Vairāki desmiti glābēju iebilst prasībai par Covid-19 poti; vadība uzsver – tā nav vairākuma nostāja

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Pašlaik Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā (VUGD) Covid-19 sertifikāti ir 74% darbinieku. Tikmēr VUGD darbinieki, kas nav mierā ar prasību par vakcināciju, ceturtdienas rītā pulcējās pie Saeimas.

Protestā pie Saeimas ugunsdzēsēji iebilst pret prasību vakcinēties
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

VUGD priekšnieka vietnieks Kristaps Eklons Latvijas Radio pastāstīja, ka pašlaik VUGD vakcinācijas un Covid-19 pārslimošanas sertifikāti ir 74% darbinieku, tostarp vakcinēti ir 68%. Turklāt vakcinācija turpinās. Piemēram, 5. oktobrī 28% VUGD darbinieku nebija izlēmuši par vakcināciju, bet nedēļu vēlāk – 12.oktobrī – tie ir 11%.

Proti, pašlaik par labu potes pret Covid-19 saņemšanai nav izlēmuši 290 glābšanas dienesta darbinieku. “Pateikt, cik no viņiem ir fundamentāli negribētāji vakcinēties, protams, šobrīd ir sarežģīti,” sacīja Eklons.

Ja nu tomēr šiem cilvēkiem nāksies pamest darbu dienestā, tas ietekmēs VUGD darbību un varētu nākties slēgt dažus mazākos posteņus.

“Bet kopumā pašlaik dienestā vairāk nekā 2/3 darbinieku ir vakcinējušies, saprot situāciju,  gatavi ziedot savu brīvo laiku un iesaistīties papildu dežūrās, nodrošinot pakalpojumu sabiedrībai,” pastāstīja VUGD priekšnieka vietnieks.

Tikmēr vairāki VUGD darbinieki ceturtdienas, 14. oktobra, rītā pulcējās pie Saeimas, lai nodotu atklātu vēstuli spīkerei Inārai Mūrniecei ar aicinājumu Saeimai neatbalstīt valdības rīkojumu, kas paredz 15. novembrī atstādināt no pienākumu pildīšanas iekšlietu sistēmas darbiniekus bez vakcinācijas sertifikāta. Šāds lēmums radīšot būtiskus iekšējās drošības riskus struktūrās, kur jau šobrīd akūti trūkst darbinieku un daudzi no pārslodzes un papildu maiņām ir uz izdegšanas robežas.

Latvijas Radio novēroja, ka ugunsdzēsēji ieradās klusi un mierīgi, pastāvēja pie Saeimas un devās prom. Klātesošie viņus sagaidīja ar ovācijām un saukļiem "Varoņi". Protestu gan izmantoja vairāki politiķi un jau plašāku atpazīstamību guvuši dezinformatori, izkliedzot dažādus saukļus un filmējot notiekošo.

Paši ugunsdzēsēji gan nebija runīgi. Latvijas Radio uzrunātie VUGD pārstāji savus apsvērumus piedalīties šajā akcijā atteicās paust.

Latvijas Radio: Labdien! Var jums pāris jautājumus?
Ugunsdzēsējs: Bez komentāriem!
Latvijas Radio: Varbūt jūs?
Ugunsdzēsējs: Tur jau viss bija pateikts.
Latvijas Radio: Jūs esat sarunājuši, ka jūs nerunāsiet, vai tās ir jūsu privātas izvēles?
Ugunsdzēsējs: Mēs te neieradāmies komentēt. Mēs ieradāmies iesniegt Saeimā savu vēstuli.
Ugunsdzēsējs: Vienīgais mērķis, kāpēc mēs ieradāmies.
Latvijas Radio: Bet kāpēc jums ir svarīgi to vēstuli iesniegt?
Ugunsdzēsējs: Tur izklāstīts ir mūsu viedoklis, domas. Es negribu komentēt. Tas viss var tikt pagriezts ne tā, kā mēs esam gribējuši. Paldies!

Iekšlietu ministrijas parlamentārais sekretārs Mārtiņš Šteins tikmēr teicās izprotam ugunsdzēsēju nostāju, taču aicināja viņus izprast vakcinācijas nozīmi.

"Nu, kopumā šobrīd dienestos notiek aktīva darbinieku apziņošana un informēšana par jaunajiem noteikumiem un sekām, kas varētu iestāties. Tas, ko mēs iekšlietu dienestā darām, mēs aktīvi sazināmies un runājam gan ar šiem darbiniekiem, gan citiem, gan ar dienesta vadītājiem, lai meklētu risinājumus, kādā veidā motivēt un izglītot, un informēt. Tas šobrīd ir primārais uzdevums, nevis kādu atlaist. Tas noteikti nav šī brīža uzdevums," viņš skaidroja.

Savukārt Eklons uzsvēra, ka tā nav VUGD lielākās daļas darbinieku nostāja, bet gan atsevišķas grupas pozīcija: “Tās aktivitātes, kas pašlaik notiek pie Saeimas, nav dienesta pozīcija, un tā nav dienesta lielākās daļas pozīcija. Tā ir atsevišķa grupa, kas vēlas dot zināmu signālu par procesiem, kas notiek mūsu valstī.”

Tikmēr iekšlietu ministre Marija Golubeva ("Attīstībai/Par") komentēja: "Lielāki riski ir, ja cilvēki saslimst un var inficēt kolēģus un kolēģi paliek par kontaktpersonām, un dienesti varētu būt paralizēti vairāk, lielākā mērā. Es zinu, ka arī VUGD turpina runāt un pārliecināt cilvēkus. Mēs redzam, ka pēdējā laikā paātrinājušies vakcinēšanās tempi, bet es neizslēdzu, ka būs daļa cilvēku, kuri aiziet. Ļoti žēl par šo, bet mēs nevaram atļauties ignorēt draudus, kurus inficēšana veido viņu kolēģiem un cilvēkiem, ar kuriem viņi saskaras."

KONTEKSTS:

Kopumā Latvijā vakcinācijas pret Covid-19 procesu noslēguši 48,03% iedzīvotāju. Pieaugot iedzīvotāju interesei, durvis vērs 16 jauni vakcinācijas centri, bet tirdzniecības centros potēšanās pret Covid-19 būs pēc pieraksta.

Valdība lēma valstī no 11. oktobra uz trim mēnešiem izsludināt ārkārtējo situāciju, kas Covid-19 pandēmijā ir jau trešā reize. Vienlaikus noteikti ierobežojumi ar mērķi palielināt Covid-19 vakcinācijas aptveri. Tostarp uzsvars likts uz darbu attālināti un valsts un pašvaldības iestādēs strādājošajiem pienākumu potēties pret Covid-19. Noteikti arī ierobežojumi tirdzniecībā, pakalpojumos, ēdināšanā, kā arī kultūras jomā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti