Veselības ministre: Ārkārtējā situācija tiks pagarināta

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 5 mēnešiem.

Veselības ministre Ilze Viņķele (“Attīstībai/Par!”) prognozē, ka valstī noteiktā ārkārtējā situācija Covid-19 izplatības mazināšanai tiks pagarināta. To ministre paziņoja otrdien notikušajā Veselības ministrijas (VM) attālinātajā preses konferencē.

Būs klusi svētki

Viņķele skaidroja, ka situācija ir stabilizējusies, taču inficēšanās skaita samazinājums netiek novērots. Tiek prognozēts, ka turpmākajās četrās nedēļas palielināsies to cilvēku skaits, kuri tiek ievietoti slimnīcās. 

“Diemžēl gan tādēļ, ka cilvēki ir noguruši no ilgstošās pandēmijas, gan, iespējams, dažādu psiholoģisku un finansiālu apsvērumu dēļ gatavība strikti ierobežot un samazināt kontaktus un mobilitāti ir vērojama mazāka nekā pavasarī,” uzsvēra Viņķele. 

Ministre norādīja, ka ārkārtējā situācija nebeigsies 6. decembrī. Viņa minēja, ka šogad decembra svētku laiks būs jāpavada klusā gaisotnē. Gada nogalē iedzīvotājiem būs jāizvērtē gan draugu un tuvinieku apciemošana, gan ceļošana Latvijas robežās. 

“Tas nozīmē, ka šie svētki būs klusi. Tas nozīmē, ka svinēsim ģimenes lokā. Tas nozīmē, ka tāpat kā pavasarī, Lieldienās, atturēsimies no savu tuvinieku, draugu, vecvecāku apmeklējuma Ziemassvētkos un Jaunajā gadā.

Valdībai nav nekādas intereses šo ārkārtējo situāciju darbināt ne dienu ilgāk, cik tas ir objektīvi nepieciešams,” sacīja ministre.

VM priekšlikumus epidemioloģiskās situācijas kontrolēšanai otrdien turpinās skatīt Ministru kabinetā. Tie paredzēs dažādus ierobežojumus izglītībā un sportā.

Valdība sēdē otrdien, 24. novembrī, vēl nelēma par ārkārtējās situācijas pagarināšanu, jo Ministru kabineta sēdē bija gana plašas debates par citiem jautājumiem.

"Šodien par to nelēma tādēļ, ka bija pietiekami plaša un gara diskusija gan par šiem reģionālajiem ierobežojumiem, gan īpaši visiem atbalsta mehānismiem. Tas lēmums acīmredzot ir jādara nākamnedēļ," sacīja ministre.

Jautāta, līdz kuram datumam plānots pagarināt ārkārtējo situāciju, ministre sacīja, ka lēmuma par ārkārtējās situācijas pagarināšanu vēl nav, līdz ar to pagaidām neesot iespējams pateikt, uz cik ilgu laiku to varētu pagarināt. "Es nespekulēšu šobrīd ar versijām," teica ministre.

Pašlaik noteikts, ka ārkārtējā situācija ir spēkā no 9. novembra līdz 6. decembrim.

Ierobežojumi izglītībā

Ja izglītības iestāde lems mācību procesu 1.-6.klasēm organizēt klātienē:

  • uz vienu skolēnu jānodrošina ne mazāk kā 3 kvadrātmetri no klases telpas platības;
  • skolotājiem gan stundu laikā, gan ārpus tām būs jālieto sejas maska.

Ja to nodrošināt nevarēs, arī mazie skolēni mācīsies attālināti. “Mēs nevaram izdarīt tādu secinājumu, ka galvenais faktors, kas ietekmē saslimstības pieaugumu, varētu būt skolēni. Drīzāk viņi inficējas no pieaugušajiem - visticamāk, viņi inficējas no skolotājiem, ja mācību process tiek turpināts klātienē.

Risks saslimt ar Covid-19 ir trīs reizes lielāks skolotājiem, nekā skolēniem,”

komentēja Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) epidemiologs Jurijs Perevoščikovs.

Pieaugušo izglītībā, kā arī augstskolās un profesionālajā izglītībā:

  • praktiskās nodarbības, kuras nav iespējams veikt attālināti, drīkstēs notikt vienā telpā esot tikai desmit cilvēkiem.

Ierobežojumi sportā un izklaidē

Būs stingrākas prasības sportošanai iekštelpās:

  • iekštelpās sportot joprojām drīkstēs tikai individuāli vai viens pret vienu ar treneri;
  • vienai personai būs jāatvēl vismaz 15 kvadrātmetri no telpu platības;
  • telpu piepildījums nedrīkstēs pārsniegt 20% no telpas infrastruktūras pieļautā maksimālā cilvēku skaita.

Izklaides pakalpojumus varēs nodrošināt attālināti. Savukārt amatieru kolektīvu mēģinājumi (viens pret vienu) drīkstēs notikt līdz plkst.22.

Iepriekš minētie ierobežojumi ir VM piedāvājums valdībai. Par tiem otrdien vēl jālemj. Valdība lems arī par stingrākiem Covid-19 ierobežojumiem sešās pašvaldībās. Ierobežojumus plāno pastiprināt pašvaldībās, kur pagājušajā nedēļā 14 dienu kumulatīvās saslimstības uz 100 000 iedzīvotājiem rādītājs divkārtīgi pārsniegs valsts vidējo rādītāju. 

Saistībā ar pašvaldību ierobežojumiem VM piedāvā, ka SPKC katru otrdienu publicēto jaunākos datus, bet spēkā stingrākas prasības būtu no konkrētās nedēļas ceturtdienas. Prasības būs spēkā uz noteiktu laiku.

KONTEKSTS:

Covid-19 uzliesmojuma laikā pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība pastiprināja drošības pasākumus, taču saslimstība ar Covid-19 turpināja pieaugt.

Covid-19 izplatības ierobežošanai Latvijā valdība nolēma atkārtoti valstī izsludināt ārkārtējo situāciju, kas būs spēkā no 9. novembra līdz 6. decembrim, tās laikā noteikti jauni stingrāki ierobežojumi

Latvijas uzņēmējiem pašreizējās ārkārtējās situācijas laikā ir trīs atbalsta veidi – dīkstāves pabalsti, subsidētas darbavietas un vienreizējā subsīdija apgrozāmajiem līdzekļiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti