Panorāma

Sanktpēterburgas teroraktā cietis Latvijas pilsonis

Panorāma

Saeimā strīds, vai izmeklēt vardarbību ģimenē bez iesnieguma

Deputāti rosina jaunas uzvedības normas

Vairāki Saeimas deputāti apņemas diskusijās nenolaisties līdz citu pazemošanai

Vairāki Saeimas deputāti cieņpilnam dialogam politikā apņēmušies ievērot “Brīvās saistības” jeb ētikas kodeksu, kas ietverts 14 punktos. Viens no galvenajiem moto deputātiem, kuri parakstījuši saistības, paredz nenolaisties līdz citu pazemošanai.  

Iniciatīvas autors ir Saeimas deputāts Ilmārs Latkovskis (Nacionālā apvienība). Viņš skaidro, ka politiskā dialoga kultūra ik Saeimas sasaukumu strauji krītas un nereti paši politiķi vēlas notiekošo pārvērst šovā.

Deputātu komunikācija Saeimā aizvien vairāk līdzinās postmodernam šovam. Pavieglā valodā tiek mētāti smagi vārdi. Diemžēl pēc tā ir pieprasījums publikā, un tam pielāgojas gan mediji, gan politiķi, skaidrots deputātu paziņojumā par apņemšanos.  

“Brīvās saistības” ir deputātu grupas apņēmība ievērot principus, kuri būtu pamats cieņpilnam politiskam dialogam. Tas aicina konfliktu politikas vietā izvēlēties sapratnes un sadarbības dialogu. Nespēja un nevēlēšanās sadarboties šobrīd ir sasniegusi valstiski kritisku līmeni. “Brīvās saistības” parakstījušie deputāti aicina arī citus politiķus pievienoties šiem principiem.

Vienlaicīgi “Brīvās saistības” nav nekāds bezprincipiāls samiernieciskums. Saistību noslēdzošais punkts nozīmē nesamierināšanos ar netaisnību un nekaunību, pret ko jāvēršas asi.

Apņemšanās, kuru parakstījuši 10 deputāti, neesot tapusi kāda konkrēta kolēģa dēļ, bet lai veicinātu cieņpilnu dialogu politikā.

Apņemšanās, piemēram, paredz nebāzt acīs citam viņa senas kļūdas, nepubliskot citu deputātu balsojumus, vairīties no balsojuma “atturos”, kā arī sēdēs nekavēt laiku mobilajā tālrunī vai datorā.

Deputāti, kuri parakstījuši apņemšanos, cer, ka tai pievienosies arī citi kolēģi un parlamentā būs mazāk cīņas, vairāk cieņas.

Šīs saistības izstrādājuši un parakstījuši Integrālās politikas studiju grupas deputāti – Inesis Boķis, Lolita Čigāne, Nellija Kleinberga, Inese Lībiņa-Egnere, Ilmārs Latkovskis, Valdis Skujiņš, Laimdota Straujuma, Silvija Šimfa, Juris Viļums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti