Panorāma

Rosina alkoholu pārdot no 20 gadu vecuma

Panorāma

Panorāma

"Latvija.lv" izsūtītie e-pasti raisa neizpratni

Iedzīvotājiem aizdomīgi šķiet no portāla «Latvija.lv» saņemtie e-pasti; lapas uzturētājs apstiprina to izsūtīšanu

Latvijas iedzīvotāji sociālajos tīklos pauduši sašutumu par e-pastu no Valsts reģionālas attīstības aģentūras (VRAA) par vajadzību verificēt lietotāja e-pastu portālā "Latvija.lv". Krāpniecisku gadījumu skaits internetā aug, tāpēc cilvēkiem nav skaidrs, vai šis e-pasts ir uzskatāms par viltotu, jo paziņojumi par iespējamu šādu e-pastu saņemšanu nav bijuši. VRAA apstiprināja, ka e-pastus tiešām izsūtījuši un ka tā nav krāpniecība.

Viens no e-pasta saņēmējiem bijis arī Latvijas Rakstnieku savienības priekšsēdētājs Arno Jundze. Viņš stāstīja, ka saņēmis e-pastu no VRAA ar norādi verificēt savu e-pastu portālā "Latvija.lv".

"Nu, protams, kā likuma paklausīgs puisis, es pirmajā brīdī nospiežu, un tad es sāku domāt, ko es esmu izdarījis. Nekas nenotiek! Atveras kaut kāds logs, saka, ka man e-pastā ir ienācis kods, koda nav. Es gaidu, smaidu 10 minūtes, 15 minūtes. Nospiežu vēlreiz.. Gaidu, smaidu... Nekas nenotiek.. Tad es sāku domāt, ko es esmu izdarījis," viņš stāstīja.

Jundze pirms pāris gadiem ir kritis krāpnieku nagos, tāpēc viņam radies jautājums – vai šis atkal nav krāpniecisks e-pasts, jo informācija par tāda iespējamu saņemšanu nav.

Ievietojot vēsti sociālajā tīklā "Facebook", viņš uzzinājis, ka arī citi viņa paziņas saņēmušas "Latvija.lv" e-pastu.

"Tas ir labs jautājums – kāpēc man tas būtu jādara? Es tur visu esmu izdarījis, ko toreiz viņi prasīja, visi mani dati ir. Nu ko viņi man bāžas virsū? Dzīvojam normāli! Es saprotu, ka viņi tur kaut ko jaunu uztaisa un pazaudē tos datus, bet tā ir tā kā viņu problēma, nevis manējā. Tie mani dati mētājas visās malās. Un tas ir labs jautājums, kāpēc vēlreiz tur kādam ir jāapstiprina?" neizpratni pauda Jundze.

VRAA: E-pastus izsūtījām mēs

Portāla "Latvija.lv" uzturētāja VRAA apstiprināja, ka e-pasti izsūtīti no viņiem.

"Šie ir e-pasti, lai noverificētu e-pastus, kas ir piesaistīti konkrētam iedzīvotājam, kurš ir izmantojis "Latvija.lv" portālu un mēs varētu informēt cilvēku par jaunām ziņām un tamlīdzīgām situācijām," skaidroja VRAA direktora vietnieks Edgars Cīrulis.

Tātad – jaunā sistēma darbotos tāpat kā līdz šim zināmā Valsts ieņēmumu dienesta Elektroniskā deklarēšanās sistēma. Ar lietotāju e-pastā sazinātos tikai tad, ja portālā "Latvija.lv" būtu pienācis kāds ziņojums. Bet kāpēc e-pasti atnākuši tagad un bez iepriekšējas iedzīvotāju apziņošanas?

"Tas notiek pakāpeniski jau ilgi. Aptuveni gadu lietotāji varēja validēt savu e-pastu,

tomēr vesela virkne lietotāju to nebija izdarījuši, un šis ir tāds nākamais solis, lai varētu šo verifikāciju pabeigt, tādējādi uzlabot komunikāciju," skaidroja Cīrulis.

"Cert.lv": Pirms e-pastu izsūtīšanas vajadzēja iedzīvotājus pabrīdināt

Informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijas "cert.lv" pārstāvis, kiberdrošības eksperts Gints Mālkalnietis uzsvēra, ka "Latvija.lv" uzturētājam vajadzēja veikt preventīvas darbības:

"Ja mēs kaut ko taisāmies izsūtīt publiski daudziem tūkstošiem cilvēku, vajag, pirmkārt, pabrīdināt par to, ka šāds gadījums būs.

Nu, otrs, arī nedaudz nelāgi, ka daļa no šīs infrastruktūras tiešām apstājās un cilvēkiem, kas mēģināja apstiprināt šos e-pastus, tas neizdevās."

Sistēmas problēmas ir novērstas, apstiprināja "Latvija.lv" uzturētājs. Bet "cert.lv" pārstāvis uzsvēra – ja cilvēki saņem e-pastu, kas šķiet aizdomīgs, vienmēr labākais variants ir pārliecināties, par to jautājot institūcijai pašai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti