Valsts un pašvaldību e-pakalpojumu portālu latvija.lv sola padarīt ērtāku

Šogad aprit desmit gadu, kopš valsts un pašvaldību sniegtie pakalpojumi pieejami elektroniski portālā latvija.lv. Portāla uzturētāji šajā gadā sola uzlabot pakalpojumu pieejamību, tajā skaitā iespēju balsot par Saeimai iesniegtajām iniciatīvām.

Portāla uzturēšanas izmaksas ik gadu ir ap 300 tūkstošiem eiro, un patlaban portālā pieejami 117 pakalpojumi. Tradicionāli populārākie pakalpojumi ir iespēja deklarēt dzīvesvietu, pieteikties studijām un noskaidrot, kā darba devējs vecis sociālās apdrošināšanas iemaksas.   

Populārākie e-pakalpojumi (izmantošanas skaits tūkstošos)

 1. Dzīvesvietas deklarācijas iesniegšana             187
 2. Elektroniskā pieteikšanās studijām pamatstudiju programmās           120
 3. Informācija par sociālās apdrošināšanas iemaksām un apdrošināšanas periodiem      94
 4. Mani dati Iedzīvotāju reģistrā             92
 5. Informācija par prognozējamo vecuma pensijas apmēru         87
 6. Valsts fondēto pensiju shēmas (pensiju 2.līmeņa) dalībnieka konta izraksts 80
 7. Reģistrācija Uzņēmumu reģistra vestajos reģistros     61
 8. Manā īpašumā deklarētās personas     57
 9. Pārbaude, vai persona ir deklarēta norādītajā adresē 42
 10. Administratīvo sodu pārbaude un nomaksa   28
 11. Informācija par apdrošinātās personas pensijas kapitālu         19
 12. E-iesniegums iestādei 18
 13. Informācija par VSAA ieturēto ienākuma nodokli     16
 14. Nekustamā īpašuma nodokļa apmaksa tiešsaistē        15
 15. Mani dati kadastrā      14
Portālā latvija.lv pieprasītāko pakalpojumu «tops» pēdējos gados ir nemainīgs, bet augošs, stāsta portāla uzturētājas Valsts reģionālās attīstības aģentūras direktors Rinalds Muciņš. Pirmajā vietā ar 187 tūkstošiem izmantošanas reižu stabili turas iespēja deklarēt dzīvesvietu, otrajā vietā – pieteikšanās studijām, trešajā vietā – ziņas par sociālajām iemaksām.

Portāla uzturētāji šogad sola virkni jaunu pakalpojumu, kā arī to padarīt pieejamāku. Piemēram, nekustamā īpašuma nodokli ārzemēs dzīvojošie varēs samaksāt, izmantojot bankas karti.  Tāpat portāla uzturētāji strādā pie jauniem pakalpojumiem, un drīzumā cer pievienot arī e-veselības pakalpojumus.  

Kā pirmais e-veselības pakalpojums tiek solīta darbnespējas lapu elektronizācija, par ko jau lēmusi valdība. Tikmēr pagaidām nav zināms, kad Nacionālais veselības dienests atjaunos piekļuvi pakalpojumam par valsts apmaksātajiem medicīnas pakalpojumiem. Pirms vairākiem gadiem tieši iespēja elektroniski tos izzināt atklāja ziņas, ka ārsti pacientiem «pieraksta» manipulācijas, kas nemaz nav veiktas. Tādējādi mediķi no valsts saņēma naudu par neveiktu darbu. Drīz pēc gaismā nākušajām ziņām pakalpojums portālā latvija.lv kļuva nepieejams.

Portālu uzteic sociologs Arnis Kaktiņš, kas slavē iespēju katram uzzināt, ko par viņu zina valsts, kā arī tikt pie valsts un pašvaldību pakalpojumiem, neapmeklējot iestādes klātienē. Taču portāla uzturētājiem būtu jāpiestrādā, lai pakalpojumi tur vieglāk atrodami.

Dažkārt var būt grūti atrast, kur un kā var nonākt līdz tam, kas interesē, un šis ir aspekts, kur latvija.lv var uzlabot, norāda Kaktiņš.

 Valsts reģionālās attīstības aģentūra vajadzīgā pakalpojuma ātrākai atrašanai iesaka izmantot meklēšanas rīku, kas pērn esot būtiski uzlabots. Portāla uzturēšana valstij ik gadu rada ap 300 tūkstošu eiro izmaksas. Savukārt ar latvija.lv starpniecību valsts saņēmusi vairāk par 3,5 miljoniem eiro. Visbiežāk maksāts par izziņām par nesodāmību, otrajā vietā ir maksājumi par pieteikšanos studijām, kam seko nekustamā īpašuma nodokļa apmaksa tiešsaistē.

Savukārt pēc samaksātās summas kopējā apjoma vadībā ir Latvijas valsts krājobligāciju tirgošana, par ko lietotāji samaksājuši nepilnus divus miljonus eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt