Lēmums būs jāpieņem valdībai nākamās otrdienas Ministru kabineta sēdē. Tāpat valdībai būs jālemj par iespējām paplašināt riska teritoriju 40 kilometru rādiusā ap vietām, kur konstatēti inficētie dzīvnieki un par kompensāciju piešķiršanu cūku mēra izplatības dēļ likvidēto cūku saimniecībām. "Šī būs tāda zona, ko mēs saucam par riska zonu. Tajā attiecīgi būs visu māju apsekošana," norāda ministrs.
Kā svarīgu un produktīvu šodienas sanāksmi Krāslavā vērtē Pārtikas un veterinārais dienesta (PVD) ģenerāldirektors Māris Balodis: „Sanāksme bija ļoti produktīva – šeit bija praktiski visu institūciju pārstāvji. Radās sajūta, ka cilvēki saprot situācijas nopietnību un visi ir gatavi palīdzēt: Valsts policija, Robežsardze, Mežu dienests.” Būtiskākais, viņaprāt, lai valdība otrdien atbalsta ārkārtas stāvokļa izsludināšanu cūku mēra skartajās teritorijās.
Tāpat līdz ar pirmdienu tiks palielināts PVD ekipāžu skaits, kas veic pārbaudes un apseko mājsaimniecības pierobežā, stāsta Māris Balodis. PVD aicina saimniekus ar steigu reģistrēt savas cūkas un ievērot biodrošības pasākumus, lai neatkārtotos gadījumi kā šonakt.
"Pateicoties Valsts policijas darbiniekiem, tika aizturētas divas mašīnas un abās bija cūkas, ka nebija reģistrētas, arī bez laboratoriskiem izmeklējumiem. Tas ir ļoti draudoši," norāda PVD Dienvidlatgales pārvaldes vadītājs Antons Lazdāns.
Lai atbalstītu zemniekus un to zaudējumus cūku mēra dēļ, nepieciešamas kompensācijas. Arī tas tiks prasīts valdībai, sola ministrs Dūklavs.
Lai informētu par cūku mēri un sniegtu skaidrotu, kā pareizi rīkoties šajā krīzes situācijā, jau pirmdien Krāslavā uz sanāksmi tiks aicināti zemnieki - cūku audzētāji. Savukārt ik trešdienu Krāslavā notiks ārkārtas situācijas komisijas sēdes ar visu operatīvo dienestu piedalīšanos, jo ārkārtas situācija turpināsies vismaz 40 dienas, kas ir karantīnas laiks.
Reidus rīkos arī policija, jo jau līdz šim bijuši gadījumi, kad zemnieki sāk pārvadāt izkautās cūkas.
Jau ziņots, ka ceturtdien Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) Latvijas pierobežā, dažus kilometrus no robežas ar Baltkrieviju, trim mežacūkām konstatējis Āfrikas cūku mēra vīrusa klātbūtni. Tāpat vīrusa klātbūtne apstiprināta trim mājas cūkām piemājas saimniecībā Krāslavas novadā sešu kilometru attālumā no robežas ar Baltkrieviju.
Slimības uzraudzības zona noteikta plašā teritorijā, kas atbilst platībai, kura jau kopš 2012.gada noteikta kā klasiskā cūku mēra inficētā teritorija, un tai jau šobrīd ir noteikti tirdzniecības ierobežojumi attiecībā uz dzīvām cūkām un cūkgaļu. Teritorijā nedrīkst ne ievest, ne izvest cūkgaļu vai dzīvas cūkas, notiek arī transportlīdzekļu dezinfekcija un pastiprinātas kravas pārbaudes.