Pakalpojuma būtība ir, ka bērnu pieskata vai nu aukle, vai bērnudārza darbinieki nestandarta darba laikos.
Akciju sabiedrība „Valmieras stikla šķiedra” ir uzņēmums, kur ražošana norit nepārtraukti. Tā darbinieces - jaunās māmiņas Maija un Gunda - stāsta, ka viņu darba laiks iekrīt arī nakts stundās: gan nakts stundās no sešiem vakarā līdz sešiem rītā, gan no sešiem rītā līdz sešiem vakarā. Tāpēc iespēju projekta ietvaros izmantot auklītes pakalpojumus četrgadīgās Lības mamma Gunda Caune uzskata par labu risinājumu:
„Man ir tā, ka auklīte atnāk pie manis, un es eju uz darbu, un no rīta viņa iet prom, tad es pati aizvedu uz dārziņu. Viņa tikai naktīs pieskata, jo tad man nav reāla cilvēka, kas var pieskatīt.”
Savukārt mazās Aleksandras mammai Maijai Daņiļenko ir savā ziņā pavisam paveicies, jo Aleksandras vecmāmiņa ir izgājusi speciālo apmācību kursu un nu var būt viņas aukle:
„Nu mums jau pieskata vecmamma, jo viņa strādā bērnudārzā par audzinātāju, tāpēc mums vieglāks viss process bija.”
Akciju sabiedrības „Valmieras stikla šķiedra” personāla vadības direktore Doloresa Volkopa stāsta, ka šis projekts par elastīgu bērnu pieskatīšanas pakalpojumu sniegšanu nācis īstajā laikā, jo uzņēmums jau apsvēris domu par savu bērnudārzu:
„Mums noteikti ir ļoti svarīgi, lai būtu balansēts ģimenes un privātās dzīves līdzsvars ar darbu. Mēs kā uzņēmums strādājam visu diennakti, un ne vienmēr tas ir tik viegli vecākiem noorganizēt šo bērnu pieskatīšanu. Tad radās iespēja piedalīties šajā Labklājības ministrijas organizētajā projektā, un mēs to sākām kā pilotprojektu - paskatīties, kāda ir atsaucība, kādas ir vēlmes mūsu vecākiem. Vecāki noteikti ir priecīgi, pirmkārt viņi var ātrāk atgriezties darba vidē, jo īpaši ja tie ir mazie bērniņi, kuri vēl nevar bērnudārzā iet.”
Šobrīd Valmierā bērnu pieskatīšanas pakalpojumu nestandarta darba laika strādniekiem sniedz gan aukles, gan arī pirmsskolas izglītības iestāde „Sprīdītis”.
Bērnudārza vadītāja Sarmīte Indriksone stāsta, ka viņu iestādei jau ir pieredze šajā ziņā:
„Mēs jau sniedzām šādu pakalpojumu dienā, tas ir, no pulksten astoņiem līdz 14, tajā laikā, kad vecākiem nepieciešams bērnus pieskatīt, lai izmantotu šo laiku - vai nu aizietu uz veikalu, vai saņemtu kādu medicīnisko pakalpojumu, un, ņemot vērā, ka mums bija šis centrs izveidots, nāca jauns projekts ar piedāvājumu tām ģimenēm, kuras strādā netradicionālu darba laiku. Līdz ar to arī pašvaldība mums piedāvāja iesaistīties šajā jaunajā projektā. Šobrīd jāsaka, ka to bērnu ir vēl ļoti maz, mēs, protams, gaidām vairāk ieinteresētības no vecāku puses, bet ir tendence, ka pieaug pieprasījums pēc šī pakalpojuma.”
Valmieras Izglītības pārvaldes projekta koordinatore Iveta Kļaviņa stāsta, ka arī finansiālā ziņā šis projekts vecākiem ir izdevīgs.
„Svarīgi ir, ka uzņēmumi iesaistās projektā, tas ir viens no priekšnoteikumiem, un pirmos četrus mēnešus pakalpojums ir bez maksas, tur vecākiem nav nekāds līdzmaksājums, arī uzņēmumiem nav nekāds līdzmaksājums. Nākamos divus mēnešus 20% līdzmaksā dalīti vecāki un uzņēmums, darba devējs; pēdējos četrus mēnešus 40 procenti no kopējām izmaksām sedz vecāki un darba devējs dalīti, bet, piemēram, „Valmieras stikla šķiedra” apmaksā 100% vecāku daļu,” skaidro Kļaviņa.
Projekts ir arī savā ziņā gan pieprasījuma, gan arī sniegtās atdeves izpēte, lai varētu vērtēt, vai šāds pakalpojuma modelis būtu nepieciešams un kā tas varētu darboties ilgtermiņā.
„Projekta viens no mērķiem ir arī saprast, kāda ir tā situācija vai kāda ir nepieciešamība pēc pakalpojuma, jo, ja būs cilvēki, darbinieki, vecāki, kuriem šis pakalpojums ir nepieciešams, uzņēmēji, kuriem tas ir aktuāli un līdz ar to ir darbinieks, kurš strādā, tad, protams, tiks izvērtēta iespēja šo pakalpojumu turpināt, tāda bija arī tā ideja. Valmierā ir pietiekami daudz uzņēmumu, kuri strādā nestandarta darba laiku,” stāsta Kļaviņa.
Tāpēc Valmieras pašvaldība aicina vēl pieteikties uzņēmumus, kuru darbiniekiem arī būtu nepieciešams šāds bērnu pieskatīšanas pakalpojums.