Vai jaunais Civilās savienības likums palīdzēs aizstāvēt viendzimuma pāru ģimenes?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Tieslietu ministrijā uzskata, ka tās radītais Civilās savienības likums palīdzēs aizstāvēt viendzimuma pāru ģimenes, ja tiks pieņemts Saeimā. Arī viendzimuma pārus pārstāvošā organizācija uzskata, ka likumprojekts ir labs solis uz priekšu. Tomēr piedāvājumā ir robi – pēc likuma pieņemšanas būs vajadzīgas izmaiņas arī vairākos citos normatīvajos aktos.

Vai jaunais Civilās savienības likums palīdzēs aizstāvēt viendzimuma pāru ģimenes?
00:00 / 03:33
Lejuplādēt

Līdz šī gada vidum Saeimai ir jāizdomā, kā ar likumiem aizsargāt un atbalstīt visas Latvijas ģimenes, tostarp viendzimuma. Pretējā gadījumā parlaments neizpildīs Satversmes tiesas (ST)  spriedumu, ka Darba likumā noteiktais par atvaļinājumu tikai bērna tēvam neatbilst Satversmei. Lai diskutētu par to, kā pildīt tiesas lēmumu, Saeimā tika izveidotas vairākas darba grupas. Sociālo un darba lietu komisijas darba grupa, kuru vada Ilmārs Dūrītis ("Attīstībai/Par!") uzdeva Tieslietu ministrijai sagatavot nepieciešamo likumprojektu. Tādēļ tapis Civilās savienības likums, un tā izskatīšana jau nodota Saeimas Juridiskajai komisijai.

Kustības "Dzīvesbiedri" vadītājs un lesbiešu, geju, biseksuāļu, transpersonu un viņu draugu apvienības "Mozaīka" pārstāvis Kaspars Zālītis atzīst, ka šis likumprojekts ir labs solis uz priekšu.

"Mēs esam ārkārtīgi pozitīvi pārsteigti par Tieslietu ministrijas radīto produktu.

Šis regulējums ir pašlaik vienīgais instruments, ar kuru mēs varam pilnībā vai vismaz minimāli ieviest Satversmes tiesas spriesto un ne tikai, bet arī decembra Augstākās tiesas Senāta lēmumu," izteicās Zālītis.

Likumprojekts paredz, ka divi pilngadīgi cilvēki noslēdz pie notāra civilo savienību, tādējādi saņemot paredzētā apmērā aizsardzību personiskajām un mantiskajām attiecībām.

"Apzinoties, ka tas gan sabiedrībā, gan arī politiski ir ļoti jūtīgs jautājums, likumprojekts piedāvā ļoti minimālu ietvaru, lai dotu iespēju personām, kas neizvēlas vai nevar noslēgt laulību, stāties civilajā savienībā un padarīt savas attiecības redzamas valstij," pastāstīja Tieslietu ministrijas Civiltiesību departamenta direktore Dagnija Palčevska.

Pēc viņas teiktā, šī brīža piedāvājums ir piemērots gan liberāliem, gan konservatīvāk domājošiem politiskajiem spēkiem likumprojekta ierosināšanai. Vai likumprojekts šādā veidā pilnībā izpildīs Satversmes tiesas spriedumu, esot diskutējams, taču ministrija ir iezīmējusi jautājumus, kuri vēl jārisina, likumprojektam virzoties uz otro lasījumu.

"Gan par likumisko mantošanu, gan to, kā tiek risināti ārvalstīs jau noslēgtas attiecības starp viena dzimuma personām, kāda atzīšana tam ir Latvijā. Kā tiek risināti jautājumi par katrai pusei atsevišķiem bērniem – vai otra puse iegūst kaut kādas iespējas pārstāvēt bērnu," stāstīja Palčevska.

Arī deputāts Dūrītis norādīja, ka piedāvājumā ir robi, taču, ja izdotos likumu pieņemt līdz vasarai, tad minimālo mājasdarbu parlaments būtu izpildījis. Darba grupas sēdēs esot iezīmējušies atšķirīgi viedokļi starp deputātiem, izskanējis arī, ka likumprojekts nav atbalstāms un jāatdod atpakaļ ministrijai. Tomēr termiņš, kad kaut kādam risinājumam ir jābūt, tuvojas – proti, Satversmes tiesas uzdotais jāizpilda līdz 1. jūnijam.

Deputāts piebilda, ka arī pēc likumprojekta apstiprināšanas būs vēl jāveic grozījumi vismaz četros likumos un virknē Ministru kabineta noteikumu. Dūrītis cer, ka deputāti ir pietiekami nobrieduši, lai jau pavasarī pirmajā lasījumā konceptuāli apstiprinātu šo likumprojektu.

Kaspars Zālītis norādīja, ka, ja parlaments nepildīs Satversmes tiesas spriedumu, tad tā deputāti apliecinās, ka Latvija nav tiesiska valsts un ka pie mums ir trausla demokrātija.

KONTEKSTS:

Likumdevējiem līdz šī gada 1. jūnijam jānovērš Darba likumā noteiktā par atvaļinājumu tikai bērna tēvam neatbilstība Satversmei. Tā lēma ST, izskatot sievietes iesniegumu, kuras partnere nesaņēma pēc bērna piedzimšanas paredzēto atvaļinājumu. Tiesā uzsvēra, ka ģimene nav tikai laulībā balstīta savienība. Tādēļ valsts pienākums ir aizsargāt un atbalstīt arī viendzimuma partneru ģimenes. ST spriedums neskar laulības institūtu, kas definēts kā sievietes un vīrieša savienība.

Vienlaikus Centrālajā vēlēšanu komisijā līdz 29. jūlijam notiek parakstu vākšana par grozījumiem Satversmē. Iniciatori "Latvijas vīru biedrība" piedāvā noteikt, ka ģimenes pamatā ir laulība, asinsradniecība vai adopcija, tādējādi izslēdzot viendzimuma pārus no tādiem, kas var veidot ģimeni.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti