Rīta Panorāma

Intervija ar labklājības ministri Eviku Siliņu

Rīta Panorāma

Fonds "Uzņēmēji mieram" aicina uz labdarības koncertu "Veltījums Ukrainai"

Telefonintervija ar Jēkabpils novada civilās aizsardzības inženieri Tāli Zalvu

Jēkabpils novadā izsludināts sarkanais brīdinājums par plūdiem

Naktī uz ceturtdienu Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs izsludinājis sarkano brīdinājumu Jēkabpils novadā par ļoti augstu ūdens līmeni Daugavā.

Ūdens līmenis Daugavā pie Jēkabpils plkst.4.50 bija 7,66 metri virs novērojumu stacijas nulles atzīmes - aptuveni pusotru metru augstāks nekā diennakti iepriekš un četrus metrus augstāks nekā 1. janvārī.

Hidrologi prognozē, ka ūdens līmenis Daugavā pie Jēkabpils pietuvosies vai pat pārsniegs sarkanās pakāpes brīdinājuma kritēriju - 8,4 metrus virs stacijas nulles punkta. Turpinās ledus un vižņu blīvēšanās Daugavā pie Jēkabpils, no upes augšteces turpina nākt klāt jauni vižņi, applūst plašākas teritorijas.

"Jēkabpili no applūšanas attur tikai dambis,"

intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" sacīja Jēkabpils civilās aizsardzības speciālists Tālis Zalva. Robeža, līdz kurai dambis var izturēt, ir 9 metri. "Tātad mums ir palikuši 1,30 metri," norādīja eksperts. Viņš gan uzsvēra, ka ir arī labā ziņa – naktī ledus bija izkustējies un pagājis kādu gabalu. Šim procesam vajadzētu turpināties.

Vienlaikus Jēkabpilī gatavojas arī sliktākajam scenārijam. Pēc Zalvas teiktā, ja vadās pēc lielākajiem plūdiem, kas Jēkabpilī bija 1981. gadā, tad Daugavas krasti varētu applūst līdz pilsētas lielākajām ielām – Rīgas un Brīvības ielai. Cilvēki, kuri dzīvo applūstošajās vietās, ir informēti par risku, kā arī tam gatavojas. Sliktākajā gadījumā vajadzētu evakuēt 100 līdz 200 iedzīvotāju.

Plūdi un ledus sanesumi Jēkabpils novadā (11.01.2023)
Plūdi un ledus sanesumi Jēkabpils novadā (11.01.2023)

Sarkanās pakāpes brīdinājums nozīmē, ka ir liela iespēja rasties ievērojamiem postījumiem plašā teritorijā un ka var būt apdraudēta cilvēku dzīvība. Iedzīvotājiem nepieciešams rīkoties - jābūt gataviem ārkārtas pasākumiem un evakuācijai, jāseko līdzi informācijai un norādījumiem, ko sniedz atbildīgās institūcijas.

Sarkanais brīdinājums Jēkabpils novadā pagaidām izsludināts līdz plkst.14 piektdien, 13. janvārī.

Pie Zeļķu tilta ūdens līmenis pēdējā diennaktī nedaudz pazeminājies, pie Pļaviņām tas saglabājas normas robežās.

No rīta plkst.9.30 ūdens līmenis Jēkabpilī ir līdz 7,66 metru atzīmei, tas ir, pēdējo stundu laikā tas nav mainījies.

Vižņu masas sablīvējums, "korķis" ir 4,6 kilometrus augšpus Jēkabpils - pie Prižiem. Līdz kritiskajiem 8,4 metriem - līdz tam brīdim, kamēr iestāsies "X stunda", ir vēl apmēram 1,5 metri, pastāstīja Jēkabpils novada izpilddirektors Uldis Skreivers.

Citkārt pie ledus sastrēgumiem palu laikā pielietotā ledus spridzināšana šai gadījumā nelīdzēs, jo sastrēgumu upē rada sīku vižņu masa, nevis lieli ledus gabali, kā mēdz būt citkārt pavasara palos. Pirms gadiem jau līdzīgos apstākļos spridzināšana ir izmēģināta, bet nav devusi gaidīto rezultātu, skaidroja Skreivers.

Vēlā trešdienas vakarā tika sasaukta Jēkabpils novada pašvaldības Civilās aizsardzības komisijas sēde, informēja pašvaldībā. Novada mērs Raivis Ragainis informē, ka lielākās problēmas radušās, jo Sakas un Daugavas gultne pilna piedzīta ar vižņiem, un vižņi turpina pienākt klāt. Līdz ar to sablīvējuma gals ir tieši Jēkabpils teritorijā, un attiecīgi visaugstākais ūdens līmenis upē ir tieši Jēkabpils pilsētā, kas jau ir pārsniedzis oranžā brīdinājuma līmeni. Pilsētā visu notur dambis, bet ir dažas vietas, kur spiežas cauri gruntsūdeņi un applūst zemākās vietas.

SIA "Jēkabpils ūdens" un SIA "Jēkabpils pakalpojumi" operatīvi novērš ūdens līmeņa paaugstināšanos Jēkabpils pilsētas Kārļa Skaubīša, Krasta, Pļaviņu, Dārza un citās aizsargdambim pieguļošajās ielās. Lai mazinātu ūdens ieplūšana pilsētā, kritiskajās vietās tiek likti smilšu maisi un slāpēta ūdens plūsma pilsētas teritorijā.

Portāls "radio1.lv" ziņo, ka Skaubīša ielā un Dārzu ielā, kur krājas ūdens, to atsūknē ar trim mašīnām, savukārt kritiskākā situācija ārpus pilsētas esot Gravānos un Sakas salā.

Jēkabpilī satiksmei slēgts Pļaviņu ielas posms no Viestura ielas līdz Zaļajai ielai. Arī pašvaldības autoceļš Salas pagastā Skudras - Galejas - Leicāni, kur atrodas Sakas salas pārgāzne, slēgts satiksmei.

Iedzīvotāju izmitināšana notiek viesnīcā "Vārpa". Šo iespēju izmantojuši trīs iedzīvotāji. Ja būs nepieciešams, izmitināšanu varēs veikt arī bijušā bērnu nama "Līkumi" telpās. Šobrīd izmitināti deviņi iedzīvotāji, savukārt no izmitināšanas rakstiski atteikušies 11. Divi iedzīvotāji no izmitināšanas atteikušies un nogādāti pie radiem.

Valsts un pašvaldības policijas, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests, civilās aizsardzības speciālisti nodrošina iedzīvotāju evakuāciju un apziņošanu plūdu skartajās vietās un evakuāciju pēc nepieciešamības.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti