Vai čigāni Latvijā gribētu dzīvot atsevišķos viņiem būvētos ciematos?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Latvijas Čigānu biedrības priekšsēdētāja Normunda Rudeviča ideja par īpašiem ciematiem, kuros savrupi no pārējiem varētu dzīvot un strādāt romu tautības cilvēki Latvijā, raisījusi pamatīgas diskusijas sabiedrībā. Arī pašu romu vidū viedokļi dalās.

Vairāki LTV raidījuma „Četras istabas" uzrunātie romi Limbažos un Valmierā kategoriski iebilst šādai iecerei. „Galīgi garām!" saka valmieriete Vija Korenovska un piebilst, ka viņa Rudevičam kā savam tautietim nemaz neuzticas. Viņa saka, ka ne reizi vien piešķirta nauda dažādiem projektiem, bet reāli līdz parastajiem cilvēkiem, viņu dzīves apstākļu uzlabošanai, nekas neesot nonācis.

Savukārt cita Valmieras iedzīvotāja Anita Kozlovska vaļsirdīgi atzīst, ka šāda īpašo romu ciematu ideja nav reāla, jo romi esot karstasinīgi un daudz kašķējoties, tāpēc nevarot savā starpā sadzīvot, turklāt vairums arī negrib strādāt.

Kā norāda biedrības „Alternative" vadītājs Dainis Krauklis, pašu romu sabiedrībā par šo ideju nav bijušās tikpat kā nekādas diskusijas. Viņaprāt, bez nopietnas situācijas analīzes, pētījuma vai vismaz Latvijas romu aptaujas te noteikti neiztikt.

Pēc Rudeviča ieceres, Latvijā varētu uzbūvēt četrus ciematus, no kuriem katrs izmaksātu 40 miljonus eiro un finansējumu varētu saņemt no Eiropas Savienības. Lai uz to varētu pretendēt, projekts jāiekļauj nākamā gada Latvijas kopējā stratēģijas programmā.

Pirmā pašvaldība, kurā šīs idejas autori meklēja atbalstu un zemi ciemata būvei, bija Valmiera. Valmieras mērs Inesis Boķis stāsta, ka runa bijusi par 30-50 hektāriem zemes, taču pilsētai nemaz tādas platības brīva zeme vienkopus neesot. Šaubas esot arī par finansējumu - cik reāli tas ir iegūstams.

Pagaidām romu darba ciematu koncepcija prezentēta Kultūras ministrijā izveidotajā romu integrācijas politikas īstenošanas konsultatīvajā padomē pēc tam gala projektu iesniegs valdībai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti