Panorāma

Panorāma

Panorāma

«Diagnoze – vēzis»: mamogrāfijas skrīningam atsaucas 45 % sieviešu

KP kritizē arī jaunos Rīgas atkritumu apsaimniekošanas plānus

Konkurences padomei 18 iebildumi pret Rīgas atkritumu apsaimniekošanas iepirkumu

Rīgas plāns sadalīt pilsētas teritoriju četrās atkritumu apsaimniekošanas zonās, pieļaujot, ka viens komersants apkalpo trīs no tām, nenodrošinās konkurenci, uzskata Konkurences padomes priekšsēdētāja Skaidrīte Ābrama. Konkurences padome (KP) domei nosūtījusi 18 iebildumus par jaunā atkritumu apsaimniekošanas iepirkuma nolikumu.

ĪSUMĀ:

  • Dome nolēma sadalīt pilsētu četrās zonās, konkursā viens operators var apkalpot trīs zonas.
  • KP: Tas nerisina problēmu, jo viens operators var iegūt 86% tirgus.
  • Rīga ar KP skaņo jaunā atkritumu apsaimniekošanas iepirkuma nolikumu.
  • Par to Konkurences padome domei nosūtījusi 18 dažādus iebildumus.
  • Iebildumu būtību KP nevar atklāt - nolikumam Rīgas dome (RD) noteikusi ierobežotas pieejamības statusu.
  • Tomēr viens no iebildumiem ir par iespēju vienam operatoram iegūt pārāk lielu tirgus daļu.
  • RD Mājokļu un vides departaments sola KP iebildumus ņemt vērā.
  • Iepirkumu departaments varētu izsludināt nākamnedēļ.
  • Tikmēr RD noteikumi drīzumā varētu nonākt pretrunā ar topošo likumu.
  • Likums paredzēs Rīgā vismaz trīs operatorus, bet nolikums pieļauj divus.

Domes pieņemtie saistošie noteikumi drīzumā varētu nonākt pretrunā ar likumu, kas prasīs Rīgai nodrošināt vismaz trīs atkritumu apsaimniekošanas operatorus.  

“Ieguvums ir tāds, ka ir vairāk konkurences, piedalīties var vairāki pretendenti, tas ir mērķis,” tā par jaunajiem Rīgas atkritumu apsaimniekošanas noteikumiem trešdien, 30. oktobrī, teica Rīgas mērs Oļegs Burovs (“Gods kalpot Rīgai”).

Pēc konkurences uzraugu noteiktā pagaidu aizlieguma rīdzinieku atkritumu izvešanu uz 20 gadiem nodot uzņēmumam “Tīrīga” domnieki Rīgu sadalījuši četrās atšķirīga izmēra zonās.

Tomēr viens atkritumu apsaimniekotājs varēs apkalpot pat trīs no tām. Konkurences padome uzskata – tas problēmu nerisinās.  

“Ja, piemēram, viens pretendents iesniedz piedāvājumu par trim zonām, kur ir vislielākais atkritumu daudzums, tad teorētiski šis pretendents var iegūt 86% [tirgus]. Tad domei ir jāizvērtē, vai tas jau nerada līdzvērtīgas darbības tām, kas ir aizliegtas Konkurences padomes pagaidu noregulējumā,” skaidroja Ābrama.

Noregulējums uzdod Rīgai pienākumu līdz 11. novembrim padomei iesniegt plānu, kā atkritumu apsaimniekošanā Rīgā tiks ievēroti konkurences nosacījumi. Dome ar konkurences uzraugiem skaņo arī jaunā atkritumu apsaimniekošanas iepirkuma nolikumu, par kuru Konkurences padome šodien domei nosūtījusi 18 dažādus iebildumus.

Tieši kādi tie ir, Ābrama stāstīt nevar tāpēc, ka nolikumam dome noteikusi ierobežotas pieejamības statusu.

Tomēr viens no iebildumiem ir par iespēju vienam operatoram iegūt pārāk lielu tirgus daļu.

“Tas notiek atkal kaut kādā slepenībā, tā kā šobrīd man ir ļoti grūti runāt. [..] Nolikuma projekta atsevišķi punkti neveicina konkurenci. Šis nolikuma projekts pirmšķietami varētu radīt tādu iespaidu, ka tas ir izstrādāts kāda interesēs.

Tā kā, es domāju, Rīgas dome izies cauri visiem šiem punktiem, un tad skatīsimies, kāda tālāk būs reakcija,” sacīja Ābrama.

Rīgas Mājokļu un vides departamenta direktors Anatolijs Aļeksejenko atzina, ka ar Konkurences padomes iebildumiem vēl nav iepazinies, taču sola tos ņemt vērā.

“Bija viena zona, bija slikti, tagad ir četras zonas, ir slikti. Četrām zonām var pieteikties četri operatori, nu cik vairāk?” komentēja Aļeksejenko.

Iepirkumu departaments varētu izsludināt nākamnedēļ.

“Nolikums vēl top. Kāds būs gala variants, es jums nevaru pateikt, jo tas ir ierobežotas pieejamības dokuments, kurš vēl nav gala variantā pieņemts iepirkumu komisijā. Kad viņu publicēs Iepirkumu uzraudzības birojs, tikai tad mēs varēsim ar jums par to runāt,” sacīja Aļeksejenko.

Iespējams, domes trešdien pieņemtie atkritumu apsaimniekošanas noteikumi jau drīzumā būs jāmaina, tāpēc ka tie varētu nonākt pretrunā ar likumu.

Saeimas deputāti pirmajā lasījumā atbalstījuši likuma grozījumus, kas uzdos Rīgai nodrošināt, ka tās teritorijā darbojas vismaz trīs atkritumu apsaimniekošanas operatori, taču tikko kā apstiprinātie Rīgas noteikumi pieļauj, ka rīdzinieku atkritumus izved tikai divas firmas.  

KONTEKSTS:

Līdz šim rīdzinieku atkritumus apsaimniekoja četras dažādas kompānijas par dažādiem tarifiem. Taču Rīgas dome nolēma uz nākamajiem 20 gadiem visu atkritumu apsaimniekošanu uzticēt vienam operatoram – vairāku uzņēmumu izveidotajai akciju sabiedrībai “Tīrīga”. Atkritumu apsaimniekotāju Rīgā bija paredzēts mainīt 15. septembrī, taču Konkurences padome nepilnu nedēļu pirms atkritumu izvedēju maiņas liedza "Tīrīgai" pagaidām sākt darbus Rīgā. Vienlaikus konkurences uzraugi lika pagaidām turpināt līgumu ar līdzšinējiem atkritumu izvedējiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti