Panorāma

Šobrīd Jēkabpilī – ziemas pali

Panorāma

Panorāma

Ūdens līmenis nedaudz krities, joprojām bīstams

Ūdens līmenis Daugavā pie Jēkabpils pazeminājies, bet joprojām ir kritiski augsts

Kopš sestdienas rīta līdz plkst.6 svētdienas rītā ūdens līmenis Daugavā pie Jēkabpils pazeminājies par 24 centimetriem, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra dati, taču tas joprojām ir kritiski augsts, par nepilniem 30 centimetriem pārsniedzot sarkanā brīdinājuma kritēriju – 8,4 metru atzīmi. Kā preses konferencē pēc Krīzes vadības padomes sēdes norādīja Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (Jaunā Vienotība), pašvaldība strādā izcili un nav nepieciešams Jēkabpils novadā izsludināt ārkārtējo stāvokli, bet nepieciešamības gadījumā Krīzes vadības padome spēs operatīvi pieņemt lēmumus un pieslēgties darbam.

ĪSUMĀ:

 • Jēkabpils novada pašvaldība norāda, ka situācija Jēkabpilī aizvien ir bīstama.
 • Ārkārtējo stāvokli Jēkabpils novadā neizsludinās.
 • Vižņu sablīvējums Jēkabpils apkārtnē stiepjas 25 kilometru garumā.
 • Glābēji kopā ar policijas darbiniekiem palīdzējuši nokļūt drošībā 18 jēkabpiliešiem.
 • VUGD arī svētdien Jēkabpilī ir palielinājis reaģēšanai paredzētos resursus un aicina evakuēties no plūdu apdraudētajām teritorijām.
 • "Latvijas Mobilais telefons" (LMT) stabilizējis sakarus plūdu skartajās teritorijās.
 • Iekšlietu ministrs Kučinskis: Pašvaldība pagaidām ar plūdu problēmām tiek galā.
 • Pašvaldības nodrošinātās nakstmītnes Jēkabpilī pagājušonakt izmantojuši vairāk nekā 20 cilvēku.
 • Nakšņotājiem 2. vidusskolā nodrošina tikai matračus.
 • Hidroloģe: Nokrišņi krasus uzlabojumus neradīs.
 • Ūdens līmeņa pazemināšanās ir lēna, bet stabila.
 • VARAM ministrs Sprindžuks: Vairāk jādomā par upes gultni un dambja stiprināšanu.
 • Līdz 18. janvārim tiek slēgtas plūdu zonas skartās izglītības iestādes.
 • Platformā "Ziedot.lv" nepilnu divu dienu laikā saziedoti vairāk nekā 30 000 eiro, lai palīdzētu plūdos cietušajiem Jēkabpilī.

 

Jēkabpils pašvaldība: Situācija aizvien ir bīstama

Jēkabpils novada pašvaldība norāda, ka situācija Jēkabpilī aizvien ir bīstama, bet pagaidām stabila. Applūst plašas teritorijas, visu nakti turpinājās aizsargdambja stiprināšana un ūdens atsūknēšana.

Raivis Ragainis par situāciju Jēkabpilī 15. janvārī no rīta
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Jēkabpils mērs Raivis Ragainis (Latvijas Zaļā partija), svētdien no rīta uzrunājot Jēkabpils iedzīvotājus, norādīja – sliktākais ir tas, ka vižņu masa Daugavā ir palikusi nemainīga un nav izkustējusies, taču pozitīvais – aizsargdambis ir izturējis vēl vienu nakti un ūdens līmenis pazeminājies.

Applūdušas joprojām ir zemākās vietas pilsētā, kā arī Pļaviņu iela, Mežrūpnieku rajons, Ābeļu ciems un Lauktehnikas mikrorajons.

Pašvaldība piesaistījusi hidroinženieri, kas kopā ar pašvaldības vadību un citiem atbildīgajiem speciālistiem nepārtraukti novēro situāciju, kā arī konsultē par plūdu radīto apdraudējumu novēršanas veidiem.

Jēkabpils pašvaldības vadība, drošības dienesti, komunikācijas centrs un citi atbildīgie speciālisti arī svētdienas naktī turpināja darbu.

Glābēji palīdz nokļūt drošībā 18 jēkabpiliešiem

Aizvadītajā diennaktī no applūdušām teritorijām Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) ugunsdzēsēji glābēji kopā ar valsts un pašvaldības policijas darbiniekiem izglāba un drošībā nogādaja 18 cilvēkus, trīs suņus un kaķi. Glābšanas darbi veikti Mežrūpnieku, Pļaviņu, Vārpu un Zvanītāju ielā Jēkabpilī. 

Vakarpusē ap apdraudēto sakaru torni Bebru ielā Jēkabpilī ugunsdzēsēji glābēji izvietoja piepūšamās pretplūdu barjeras. Pēc barjeru izvietošanas no izveidotās noslēgtās zonas ap torni tika atsūknēts ūdens. 

Lai gan ūdens līmenis Daugavā pie Jēkabpils nakts laikā pakāpeniski kritās, VUGD atgādina, ka saglabājas ļoti augsta bīstamība – nestspēja dambim, kas notur ledus, vižņu un ūdens strauju ieplūšanu pilsētā, ir samazinājusies, kā arī pilsētas zemākajās vietās krājas ūdens. Tāpēc

iedzīvotāji no apdraudētās teritorijas tiek aicināti evakuēties, jo situācijā, ja dambis neizturēs ūdens spiedienu, VUGD iespējas veikt cilvēku evakuāciju būs ierobežotas. 

VUGD Zemgales reģiona pārvaldes priekšnieka vietnieks Raivis Pužulis par plūdu situāciju Jēkabpilī
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

VUGD arī svētdien Jēkabpilī ir palielinājis reaģēšanai paredzētos resursus, palielinot ugunsdzēsēju glābēju un tehnikas skaitu, kas nepieciešamības gadījumā dosies uz izsaukumiem.

LMT stabilizējis sakarus plūdu skartajās teritorijās

Jēkabpoilī situācija - bīstama, bet stabila; LMT atjaunojis sakarus
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Mobilo sakaru operators "Latvijas Mobilais telefons" (LMT) pilnā apmērā atjaunojis Jēkabpilī sakarus – balss zvanus un internetu.

Lai novērstu situāciju, kad plūdu izraisītā elektropadeves zuduma rezultātā pārtrūkst sakari, LMT speciālisti sadarbībā ar VUGD un Jēkabpils pašvaldību visu vakaru un nakti strādāja, apjožot sakaru aparatūru ar boju un pastāvīgi izsūknējot tās iekšpusē esošo ūdeni.

Papildu drošībai uz Jēkabpili LMT sestdienas vakarā ir nogādājis arī pārvietojamo bāzes staciju, kas arī sākusi darbu. 

Ūdens līmeņa pazemināšanās ir lēna, bet stabila

Augstākais ūdens līmenis – 8,92 metri virs nulles punkta – Jēkabpils novērojumu stacijā tika sasniegts sestdien ap plkst.9 rītā. Tas bija tikai piecus centimetrus zemāks par 1981.gada pavasara plūdu rekordu.

LVĢMC hidroloģe Līga Klints par ūdens līmeni Jēkabpilī
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Pēdējā diennaktī Daugavā pie Jēkabpils nav reģistrētas krasas ūdens līmeņa svārstības. Ūdens līmeņa pazemināšanās ir lēna, bet stabila. 

Tuvākajās dienās turpināsies atkusnis, taču gaidāmie nokrišņi krasus uzlabojumus neradīs, Latvijas Radio norāda Latvijas vides ģeoloģijas un meteoroloģijas centra hidroloģe Līga Klints.

Arī novērojumu stacijās augšpus Jēkabpils, kā arī pie Zeļķu tilta ūdens līmenis Daugavā ir stabils vai lēni pazeminās. Pie Pļaviņām turpinās ūdens līmeņa svārstības normas robežās.

Vižņu sablīvējums Jēkabpils apkārtnē stiepjas 25 kilometru garumā, svētdien pēc Krīzes vadības padomes sēdes atzina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) Prognožu un klimata daļas vadītājs Andris Vīksna.

Lietus dēļ lielākajā daļā upju ūdens līmenis ceļas. Visā valsts teritorijā aizvien spēkā hidrologu izsludinātais dzeltenās pakāpes brīdinājums par augstu ūdens līmeni upēs, pie Pļaviņu ūdenskrātuves spēkā oranžais brīdinājums, pie Daugavas Jēkabpils novadā – sarkanais brīdinājums, kas pagaidām pagarināts līdz plkst.14 pirmdien.

Kučinskis: Pašvaldība pagaidām ar plūdu problēmām tiek galā

Jēkabpilī diennakts laikā ūdens līmenis Daugavā ir pazeminājies par 22 centimetriem, taču tas tik un tā ir pārāk augsts. Tā Latvijas Radio atzina iekšlietu ministrs Māris Kučinskis no "Apvienotā saraksta", aicinot vietējos iedzīvotājus no plūdu apdraudētajām vietām evakuēties. Viņaprāt, vēl ir pāragri teikt, ka situācija pilsētā kļuvusi stabila, jo nav zināms, cik ilgi izturēs pilsētas dambis.

Māris Kučinskis par Jēkabpils aizsargdambi
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

"Dambis tiek stiprināts. Tas jau tagad ir skaidri zināms, ka 1980. gados veidotais uzbērums noteikti būs jāpārveido līdzīgi kā otrā Daugavas krastā, kur ir 2000. gados veidots [uzbērums], kas ir daudz izturīgāks un stabilāks," norāda Kučinskis.

Ņemot vērā situācijas nopietnību, Ministru kabinetā svētdien notiek Krīzes vadības padome, taču Kučinskis uzskata, ka pašvaldība pagaidām ar plūdu problēmām tiek galā.

Māris Kučinskis par ārkārtējās situācijas nepieciešamību saistībā ar plūdiem Jēkabpilī
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

"Ieviešot ārkārtējo situāciju, izmaiņas būtu [tādas], ka nevis vietējās domes priekšsēdētājs vada, bet valsts pārņem vadību, bet šobrīd ar vadību tiek galā, mēs par to pārliecinājāmies, un neviens labāk arī nezinās kā vietējie, kur [un] kādi apdraudējumi. Noteikti būs arī zaudējumi, bet valsts noteikti to sapratīs. Nebūs tā, ka kādam būs jālūdz," uzsver Kučinskis.

Pašvaldības nodrošinātās nakstmītnes Jēkabpilī pagājušonakt izmantojuši vairāk nekā 20 cilvēku; 2. vidusskolā nakšņotāji salst

Pašvaldības nodrošinātās naktsmītnes Jēkabpilī pagājušonakt izmantojuši vairāk nekā 20 cilvēku. 2. vidusskolas dežurante sacīja, ka naktsmājas dotas 17 cilvēkiem, bet 3. vidusskolā neviens nav nakšņojis.

Matracis Jēkabpils 2. vidusskolas sporta zālē

Nakšņotājiem 2. vidusskolā gan tika nodrošināti tikai matrači, bet automātisko apkuri ieslēdza tikai ap trijiem naktī, tāpēc nakšņotāji saluši.

Gultu un segu pārvešana uz Jēkabpils 2. vidusskoli

Nakšņotājiem paredzētās gultas bijušas aizvestas uz 3. vidusskolu, kur patvērumu neviens nav meklējis, taču svētdien pēcpusdienā gultas un segas tika pārvestas uz 2. vidusskolu.

Rita ar Matīsu nakšņo Jēkabpils 2. vidusskolas sporta zālē

Jēkabpiliete Rita par nakšņošanu Jēkabpils 2. vidusskolā
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Tikmēr pašvaldības pārstāve Margita Liepiņa informēja Latvijas Radio, ka pieci plūdu apdraudētie izguldīti viesnīcā "Vārpa". Viņa tomēr lūdza nefokusēties uz skaitļiem, jo cilvēki naktsmītnēs nāk un iet, un viņus atved dažādi dienesti, bet kāds varbūt ierodas pats. Pats galvenais esot nodrošināt viņu laicīgu evakuāciju.

Sprindžuks: Vairāk jādomā par upes gultni un dambja stiprināšanu

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības (VARAM) ministrs Māris Sprindžuks no "Apvienotā saraksta" Latvijas Radio atzina, ka parasti Daugavā aizķērušies ledi, bet šoreiz sniega masa. Tā kā tā ir pirmā pieredze, ir grūti saprast, ko un kā darīt.

Spindžuks par darāmajiem darbiem, lai nākotnē novērstu plūdus Jēkabpilī
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

"Manuprāt, tiešām jādomā vairāk par upes gultni vai domāt tādā hidroloģiskā modeļa ziņā – ko darīt, lai mazāk aizķertos. Otrs virziens, ko domāt, – bija redzams, ka zem dambjiem [ūdens] sūcas. Šur tur ir irdens materiāls vai arī viņš ir uzsēdināts uz dolomīta, un tātad tur ūdenim veidojas lielceļš. Jādomā, kā dambja apakšdaļu kaut kā fiksēt zemūdens periodā – veidot kaut kādu betonējumu vai rievsienu. Jādomā tehnoloģiski, lai ūdens nespraucas tik viegli. Pie tam tās vietas ļoti labi var redzēt. Tur, kur plūdi parādīja, ka ir problēma, vajadzētu pieremontēt, un to es tūlīt ziņošu Krīzes vadības sēdē," norāda Sprindžuks.

Kariņš: Jēkabpils pašvaldība tiek galā ar krīzes vadību

Ir noslēgusies Krīzes vadības padomes sēde. Ārkārtējo stāvokli Jēkabpils novadā neizsludinās.

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (''Jaunā Vienotība'') uzsvēra, ka novada pašvaldības vadītājs Reinis Ragainis izcili strādā un organizē darbus, taču Krīzes vadības padome ir gatava nepieciešamības gadījumā pieslēgties un operatīvi pieņemt lēmumus.

Latvijā jau ir izstrādātas procedūras rīcībai šādos gadījumos, visi dienesti labi un koordinēti strādā. Kariņš atzina, ka Jēkabpilī tiek piedzīvota reģionālā mēroga katastrofa.

Iedzīvotājiem svarīgi sekot pašvaldības norādēm, sevišķi par evakuāciju. Norādes balstītas skaidros aprēķinos un bīstamībā, ka dambja pārrāvumā tā masa, kas nāktu, nopietni bojātu infrastruktūru.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

Līdz 18. janvārim tiek slēgtas plūdu zonas skartās izglītības iestādes

Ņemot vērā plūdu situāciju Jēkabpils novadā, lai netiktu apdraudēta izglītojamo veselība un drošība no 16. janvāra līdz 18. janvārim tiek slēgtas plūdu zonas skartās izglītības iestādes, svētdien paziņoja Jēkabpils pašvaldība.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.
Tiek slēgta Jēkabpils Valsts ģimnāzija, Jēkabpils 2. vidusskola, Jēkabpils 3. vidusskola, Ābeļu pamatskola, Krustpils pamatskola, Jēkabpils novada Bērnu un jauniešu centrs, Jēkabpils Mākslas skola, Arvīda Žilinska Jēkabpils Mūzikas skola, Jēkabpils Sporta skola, Jēkabpils Agrobiznesa koledža un pirmsskolas izglītības iestādes "Auseklītis", "Kāpēcītis", "Zvaigznīte" (filiāle) Jaunā iela 43.

 

KONTEKSTS:

Jēkabpils novadā ir spēkā sarkanais brīdinājums par plūdiem. Iepriekš tik lieli plūdi Jēkabpilī bijuši 1981. gadā, kad ūdens līmenis sasniedz 8,97 metrus virs novērojumu stacijas nulles punkta. Hidrologi uzlabošanos tuvākajās dienās neparedz. Piektdien, 13. janvārī, vietām sāka brukt dambis, kas pilsētu aizsargā no plūdiem, bet bīstamākajā vietā to izdevās nostiprināt.

Sestdien, 14. janvārī, ūdens līmenis sasniedza 8,92 metrus virs novērojumu stacijas nulles punkta. Jēkabpils pašvaldība aicināja iedzīvotājus nekavējoties evakuēties no plūdu apdraudētajām teritorijām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti