselības inspekcijas saņem atbildi, ka izvērtēt iespējamu seksuālu vardarbību nav viņu kompetencē. Tas ir jautājums tiesībsargājošajām institūcijām.

Un tieši to pacientes arī dara. Viena pēc otras policijā vēršas vairākas sievietes – četras no viņām tiek atzītas par cietušajām, divas – par lieciniecēm.

Kā ar lietas izmeklēšanu veicās policijai? Par to nākamajā podkāsta epizodē.

Mans vārds ir Justīne Savitska, podkāsta producente ir Anita Brauna, skaņu režisors – Ivo Tauriņš.
3. epizode "Bezpalīdzība"

Agnese atceras, ka beigās jutusies tā, it kā būtu ārstu nepatiesi apsūdzējusi. Viņa ir viena no četrām sievietēm, kuras 2009. gadā atzina par cietušajām kriminālprocesā par "iespējamu vardarbīgas dzimumtieksmes apmierināšanu medicīnas iestādes "Pulss-5" telpās Rīgā, Lāčplēša ielā 38."

Policija pratina sievietes un ārstu, pieprasa dokumentus no citām iestādēm, sūta sievietes uz tiesu psihiatrisko ekspertīzi. Vairākas reizes mainās izmeklētājas, un beigu beigās 2013. gadā kriminālprocess tiek izbeigts. Kādēļ?
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.
Foto – Valsts policija, Publicitātes attēls
Vēl tikai kāda uzmanības vērta detaļa: "Viņam bija arī māsiņa," saka Agnese.

Ārsts policijai neslēpj, ka privātpraksē kopā ar viņu strādājusi medmāsa. Viņš stāsta, ka pieņēmis viņu darbā, paskaidro, kādi ir medmāsas pienākumi, arī apraksta ārējo izskatu, un norāda, kā viņu sauc.

Sieviete kuras vārdu un uzvārdu ārsts nosaucis, tiek pratināta. Saruna ir īsa.
3. epizode "Bezpalīdzība"
Agnese

Beigās tā sajūta bija apmēram tāda, ka... es nezinu.. ka mēs viņu nepatiesi apsūdzētu, nu.

Justīne Savitska

Agnese ir viena no četrām sievietēm, ko 2009. gadā atzina par cietušo kriminālprocesā par "iespējamu vardarbīgas dzimumtieksmes apmierināšanu medicīnas iestādes "Pulss-5" telpās Rīgā, Lāčplēša ielā 38."

Anda

Priekš tā, ka man likās, – nu tā, ka jāievelk elpa un tad jāiet policijā, jo nez, kā tur būs, – bija okei. Nu tā man likās. Bija okei.

Justīne Savitska

Neviena no viņām nesaka, ka policijā kāds būtu izturējies nelaipni. Vienkārši…

Agnese

Nu galarezultātā bija tā sajūta, ka īsti jau nu nevienam [smejoties] tas neinteresē, ka tas ir noticis, nu nav atrasts nekāds veids, kā varbūt tur pārbaudīt vai pierādīt.

Justīne Savitska


Rezultāts nebija tāds, kādu sievietes gaidīja.

Šī ir dokumentālā stāsta "Vajadzēs noģērbties" trešā sērija – "Bezpalīdzība".
Mani sauc Justīne Savitska.

[Mūzika]

Justīne Savitska

2009. gada vasarā sievietes pirmo reizi dodas uz pratināšanu policijā,

Anda

Reizēm es, reizēm XXX – mēs uzzvanījām profilaktiski apjautāties, kā iet. Uz to brīdi, kad mainījās inspektore – šī vairs nav, tagad ir vietā cita.

Justīne Savitska

Lietu izmeklē četrus gadus.

Zīle

Laiks. Tik ļoti ilgs laiks pagāja.

Justīne Savitska

Kriminālprocesu policijā sāk viena inspektore.

Zīle

Nu, es jau pat paspēju aizmirst par to lietu [iesmejas]. Jā, bet atnāca kaut kāds viens paziņojums, otrs paziņojums, ā, ka viņš ir nopratināts tagad, – jūsu informācijai, ka ir bijusi nopratināšana.

Justīne Savitska

Pratināšanas veic nākamā inspektore. Viņa atzīst ārstu Jevgēniju Ņikiforenko par aizdomās turēto.

Zīle

Mm. Nu tā ik pa laikam atgādināja, bet, jā, tas viss.

Justīne Savitska

Ārstam piemēro drošības līdzekli – jāuzturas noteiktā dzīvesvietā un aizliegts izbraukt no valsts.

Zīle

Es pēc tam zvanīju, prasīju, kas vispār notiek? Nevar sazvanīt. Gāju speciāli uz turieni, meklēju tos cilvēkus.

Justīne Savitska

Pēc prokuratūras norādes turpināt izmeklēšanu nāk trešā inspektore. Viņa sievietes un ārstu pratina vēlreiz.

Zīle


"Tagad jūsu lietu pārņēmis pavisam cits cilvēks. Nāciet atkal, parunāsim no jauna." Man liekas, ka tā tur bija, jā.

Ērika

Un tad viņa man skaidroja, ka, jā, prokuratūra to pirmo lietu nepieņēma, ka tur nebija līdz galam kaut kas. Nu principā, viņa teica, ka viņi vienkārši baidās uzņemties tādu lietu, kas nekad nav bijusi, un to nevar pierādīt, un kaut kā tā, bet viņa vēlreiz, nu tā… Vēlreiz sauca visus.

Justīne Savitska

Beigu beigās 2013. gadā lieta nonāk pie tās pašas inspektores, kas kriminālprocesu uzsāka. Viņa saņem prokuratūras norādījumus un procesu izbeidz.

Ērika

Tā tā lieta arī pazuda, nu – Matīsa ielā.

[Mūzika]

Justīne Savitska

Klausoties ārsta bijušo pacienšu stāstītajā, pētot šo lietu, rodas vairāki jautājumi par izmeklētāju lēmumiem. Pirmkārt jau – kādēļ kriminālprocesu izbeidza. Atbildes varētu sniegt Valsts policija.

Jevgēnijs Novopašins

Kriminālprocesa pirmstiesas izmeklēšanas laikā tika veiktas visas nepieciešamās darbības patiesības noskaidrošanai...

Justīne Savitska

Tas ir Rīgas centra iecirkņa Kriminālpolicijas nodaļas priekšnieks Jevgēnijs Novopašins. Izmeklēšanas laikā šajā amatā bija cits cilvēks.

Jevgēnijs Novopašins

[..] kuru rezultātā netika iegūti pierādījumi, kas apstiprinātu iespējamās vainīgās personas vainu Krimināllikuma 160. pantā paredzētā noziedzīgā nodarījuma izdarīšanā.

Justīne Savitska

Policijai interviju lūdzu vairākkārt.

Jevgēnijs Novopašins

Izmeklēšana tika veikta pilnīgi un objektīvi.

Justīne Savitska

Bet intervijas vietā saņemu formālas rakstiskas atbildes uz daļu no jautājumiem. Tās iecirkņa priekšnieks ir ierunājis.

Jevgēnijs Novopašins

[..] tika konstatēts, notikušajā nav saskatāms izmeklējamā noziedzīgā nodarījuma sastāvs

Justīne Savitska

Sīkāk savu lēmumu policija neiztirzā, jo kriminālprocesā izmeklētais noziegums bijis pret tikumību un dzimumneaizskaramību. Skopās atbildes policija pamato ar likuma pantu, kas skaidro, ka šādos gadījumos žurnālistiem atsaka piekļuvi kriminālprocesa materiāliem.

Tomēr arī sievietes nesaprot, kāpēc ārsts palicis nesodīts, tādēļ – turpināsim.

Krimināllikuma 160. pantu, pēc kura iespējamais noziegums kvalificēts, tolaik sauca "Vardarbīga dzimumtieksmes apmierināšana".

Valentija Liholaja

Vēsturiskā redakcija 160. pantam. Viņa te ir mainījusies ntās reizes.

Justīne Savitska
Tā ir Valentija Liholaja, viņa rāda savus Krimināllikuma komentārus.

Valentija Liholaja

Latvijas Universitātes Juridiskās Fakultātes Krimināltiesisko zinātņu katedras profesore. Arī nodarbojos ar zinātni – komentēju krimināllikuma attiecīgās nodaļas.

Justīne Savitska

Līdz likuma grozījumiem 2014. gadā 160. panta pirmā daļa skanēja šādi:

Vīrieša balss

"Par pederastiju vai lesbiānismu, vai dzimumtieksmju citādu apmierināšanu pretdabiskā veidā, [..]"

Valentija Liholaja

Runa bija par to, ka ir izdarīta iekļūšana faktiski cilvēka ķermenī, izdarot to vai nu anāli, vai orāli – nu te toreiz tā bija noformulēts – pederastija, tātad anālais akts, ja. Nu lesbiānisms var būt viss kaut kas. Un vēl citāda apmierināšana pretdabiskā veidā – iekļūšana ķermenī ar pirkstiem, ar dažādiem priekšmetiem un nezinu, ko vēl var izdomāt, ja, lai apmierinātos. Nu, lūk.

Justīne Savitska

Bet tas nav viss, pantā tālāk teikts:

Vīrieša balss

"[..] ja tādas darbības izdarītas, lietojot vardarbību, draudus vai izmantojot personas bezpalīdzības stāvokli."

Valentija Liholaja

Un nosacījums kriminālatbildībai, lūk ir šeit: "lietojot vardarbību, draudus vai izmantojot personas bezpalīdzības stāvokli."

Justīne Savitska

Ir jākonstatē viens no šiem nosacījumiem.

Valentija Liholaja

Bija jābūt. Ne jau visam, bet kaut kam – vai nu, vai nu, vai nu, ja?

Justīne Savitska

Par draudiem sieviešu stāstītajā nekā nav. Nākamais – vardarbība.

Valentija Liholaja

Nu vardarbība var būt dažāda, ja? Vardarbība var būt tāda, kas rada i fiziskas sāpes, i dažāda smaguma miesas bojājumus. Un vardarbība var būt arī tāda, kas nerada ne pat fiziskas sāpes, ja, piemēram, var ierobežot kustības cilvēkam. Var viņu sasiet, var viņu ieslēgt. Un vārdu sakot, visai plaši, ja, vardarbība tiek izprasta.

Justīne Savitska

Policija saskatīja, ka šajā gadījumā atbilstošais nosacījums ir bezpalīdzības stāvoklis. Un tieši tas kļūs par vienu no būtiskajiem klupšanas akmeņiem šajā lietā.

[Mūzika]

Justīne Savitska

Ņikiforenko bijusī paciente Agnese atceras, ka viņai par to jautāts.

Agnese

Kāds no tiem speciālistiem jautāja, vai jūs tur bijāt tādā stāvoklī, ka jūs nevarējāt aiziet? Nē, nu teorētiski varētu, bet, kad tu cilvēks guli ginekologa krēslā, cik tu esi spējīgs piecelties un aiziet, ja tev priekšā ir ārsts? Un viņa roka ir tavā makstī iekšā, čamda dzemdes kaklu, ja? Protams, ka tu esi nosacīti bezpalīdzīgā stāvoklī, tu esi manipulācijas vidū, nu tu tur nelēksi kājās... kamēr tu vispār mēģini saprast, kas tur notiek, ko viņš dara.

Justīne Savitska

Arī Anda runā ne tikai par sākotnēju nespēju saprast notiekošo, bet arī par fizisku bezpalīdzību.

Anda

Nu tajā brīdī, kad ir īkšķis uz klitora, tajā brīdī man... Sorry, what the ***, kas te notiek, nu kas tā ir par lietu, es viņam... Es viņam saku: "Lūdzu, beidziet, pārtrauciet, man ir ļoti nepatīkami, izbeidziet." Un viņš… Viņš tikai atkārto, ka "te nekas vispār nepatīkams nevar būt."

Bet tā poza ir tik drausmīga tajos… To es varu tagad secināt, ka izkļūt ārā no veco laiku ginekoloģiskā krēsla tajā brīdī, kad pret manu gribu manī – manā ķermenī – ir sveša cilvēka roka, manuprāt, ir tiešām neiespējami.

Vai fiziski tā nav bezpalīdzība? Nu, es tiešām fiziski vairs neko nevaru izdarīt, lai izkļūtu no situācijas.

Un tāds pretīgs brīdis atcerēties ir, ka tiešām, no tā no viņa izdarīta kairinājuma fiziski sākas tā kā orgasms, kājas trīc, vispār nevari vairs noturēties tajā…

Un tad ieslēdzas tāds pasīvais izdzīvošanas tas… Vienkārši vienā brīdī tas beigsies. Un… Tā arī bija.

Justīne Savitska

Izmeklēšana ilgst jau vairāk nekā divus gadus. Un tad sievietes, kuras atzītas par cietušajām, saņem ziņu, ka viņām ir jāveic tiesu psihiatriskā ekspertīze.

Anda


Man bija jāiet uz policiju, policija mani veda uz ekspertīzi, un tad viņi atveda mani atpakaļ, es nebraucu pa tiešo uz Tvaika ielu. Viņi mani veda ar to busiņu.

Justīne Savitska

Andai un Agnesei šī ekspertīze ir piecus gadus pēc ārsta apmeklējuma.

Agnese

Neitrāla, atbilstoša, nebija nekāds nosodījums vai neticība. Man liekas, vienkārši tur droši vien ir kaut kāda procedūra, kas viņiem jāievēro, kā tādos gadījumos to dara.

Justīne Savitska

Kopš Zīles vizītēm pie Ņikiforenko tobrīd pagājuši vairāk nekā divi gadi.

Ekspertīzes mērķis ir noskaidrot, kāds bija cietušo garīgās veselības stāvoklis gan tolaik ārsta kabinetā, gan šobrīd – izmeklēšanas laikā. Viens no jautājumiem, ko Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centrā pēc policijas norādījuma skaidro – vai cietušās tobrīd atradās tādā emocionālajā stāvoklī, kas viņām traucēja pretoties ārsta darbībām. Un – vai šis emocionālais stāvoklis vizīšu laikā ir raksturojams kā bezpalīdzīgs viņu psihiskā stāvokļa dēļ.

Valentija Liholaja

Krimināllikumā jau vispār nav skaidrots, kas ir bezpalīdzības stāvoklis. To jau skaidro judikatūra un teorija.

Justīne Savitska

Profesore Valentija Liholaja.

Valentija Liholaja

Visai nemainīgi, tas tiesu praksē un arī literatūrā ir uzsvars uz to, ka persona atrodas tādā fiziskā vai psihiskā stāvoklī, kad viņa vai nu nespēj saprast ar viņu izdarīto darbību raksturu un nozīmi, vai arī saprotot to, nespēj pretoties, nespēj sevi aizsargāt, ja. Vai nu vecuma dēļ, vai slimības dēļ, vai vai kādu citu apstākļu dēļ, viņš nespēj sevi aizsargāt. Nu redziet, ar to bezpalīdzības stāvokli – tas ir vērtējuma faktors, to izvērtē katrā konkrētā gadījumā, nu izņemot, protams, tad, ja tas ir medicīniski, teiksim, ja noskaidrots vai redzams, ka viņam nav kāju vai vienas kājas, kas faktiski ir neapstrīdams fakts, ja.

Justīne Savitska

Vai sieviešu aprakstītajā situācijā varēja saskatīt bezpalīdzību? Liholaja saka – varbūt.

Valentija Liholaja

[..] šis moments – vai atrodoties tajā krēslā, tu esi izģērbts, ārsts tur ap tevi darbojas, ja. [nopūšas] Nu par to saprašanu. Nu – ja ārsts saka, ka tā vajag, tad varbūt arī varētu, kā saka, uz to arī spiest – vai viņa varēja tiešām saprast, ka viņa tiek apdraudēta, viņas dzimumbrīvība tiek apdraudēta tādā veidā, tikumība, ja?

Andrejs Judins

Un bezpalīdzība, protams, ka pirmā asociācija – cilvēks, piemēram, ir lietojis narkotikas, tad nekontrolē savu ķermeni. Varbūt guļ, varbūt invaliditāte un nevar pretoties.

Justīne Savitska

Tas ir Andrejs Judins, krimināltiesību eksperts un Saeimas deputāts no "Jaunās Vienotības". Šobrīd vada Krimināltiesību politikas apakškomisiju. Viņš ir pārliecināts, ka bezpalīdzības jēdziens ir skatāms plašāk.

Andrejs Judins

Skaidrs, ka paciente var kontrolēt savu rīcību, bet viņa atrodas pie ārsta, viņa uzticas un tad – nu padomājiet, apmeklējot ārstu arī tagad, vienalga, kuru ārstu – ja ārsts veic kaut kādas manipulācijas, pacients [iesmejas] neiejaucas, viņš nemēģina tur paturēt roku vai, teiksim, palīdzēt ārstam. Tātad principā tā bezpalīdzība ir, bet tas ir varbūt īpašs veids, bet es nevaru piekrist viedoklim, ka šeit nav pamata runāt par bezpalīdzību. Tā atšķiras varbūt no tiem tipiskajiem gadījumiem, bet tomēr toreiz varēja runāt par to. Tagad varbūt Krimināllikumā labāk rakstīts, ja – tad mēs runātu varbūt par citiem vārdiem, ka viņš izmanto savu autoritāti, pacientu atkarību.

Justīne Savitska

Tieši šis ir jautājums, ar ko devos gan pie Judina...

Justīne Savitska: Es domāju arī par to pantu – ja būtu tāds, kāds viņš ir šobrīd…

Justīne Savitska

[..] gan Liholajas.

Justīne Savitska: Vai iznākums būtu līdzīgs, vai patiesībā ar to pašu pantu, kas jau bija tad, viņi varēja kaut ko mēģināt izdarīt?

Valentija Liholaja: Nu ziniet, pateikt simtprocentīgi "jā".. [nopūšas] Jā vai nē...

Justīne Savitska

Pēc likuma grozījumiem 2014. gadā 160. pantu pārsauca par "Seksuāla vardarbība". Un bezpalīdzības stāvoklim pievienoja vārdus "pret cietušā gribu".

Valentija Liholaja


Turpinās šīs darbības, kad jau sāk iebilst, faktiski tas jau sāk notikt pret gribu, ja?

Justīne Savitska

Un vardarbības vai draudu lietošanai pievienots arī…

Valentija Liholaja

Lūk – vai nu autoritāti vai uzticība, kā te rakstīts, vai citāda ietekme uz cietušo. Šajā gadījumā, par kuru jūs stāstiet, tur tas tiešām ļoti būtu iederīgi. Tā ir uzticība ārstam. Arī autoritāte faktiski. Arī var būt vēl kāda citāda ietekme – viņa tie skaidrojumi – jā, tā vajag, tā mācīja un tas ir pareizi, un tā tālāk.

[Mūzika]

Andrejs Judins

Kamēr nebija tādu vārdu, bija iespēja, skaidrojot, atklājot bezpalīdzības jēdzienu, tomēr nodrošināt taisnīga lēmumu pieņemšanu. Es ļoti šaubos, ka konkrētajā gadījumā lēmums bija pareizs.

[Mūzika]

Justīne Savitska

Tiesu medicīnas ekspertīzē secina, ka sievietes varēja saprast ar viņām veikto darbību raksturu un nozīmi.

Visas atradās tādā emocionālajā stāvoklī, kas varēja traucēt, ierobežot vai būtiski ietekmēt pretošanās spējas. Ekspertīzē tiek pieminēti Zīles izteiktie lūgumi ārstam pārtraukt, arī Andas stāstītais par fizisku pretošanos. Bet visos atzinumos ir secināts, ka emocionālais stāvoklis vizīšu laikā nav raksturojams kā bezpalīdzīgs cietušās psihiskā stāvokļa dēļ.

Ko tas nozīmē kriminālprocesā? Tā kā bezpalīdzības stāvoklis nav konstatēts, nav vienas no pazīmēm, kurai ir jābūt, lai vainīgā nodarījumu atzītu par noziedzīgu.

Kas notiek tālāk, un ko par to visu saka ārsts Ņikiforenko? Par to podkāsta nākamajā epizodē. Vēl tikai kāda uzmanības vērta detaļa.

Agnese

Jo viņam bija tur arī kaut kāda māsiņa. Un tur jau – kabinetā ar ginekoloģisko krēslu – tas bija atsevišķs neliels kabinets, kur bija tikai es un viņš, tur nebija neviens cits cilvēks, bet es atceros, ka kaut kādā brīdī tur tā māsiņa figurēja tai kabinetā, kur bija galds, un mēs sēdējām, runājām, es neatceros, varbūt viņa tur parādījās, kaut kur aizgāja, jo tā, ka visu laiku viņa būtu, – tā nebija.

Justīne Savitska


Ārsta bijušās pacientes arī policijai stāsta par šo medicīnas māsu. Apraksta, kā viņa izskatās, kādā valodā runā, cik veca viņa ir. Ārsts policijai neslēpj, ka privātpraksē kopā ar viņu strādājusi medmāsa. Viņš stāsta, ka pieņēmis viņu darbā, paskaidro, kādi ir medmāsas pienākumi, arī apraksta ārējo izskatu, un norāda, kā viņu sauc.

Ja pieņemam, ka pacientes apskašu laikā savus lūgumus pārtraukt manipulācijas ārstam izteica skaļi, iespējams, medicīnas māsa to varēja dzirdēt. Varbūt kaut ko pamanīt.

Varbūt tieši otrādi. Iespējams, viņa teiktu, ka kaut kas tāds, viņai nemanot, nemaz nevarētu notikt.

Sieviete, kuras vārdu un uzvārdu ārsts nosaucis, tiek pratināta. Saruna ir īsa.

Sievietes balss

Pēc profesijas esmu pavāre. Neesmu saistīta ar medicīnu. No 1998. gada līdz 2009. gada 1. februārim esmu strādājusi par pavāri. Rīgā neesmu bijusi kopš 2007. gada. Tādu ārstu Ņikiforenko es nezinu, nekad par viņu neesmu dzirdējusi. Kāpēc viņš nosauca manu vārdu, nezinu.

Justīne Savitska

Beigās sieviete piebilst, ka tagad viņa ir bezdarbniece un regulāri atzīmējas darba biržā.

[Mūzika]

Justīne Savitska

Mans vārds ir Justīne Savitska, šī ir dokumentālā stāsta "Vajadzēs noģērbties" priekšpēdējā sērija.

Stāsta producente ir Anita Brauna, bet skaņu režisors – Ivo Tauriņš.
4. epizode "Tā ir vēsture"

- Hallo!

Imunologu sazvanu vakarā pēc darba laika beigām.

- Es esmu Justīne Savitska no Latvijas Radio. Es gribētu norunāt interviju ar jums.
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.
Foto – Freepik stock pictures
Kad pirms gadiem internetā meklēja citas pacientes, Zīle cerējusi, "ka atsauksies vēl daudzas citas sievietes, kas ir cietušas. Un ka vispār sabiedrība sapratīs, ka mums ir jādomā līdzi. Un varbūt līdz ar to atsauksies cilvēki, nesaistīti ar šo, bet ar citiem ārstiem."
4. epizode "Tā ir vēsture"
Justīne Savitska: Kāpēc jūs negribējāt pārsūdzēt?

Agnese: Nu tāpēc, ka man personīgi... es saku, man tur visa tā ņemšanās likās traumatiskāka nekā… nekā tas viss notikums un... Nu turpinātos tā izmeklēšana vai kaut kāds... – nu ok, bet jau bija jau pagājuši gadi, tad es tur kaut kādā brīdī šķīros un mācījos, un man nebija ne laika, ne enerģijas ar to nodarboties, jo...

Justīne Savitska

Jūs klausāties dokumentālā stāsta "Vajadzēs noģērbties" pēdējo 4. sēriju –

Agnese

[..] nu tad man kaut kā – nu labi, bija – bija, viss, dzīvojam tālāk.

Justīne Savitska

"Tā ir vēsture".

Agnese

[..] kāda jēga pārsūdzēt, visticamāk, tas rezultāts būs tāds pats. Tagad iet, mēģināt kaut kur pierādīt, ka tāpat visi skatās uz tevi kā bišķi [smejoties] jocīgāku, man likās – labi, priekš kam?

Justīne Savitska

Agnese 2013. gada augustā saņem policijas paziņojumu, ka kriminālprocess ir izbeigts, un nolemj, ka tālāk neies.

Agnese

Ka nav tur pietiekami tie pierādījumi vai kā. Un…

[Telefons]

Jevgēnijs Ņikiforenko

Hallo!

Justīne Savitska

Imunologu Jevgēniju Ņikiforenko sazvanu pēc darba laika beigām.

Justīne Savitska: [..] imunologs?

Jevgēnijs Ņikiforenko: Jā, es esmu.

Justīne Savitska: Es esmu Justīne Savitska no Latvijas Radio. Es gribētu norunāt interviju ar jums, ja jūs varat.

Jevgēnijs Ņikiforenko: Mums diemžēl nesanāks, tāpēc, ka.. Laika trūkuma dēļ.

Justīne Savitska: Laika trūkuma dēļ… Varbūt kaut vai…

Justīne Savitska

Ārsts sarunai nepiekrīt, lai gan nav dzirdējis pat tematu.

Jevgēnijs Ņikiforenko: Es strādāju no deviņiem līdz astoņiem vakarā.

Justīne Savitska: Jā, tad varbūt pēc astoņiem?

Jevgēnijs Ņikiforenko: Nē, paldies Dievam, nē [iesmejas]. Atvainojiet, lūdzu, es tagad nevaru ilgi runāt.

Justīne Savitska

Sazvanīt viņu vēlāk vairs neizdodas, tādēļ sūtu viņam īsziņu:

Justīne Savitska: Labvakar, tas tomēr ļoti svarīgi...

Justīne Savitska

Paskaidroju, ka vairākas viņa bijušās pacientes apgalvo, ka piedzīvoja seksuālu vardarbību no viņa puses…

Justīne Savitska: [..] brīdī, kad veicāt ginekoloģiskas apskates un analīzes.

Justīne Savitska

Vēlos uzzināt, vai tā ir taisnība, piedāvāju satikties vai sazvanīties jebkurā laikā.

[Īsziņas signāls]

Justīne Savitska

Nākamajā dienā saņemu atbildes īsziņu no Ņikiforenko.

Vīrieša balss

Sveiki Justīne! Tā nav taisnība. Tādi fakti nebija konstatēti. Citādāk tas būtu krimināllietā. Ar cieņu, Jevgēnijs Ņikiforenko, ārsts imunologs.

[Telefons]

Justīne Savitska

Aicinu vēlreiz, zvanu, bet Ņikiforenko vairs neatbild.

[Telefons]

[Mūzika]

Justīne Savitska

Nedaudz vairāk var uzzināt lietas izbeigšanas lēmumā, ko pacientes saņēma no policijas.

Sievietes balss

Ņikiforenko savās liecībās norādīja, ka veica ginekoloģiskās pārbaudes, kā tas viņam tika mācīts augstskolā, tikai tādā nolūkā, lai paņemtu analīzes, no kurām arī var izdarīt secinājumu par sievietes imūnsistēmas stāvokli, bet tieši – hormonu daudzumu organismā, nekādas netradicionālas darbības veicot ginekoloģisko apskati viņš nav veicis.

Justīne Savitska

Tātad – imunologs noliedz, ka veicis sieviešu aprakstītās darbības, bet atzīst, ka ginekoloģiskās pārbaudes notika un analīzes viņš ir ņēmis. To pamatojums ir hormonu daudzuma analizēšana.

Justīne Savitska: Kādus vēl izmeklējumus veic, ja runā par hormonu daudzumu vai līmeni organismā?

Vija Veisa: Tās varētu būt visbiežāk tomēr asins analīzes, pēc kurām mēs varam spriest, kā olnīcas strādā, kā strādā noteiktās smadzeņu struktūras, kas dod komandas olnīcām, un noteiktos cikla laikos mēs zinām, kuri hormoni ir jānosaka un kādos līmeņos viņiem būtu jābūt, lai mēs spriestu, ka sievietes cikls strādā punktuāli un labi.

Justīne Savitska

Tā ir ginekoloģe un dzemdību speciāliste Vija Veisa.

Vija Veisa

Es strādāju Rīgas Dzemdību namā un Katlapas ārstu praksē un esmu Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas vadītāja.

Justīne Savitska

Vai ir vēl kāds hormonu analīžu veids, kas tomēr būtu saistīts ar ginekoloģisku apskati

Vija Veisa

Faktiski, ja mēs tiešām runājam tā jau diezgan šauri un specifiski, tad...

Justīne Savitska

Ārste Veisa saka, ka ir.

Vija Veisa

[..] apskates laikā, kuru mēs veicam ar instrumentu, tātad ar spogulīti, var ar tievu katetru arī iegūt tā saucamās dzemdes dobuma šūnas jeb veikt endometrija aspirātu. Tas jau ir cauri cervikālajam kanālam – no dzemdes dobuma, un tad, šo materiālu sūtot uz laboratoriju un specifiski izmeklējot šūnas, mēs varam saprast, vai tās šūnu izmaiņas atbilst konkrētajai cikla dienai. Un tas mums ļauj domāt, vai sievietes cikls strādā pilnvērtīgi vai nestrādā pilnvērtīgi. Šādu sasaisti es spēju iedomāties.

Justīne Savitska

Neviena no ārsta bijušajām pacientēm šādu procedūru nav aprakstījusi. Par tādu nav ziņu arī Veselības inspekcijas ekspertīžu atzinumos, kur analizēta medicīniskā dokumentācija un pieprasīti ārsta paskaidrojumi.

Fakts, ka šim ārstam nemaz nav sertifikāta, kas ļautu veikt šādas apskates, lietas izbeigšanas lēmumā nav pieminēts.

Toties ārsts izmeklēšanas laikā policijai stāsta, ka karjeras sākumā esot praktizējis par ginekologu. Pēc tam pārkvalificējies par terapeitu. Un savā praksē viņš ir strādājis ne tikai par lāzerterapeitu un imunologu, bet arī par kardiologu. Viņam esot arī sertifikāti, kas ļauj veikt dažāda veida medicīniskas manipulācijas un veikt analīzes laboratorijā.

Elīna Ermansone: Tā, laboratorijas ārsts...

Justīne Savitska

Veselības inspekcijā jau noskaidroju, ka ārstam tiešām ir bijis laboratorijas ārsta sertifikāts, bet tikai līdz 1999. gadam. Ir derīgs imunologa sertifikāts. Inspekcijas sabiedrisko attiecību pārstāvei Elinai Ermansonei lūdzu pārbaudīt, vai Ņikiforenko ir bijis sertifikāts vēl kādā citā specialitātē un man atbildēja, ka – nē.

Bet tas nav viss, ko ārsts saka policijai. Viņš apgalvo, ka veicot ginekoloģisku pārbaudi ir "ritmiskas kustības..."

Vīrieša balss

[..] ir ritmiskas kustības, pirkstus virzot iekšā ārā.

Justīne Savitska: Vai ir kaut kāds medicīnisks iemesls, kādēļ šīs apskates laikā tiktu veiktas ritmiskas kustības, virzot pirkstus uz priekšu un atpakaļ?

Vija Veisa: Nē, es nezinu tādus iemeslus, kādēļ tā būtu jādara.

Justīne Savitska

Kā skaidro ginekoloģe Veisa, apskate arī nesākas ar iztaustīšanu. Pirmajā daļā ginekologi parasti izmanto kādu instrumentu.

Vija Veisa

Tiek izmantots parasti ginekoloģiskais spogulis, kas katrai sievietei ir sterils, vienreizlietojams un pēc izmeklējuma tiek utilizēts.

Justīne Savitska

Vai Ņikiforenko apskašu laikā izmantojis kādus instumentus, to sievietēm policijā jautāja. Un pacientes atbildēja noliedzoši. Vienīgais, ko atcerējās dažas, ir vates kociņš.

Justīne Savitska: Sievietēm... Viņas teica, ka veica analīzes uz ureaplazmu. Kā to dara?

Justīne Savitska

Jautāju ginekoloģei Vijai Veisai.

Vija Veisa

Ja tas notiek ārsta apskates laikā, tad tas visdrīzāk ir šajā pirmajā daļā, ko es jums stāstīju, izmantojot ginekoloģiskai apskatei spogulīti. Tātad, ievadot to vagināli, mēs redzam dzemdes kakliņu, un tad no dzemdes kakla kanāla arī tiek ņemtas šīs analīzes, tajā skaitā izmeklējumi ureaplazmai. Analīzes paņemšanai tiek lietots vates kociņš. Pavisam smalks, jūs tagad, visi mēs gandrīz vai esam pazīstami ar Covid testēšanu, ja, un šo tievo, smalko it kā kociņu; tad kaut kas līdzīgs tiek lietots arī, lai paņemtu analīzes no dzemdes kakliņa, no urīnizvadkanāla, nu … arī vīrietim īstenībā, ja. Tātad tiek lietoti speciāli uztriepju paņemšanai tādi smalki, smalki kociņi, jā.

Justīne Savitska

Ureaplazma ir otrs apskašu un analīžu pamatojums, ko atceras pacientes. Zīles gadījumā nepieciešamību šīs analīzes veikt apšauba arī Veselības inspekcija. Ekspertīzes atzinumā inspekcija secina, ka imunologam ne tikai nebija tiesību pašam veikt uztriepju noņemšanu, bet arī nebija "medicīnisku indikāciju" to darīt. Inspekcija raksta:

Sievietes balss

„Pēc ierakstiem medicīniskajā dokumentācijā nav norādīts, ka pacientei būtu sūdzības, kas apstiprina urīnceļu infekciju."

Justīne Savitska

Turklāt inspekcija norāda, ka šādas analīzes Zīlei jau bija veiktas. Tas, par ko stāsta pilnīgi visas pacientes, kuras runāja ar inspekciju un policiju, ir ginekoloģiskās apskates. Veselības inspekcijai un policijai to veikšanu apstiprināja arī pats ārsts. Bet sieviešu stāstītais par šīm apskatēm atšķiras. Kristīne un Ērika neatceras, ka ārsts būtu veicis ko vairāk par iztaustīšanu, kas atgādina ginekologa izmeklēšanu.

Ērika

Un viņš man saka – jāiet tur ģērbties nost! Un tas man tā – kā? Jūs saprotiet, ka es... Nu man bija, cik man bija gadi 98. gadā, divdesmit viens. Un es saprotu, ka nu nebūs labi, bet es viņam nevaru pateikt – ka es tikko pirms minūtes teicu "Jā, nu labi, nodosim analīzes." Un tagad, kad man liek ģērbties nost, es nevaru pateikt "Nē, es neģērbšos nost", ja, "Es iešu pie cita ārsta" vai kā, un es tā kā esmu piekritusi, jā, un es ģērbjos nost un...

Justīne Savitska

Četras sievietes, kuras kriminālprocesā bija cietušo statusā, atceras ko krasi atšķirīgu. Lūk, Agneses teiktais.

Agnese

Tajā brīdī pat līdz galam es nesapratu, kas notiek, nu vienkārši ir tā apskate, nu mazums, varbūt tur netīšām uzspiežas, pieskaras vai kā. Nu vienkārši tajā brīdī, kad man sākās orgasms, tad es sapratu, ka – nu tāds manuāls, tehnisks orgasms, tad es sapratu, ka nē, tas tā kā nevarētu būt gluži netīšām, jā.

Justīne Savitska

Kā notiek ginekoloģiska apskate? Vai kas tāds tur varētu notikt? Prasu dakterei Veisai.

Vija Veisa

Otra apskates jeb izmeklējuma daļa sastāv no izmeklējuma ar rokām jeb šī manuālā izmeklējuma, jeb mēs medicīnā to saucam par palpāciju, citiem vārdiem sakot, iztaustīšanu. Tātad ārsts ar vienas rokas pirkstiem, vagināli tos ievadot, un ar otras rokas palīdzību taustot vēdera priekšējo sienu, var saprast gan dzemdes lielumu, gan novērtēt to, vai ir kaut kādi veidojumi, vai sievietei ir kaut kāds sāpīgums, kas notiek ar olnīcu rajoniem, vai tur ir taustāmi kādi veidojumi, sāpīgums.

Justīne Savitska: Vai ir kāds iemesls ārstam stimulēt klitoru?

Vija Veisa: Nē, nu noteikti apskates laikā nē.

Justīne Savitska: Kā ir novietota roka? Vai ir kaut kāda iespēja, ka nejauši pieskaras vai ilgstoši nejauši pieskaras?

Vija Veisa: Jūs domājat klitora rajonam tieši?

Justīne Savitska: Jā, jā.

Vija Veisa: Tam tā nevajadzētu būt, nē. Tam tā nevajadzētu būt.

Justīne Savitska

Ārsts policijai apgalvoja, ka neko tādu, kas pacientēm varētu orgasmu izsaukt, nav darījis. Un neesot arī ko tādu pārbaužu laikā konstatējis.

Vīrieša balss

[..] šis process pret mani ir kaut kāda provokācija, nevienam neko ļaunu neesmu darījis, nesaprotu, kāpēc notiek šāda apmelošana.

Justīne Savitska

Agnese atceras, ka ārstam par sava ķermeņa reakciju prasījusi.

Agnese

Es viņam arī pēc apskates pajautāju, nu vai tas tā kā ir… Iekļauts [iesmejas]? Tā kā – normāli, tā būtu jābūt tajā apskatē? Uz ko viņš teica "Jums viss ir kārtībā ar veselību, tāpēc…" Nu tā – neizplūstot īpaši.

Justīne Savitska

Tolaik Agnesei bija 26 gadi, viņa devās studēt un tagad pati strādā medicīnā.

Agnese

Pēc profesijas – vecmāte. No vienas puses, jāsaka, protams, ka ginekoloģijā un dzemdniecībā ir ļoti trausla robeža starp to, lai kāds to izprastu kā vardarbību pret sevi, jo ir kaut kādas manipulācijas, kas vienkārši ir jāveic un citādāk nevar…

Bet tai pat laikā, ne studējot, ne praksē es neesmu saskārusies ar šādu pārbaudes metodi, ja. Pat ja tas būtu viņa īpašais kaut kāds izdomājums, lai notestētu, kāda tur ir reakcija vai cik sieviete tur ir jutīga, vai... Nu tad jebkurā gadījumā ar pacientu būtu par to jāvienojas, nu vai viņš piekrīt šādai – arī tāpat kā jebkurai manipulācijai – "Vai jūs piekrītat, vai mēs varam paskatīties, vai jūs to akceptējat, vai es tagad drīkstu pieskarties?"

Justīne Savitska

Pēc izbeigtās krimināllietas sūdzību par policijas lēmumu prokuratūrai iesniedz divas cietušās – Zīle un Anda.

Anda

To policijas garo ņergāšanos, bet sevišķi par tām beigām un to saziņu ar prokuratūru niansēs par… Nu – tas zilonis ir te istabas vidū, bet mēs diskutējam par viņa vienu kājas nagu. Nu tāds… Tāda… Pēc tā bija tāda vienkārši tāda pretīga sajūta.

Justīne Savitska

Prokurore Dace Lapinska cietušajām atbild:

Sievietes balss

Izmeklēšana ir veikta pilnīgi un objektīvi, ir veiktas visas nepieciešamās darbības patiesības noskaidrošanai, proti, ir nopratinātas visas cietušās personas, liecinieces, kā arī ārsts Ņikiforenko, pieprasīti dokumenti no ārstniecības iestādēm, kā arī veiktas citas darbības.

Justīne Savitska

Tā nav prokurores Lapinskas balss. Viņa atteicās savu 2013. gadā pieņemto lēmumu komentēt.

Sievietes balss

Minēto darbību rezultātā netika iegūti pierādījumi, kas apstiprinātu Ņikiforenko vainu Krimināllikuma 160. pantā paredzētā noziedzīgā nodarījuma izdarīšanā.

Justīne Savitska

Prokurore uzskata, ka policijas lēmums bija pamatots – nav konstatētas visas konkrētā noziedzīgā nodarījuma sastāva pazīmes.

Valentija Liholaja

Kā šeit ir rakstīts, "ka nav iegūti pierādījumi, ka, veicot šo apskati, apmierinājis savu dzimumtieksmi". Likumdevējs šo rezultātu, ja tā var teikt, sastāvā nav ietvēris.

Justīne Savitska

Krimināltiesisko zinātņu profesorei Valentijai Liholajai lūdzu palīdzību saprast, ko prokurore raksta atbildē Andai.

Valentija Liholaja: Šeit nav īsti pareizi. Šeit vajadzēja, vajadzēja tad teikt, ka vispār nav konstatēts tāds nodoms apmierināt savu dzimumtieksmi. Nevis "nav konstatēts, ka viņš apmierināja".

Justīne Savitska: Un ko tas nozīmē, nav konstatēts tāds nodoms? Nu, šajā gadījumā, ka darbības nav veiktas?

Valentija Liholaja: Nē, darbības ir veiktas, bet pierādījumi neapstiprina, ka tās ir veiktas nolūkā apmierināt savu dzimumtieksmi. Ja būtu tā uzrakstīts, tad būtu skaidrs, ka nav konstatēta subjektīvā puse. Bet, ja ir uzrakstīts, ka nav konstatēts, ka viņš apmierinājis savas dzimumtieksmes, nu tad – likumdevējs jau to nemaz neprasa. Pantā ir tikai darbības norādītas.

Justīne Savitska: Un tad, lai to konstatētu, atkal to, ka viņš to ir darījis, lai apmierinātu, tad?

Valentija Liholaja: Tad ir jāizvērtē, kā saka, tas, ko viņš ir izdarījis. Viņa darbību raksturu – ka viņš darbojās pa sievietes dzimumorgāniem, veica manipulācijas, kuras atgādināja, faktiski – kuras imitēja dzimumaktu. Centās uzbudināt attiecīgi, ja. Tā kā – visas tās darbības, manuprāt, norāda uz to, ko viņš vēlējās.

Justīne Savitska

Savā sūdzībā par policijas lēmumu izbeigt krimināllietu Anda raksta, ka, viņasprāt, būtu jāņem vērā fakts, ka viņa uzticējās ārstam un nespēja saprast un novērtēt pret viņu vērsto rīcību raksturu, jo nezināja, ka šis ārsts nav tiesīgs veikt konkrētās manipulācijas.

Prokurore viņai atbild, ka tas nevar būt pamats, lai atzītu, ka persona ir atradusies bezpalīdzības stāvoklī. Un norāda, ka "tiesības veikt ginekoloģiskas pārbaudes un ņemt uztriepes" nav vērtējamas šajā kriminālprocesā, bet gan Ārstu komisijā un Veselības inspekcijā.

Tālāk atbildē uz sūdzību prokurore Lapinska norāda, citēju "iztrūkst Krimināllikuma 160. panta pirmajā daļā paredzētā noziedzīgā nodarījuma objektīvā puse." Ko tas nozīmē?

Valentija Liholaja

Tā ir atbilde, ka iztrūkst objektīvā puse. Manuprāt, objektīvā puse ir, ja? Tās darbības ir tādas, kuras var izdarīt pie šī noziedzīgā nodarījuma, jā. Bet kāpēc viņas bija izdarītas? Ja viņš saka, ka tas ir pieņemts medicīnā, ja citi, kā saka, speciālisti, uzraugošie saka, ka tas nebija jādara, ka tas ir pārkāpums visvisāds... Nu tad te vajadzēja būt jautājumam, kāpēc viņš to darīja? Bet tas te nav. Un es nepiekrītu, ka nav objektīvā puse, ja. Nav atbildes uz to, kāpēc šīs darbības tika veiktas.

Vai – kam noticēja – viņam vai tiem, kas teica, ka tā nebija jādara?

[Mūzika]

Justīne Savitska

Ne Anda, ne Zīle prokurores lēmumu nepārsūdzēja.

Agnese

Jauna profesija, jauna laulība, divi mazi bērni, un tā kā filmā – tā bija kaut kāda viena dzīve un tagad ir cita, ar ļoti daudz ko intensīvu, un ir daudz lietu, par ko tiešām, ja man prasītu, tad tā – ā, jā, nu kaut kas tāds bija.

Justīne Savitska

Agnesi notikušais nav īpaši ietekmējis.

Agnese

Man tas nav tā baigi traumatiski. Tā manā atmiņu failā ir tāda pieredze, un tas liek domāt par to, ka tādas lietas notiek, jo – kamēr tas ar tevi nenotiek, tev liekas, ka tas ir absurdi, nu kā tā var būt, katrs taču tur... īpaši mediķis strādā pēc labākās sirdsapziņas, ja.

Justīne Savitska

Brīdī, kad sarunājamies, kopš viņas vizītes pie Ņikiforenko pagājuši 16 gadi. 2008. gadā pēc Veselības inspekcijas pārbaudes ārsts slēdza savu privātpraksi medicīnas centrā "Pulss-5". Iestāde ar šādu nosaukumu joprojām pastāv, bet ir reorganizēta.

Automātiskais atbildētājs

Šis ir Medicīnas centru apvienības Medicīnas centrs "Pulss 5".

Justīne Savitska

Tai ir cita vadītāja.

Automātiskais atbildētājs

Ja vēlaties runāt ar administrāciju, nospiediet ciparu 2.

[Telefons]

Justīne Savitska: Bet jūs zināt, kāpēc viņš...

Ināra Janičenoka: Es zinu, bet es par to nerunāšu ar jums. Es zinu, protams, ka es zinu.

Justīne Savitska: Ko jūs domājat par to iemeslu, kāpēc viņš aizgāja prom?

Ināra Janičenoka: Neko nedomāju. Kundze, nelabi darāt! Uz redzēšanos.

[Noliek klausuli]

Justīne Savitska

2009. gadā šajā lietā iesaistās Ārstu biedrība.
[Lapu šķiršana]

Anda: Un man bija…

Sanita Jemberga: Nu paskaties...

Anda: Kad es rakstīju Ārstu biedrībai? Februārī.

Sanita Jemberga: Februāris.

Justīne Savitska

Biedrības Ētikas komisija skata Andas sūdzību par Ņikiforenko.

[Telefons]

Anda Požarnova

Bija, bija, bija tāda lieta, jā. Cik es atceros, tad tika uzklausītas abas puses.

[Telefons]

Vija Grigale

Ziniet, es diemžēl nevarēšu jums palīdzēt, jo es kaut kā ne sevišķi atceros to gadījumu.

Justīne Savitska

Neviens toreizējās komisijas dalībnieks neatceras kādas īpašas detaļas. Un dokumentu biedrībai vairs neesot.

[Telefons]

Edīte Vitola

Kāpēc lai es atcerētos? Nē. Un par to, ka viņš strādā – a varbūt tai sievietei ir kaut kāda mānija un kaut kāds iemesls nīst to vīrieti, un viņa tagad 10 gadu garumā dzenā viņu par seksuālu uzmākšanos? Nu tā tak arī ir! [Iesmejas] Tā tak arī ir!

[Telefons]

Aija Tula-Rijkure

Iemīlas ārstos vīriešos, tad nez ko sagaida un izfantazē, un, tā kā tas nenotiek, tad raksta sūdzību par to, kas vispār nav bijis. Ir arī tādi gadījumi.

Justīne Savitska

Komisija uzklausa pacienti Andu un ārstu Ņikiforenko. Un Anda saņem šādu Ārstu biedrības Ētikas komisijas atbildi:

Vīrieša balss

"Ārsta imunologa specialitātes nolikums neparedz ginekoloģisku izmeklēšanu, tāpēc uzskatāms, ka Ņikiforenko darbībā ir rupji profesionālās ētikas pārkāpumi un viņa darbība ir nosodāma."

Justīne Savitska

Beigās komisija norāda, ka līdz atbildes saņemšanai no Veselības inspekcijas un LR Prokuratūras ir dotas rekomendācijas darba devējam un profesionālajai asociācijai, ka ārstam Ņikiforenko savā specialitātē pieļaujams strādāt "bez tieša kontakta ar pacientiem."

[Telefons]

Justīne Savitska: Vai es ar Ivaru Ūpi runāju?

Ivars Ūpis: Taisni tā.

Justīne Savitska: Jūs 2007., 8., 9. gadā bijāt Ētikas komisijai priekšsēdētājs, vai ne? Ārstu biedrībā.

Ivars Ūpis: Nu, tā bija, jā. Nu, tas, ko jūs pateicāt, to es atceros, bet, kas tur tālāk, es nezinu. Mēs savu darbu izdarījām, ar to lieta Ētikas komisijā beidzās.

Justīne Savitska

Vai Imunologu asociācija šo rekomendāciju saņēma?

Simona Doniņa

Tā sacīt – kaut kad no mutes mutē kaut ko runājam dzird, bet ne es esmu kādu papīru redzējusi, ne kādu rakstu, ne kādu oficiālu ziņu saņēmusi, tādas lietas nav.

Justīne Savitska

Tā ir toreizējā Imunologu asociācijas vadītāja Simona Doniņa.

Simona Doniņa

Un to man arī telefoniski apstiprināja sekretāre, kura atceras tomēr dokumentus, ko viņa tā kā saņem. Un es pilnīgi droši arī varu teikt, ka man noteikti arī nekas tāds nav rādīts, un mums nav bijusi nekāda kopsapulce, kur kaut ko tādu mēs iztirzātu.

[Telefons]

Margarita Citoviča

Jo saprotiet arī, jo mums nav nekāda interese aizstāvēt cilvēku, kam ir tāda lieta, ja. Teiksim, kurš ir iesaistīts. Nu mēs arī gribam, lai mūsu biedri, lai mūsu speciālisti būtu arī, teiksim, normāli ārsti, ne ar kādu arī, teiksim, reputāciju. Nezinu, kā to vispār var raksturot, ja, jo tā ir diezgan nopietna lieta.

Justīne Savitska

Bet, kā paskaidro Margarita Citoviča – viņa ir Imunologu asociācijas sertifikācijas komisijas sekretāre – nerekomendēt ārstu resertifikācijai nav bijis pamata.

Margarita Citoviča

Jūs saprotiet arī mūs, – tagad ir jūsu vārds, pacientes vārds pret, teiksim, ārstu biedrības vai viņa – es ar viņu nebiju runājusi, ar kolēģi. Bet principā nu krimināllieta ir izbeigta, ja. Rekomendācijas mums tādas nebija, ja. Nu tā kā – kāds pamats vispār, kāds pamatojums? Kad tu nezini, kā rīkoties, nu tad rīkojies pēc likuma, ja.

Justīne Savitska

Pēc savas prakses slēgšanas, ārsta vienīgā darba vieta kriminālprocesa izmeklēšanas laikā ir Stradiņa slimnīcas Klīniskās imunoloģijas centrs. Vai tas saņem Ārstu biedrības rekomendāciju, nav zināms. Bet ārsts slimnīcā turpina strādāt līdz 2010. gadam. Un tad darbu pamet. Kāpēc? Komentētāja ar segvārdu "Vēl viena bijusī paciente" dr.lv interneta forumā raksta.

Vēl viena bijusī paciente

Padomājiet paši – ja šī daktera rīcība būtu medicīniski un cilvēciski korekta un adekvāta, tad jau no Stradiņiem viņu neatlaistu!

Justīne Savitska

Paciente komentārā apgalvo, ka par ārstu 2010. gadā Stradiņa slimnīcai tikusi uzrakstīta sūdzība un tās dēļ Ņikiforenko esot atlaists. Viņas rakstītais ir patiess – "stradiņi" novembrī tiešām saņem kādas pacientes sūdzību par Ņiforenko izmeklēšanas metodēm, pārrunā to ar ārstu, un viņš pēc trim dienām pamet darbu Stradiņa slimnīcas Klīniskās imunoloģijas centrā – pēc abpusējas vienošanās.

[Telefons, laboratorija "BIOCON"]

Justīne Savitska: Bet vai viņš katru dienu strādā? Vai tur ir kaut kādas konkrētas dienas, kurās viņš ir? Varbūt jūs zināt, varat pateikt.

Sieviete: Viņš strādā pirmdien, otrdien, ceturtdien, piektdien.

Justīne Savitska: Labi, paldies! Un tas darba laiks ir kā jums – līdz četriem? Vai tur vakarā vai no rīta...

Sieviete: Nu viņš pieraksta, viņš reizēm pieraksta deviņos vakarā, reizēm… Nu gadās, ka cilvēkiem ir ekstra vajadzības, tad viņš pieņem savādāk. Visādi gadās.

Justīne Savitska: Skaidrs.

Sieviete: Jāsazvana, jāsarunā ar viņu.

Justīne Savitska: Labi, labi, sapratu, paldies!

Justīne Savitska

Tieši fakts, ka ārsts joprojām pieņem pacientus, nav Andai pieņemams.

Anda

Nav man baigās ietekmes spējas uz to, kas notiek pasaulē, bet tad man likās – ok, bet tas veids, kā viņš to izdara – viņš neķer vārtrūmēs, cik es zinu, es nedomāju, ka viņš ir tāds cilvēks, kas… ir bīstams uz ielas vai vēl kaut kas. Man liekas, viņš ir bīstams ārsta praksē, tur, kur cilvēki nonāk kā pacienti. Līdz ar to man svarīgākais, tas, ko es sagaidīju, bija tas, ka šis cilvēks vairs nevar praktizēt kā ārsts kontaktā ar pacientiem.

Justīne Savitska

Vai ārstam pienākas resertifikācija, par to spriež profesionālā asociācija – šajā gadījumā Imunologu asociācija. Viņi izskata ārsta iesniegtos dokumentus, izvērtē tos un ziņo Ārstu biedrībai. Ja asociācija ārstu rekomendē resertificēt, Ārstu biedrība pieņem lēmumu to darīt. Un tieši viņi var sertifikātu anulēt. Bet priekšlikumu anulēt sertifikātu var iesniegt citi: gan profesionālā organizācija – tā šajā gadījumā būtu Imunologu asociācija, gan ārstniecības iestāde, kurā cilvēks strādā, arī Veselības inspekcija, kas veica piecas ekspertīzes par ārsta Ņikiforenko darbu.

Justīne Savitska: Cik smagi vai kāda rakstura tie pārkāpumi ir vai viņiem jābūt, lai Veselības inspekcija sniegtu šādu priekšlikumu?

Elīna Ermansone: Jākonstatē ne tikai pārkāpums profesionālās darbības ietvaros ārstniecībā…

Justīne Savitska

Elīna Ermansone.

Elīna Ermansone: [..] bet arī ētikas normu pārkāpums. Tikai par ētikas normu pārkāpumu sertifikācijas padome neanulē sertifikātu. Mūsu ieskatā būtiski pārkāpumi ir tādi, kur ārsts ar pretlikumīgu rīcību ir izraisījis būtisku kaitējumu pacienta veselībai vai dzīvībai, vai radījis draudus plašākam personu lokam. Būtiski pārkāpumi, piemēram, var būt nepamatota medikamentu izrakstīšana, kas satur narkotiskās un psihotropās vielas. Vienlaikus, piemēram, par pacienta inficēšanu ar cilvēka imūndeficīta vīrusu ārstniecības personai var piemērot kriminālatbildību, bet par šāda veida smagu pārkāpumu var arī anulēt sertifikātu. Anulē sertifikācijas padome, kura pieņēmusi lēmumu par attiecīgā lēmuma piešķiršanu.

[Telefons]

Valentīna Berga

Nu slikti, ja viņš strādā tā, kā jūs sakāt – tikpat negodprātīgi, un tā, kā es no jūsu teiktā atceros.

Justīne Savitska

Tā ir Valentīna Berga, viņa vadīja inspekcijas Veselības aprūpes kontroles nodaļu un ekspertīžu laikā runāja ar Ņikiforenko.

Valentīna Berga

Bet to taču inspekcijai ir visas tiesības vēlreiz pārbaudīt!

Justīne Savitska

Inspekcija savus atzinumus nosūtīja arī prokuratūrai, un ar to viņu iesaiste lietā beidzās.

Valentīna Berga

Nu tas nav korekti no manas puses sākt atcerēties pirms 10 gadiem bijušas lietas. Tā ir vēsture manā dzīvē, man sen jau ir daudzi citi darbi, es vienkārši neiedziļinos vairs!

[Mūzika]

Justīne Savitska

Bijušās pacientes, kuras ar sūdzībām par ārstu Ņikiforenko vērsās Veselības inspekcijā un Valsts policijā, vizīšu brīdī bija divdesmitgadnieces. Anda uz policiju doties negribēja:

Anda

Un es atceros, kā es stāvēju Lāčplēša un Čaka ielas stūrī, krustojumā, gaidīju zaļo gaismu un domāju – ko man tagad darīt? Ja es iešu uz policiju, lai viņi ievāktu pierādijumus, viņi veiks vēlreiz ģinekoloģisko izmeklēšanu, un es neesmu gatava to piedzīvot. Un... Un man neviens neticēs. Un tā arī es neaizgāju, kaut kādā iekšējā tādā… Zombija stāvoklī… Dzīvoju tālāk uz priekšu.

Justīne Savitska

Zīles rakstītā ziņa internetā viņu pamudināja meklēt palīdzību.

Anda

Sarunāju pirmo tikšanos ar tereapeitu, sarunāju tikšanos ar šo mācītāju.

Justīne Savitska

Kristīne tolaik baidījusies, ka ārsts viņu uzmeklēs.

Kristīne

Es atceros to, ka tas man atstāja emocionālu iespaidu, un es biju tā kā tramīga, turklāt es dzīvoju ļoti, ļoti tuvu tai poliklīnikai, un man bija bailes, ka es viņu satikšu, un man bija bailes sūdzēties, un man bija bailes, tā kā es esmu sūdzējusies Veselības inspekcijā un policijā, ka viņš varētu kaut kādā veidā ar mani mēģināt sazināties vai man kaut ko piedraudēt. Un man pagāja laiks, kamēr atjaunojās arī man tāda uzticība ārstiem. Un arī it īpaši ārstiem vīriešiem.

Justīne Savitska

Zīle šo ticību nav atguvusi.

Zīle

Nu… Nu drausmīgi, es saku, man... Man ir paranojas. Man ir ļoti liela neuzticība ārstiem. Es eju visur saviem bērniem līdzi. Man ir bail palikt ar ārstu divatā.

Justīne Savitska

Ārsta Ņikiforenko nākamājā darba vietā vēlākos gados ir bijušas divas Veselības inspekcijas pārbaudes. Jauni iesniegumi par viņa darbu neesot saņemti.

[Mūzika]

Justīne Savitska

Šī ir dokumentālā stāsta "Vajadzēs noģērbties" pēdējā sērija. To veidoju kopā ar Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centru "Re:Baltica".

Zīle

Nu, es tiešām cerēju uz to labāko.

Justīne Savitska

Šis stāsts ir tapis Latvijas Radio podkāstam "Dokumentārijs".

Zīle

Un ka atsauksies vēl daudzas citas sievietes, kas ir cietušas. Un ka vispār sabiedrība sapratīs, ka mums ir jādomā līdzi, nu tādā ziņā, ka mēs nevaram akli uzticēties ārstiem. Diemžēl.

Justīne Savitska

Skaņu režisors – Ivo Tauriņš. Producente – Anita Brauna. Mani sauc Justīne Savitska.

Zīle

Un varbūt līdz ar to atsauksies cilvēki, nesaistīti ar šo lietu, bet ar citiem ārstiem.