Jēkabpilī cīnās ar plūdiem: stiprina brūkošo aizsargdambi un evakuē iedzīvotājus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Situācija ir nopietna un tuvākajās dienās tās uzlabošanās nav gaidāma – to meteorologi saka par situāciju Jēkabpilī. Tur Daugavas ūdens līmenis tuvojas vēsturē reģistrētajam maksimumam un dambis, kurš pilsētu no ūdens sargā, vietām sāk padoties. Pēdējās ziņas ir, ka dambi izdevies nostiprināt un pašvaldībā notiek cilvēku evakuācija no apdraudētajām vietām. Pilsētā ieviesti satiksmes ierobežojumi, un iedzīvotājus aicina neapmeklēt plūdu apdraudētās teritorijas, it īpaši aizsargdambi.

ĪSUMĀ:

 • Jēkabpilī lēni sācis brukt pilsētu aizsargājošais dambis; operatīvi to izdevies nostiprināt bīstamākajā vietā.
 • Ūdens Daugavā pie Jēkabpils sasniedzis sarkanās pakāpes brīdinājuma līmeni.
 • Pilsētā organizē iedzīvotāju evakuācijas autobusus.
 • Plūdu dēļ Jēkabpilī piektdienas pēcpusdienā izsludināta steidzama evakuācija Pļaviņu ielas posmā.
 • Līdz piektdienas vakaram pašvaldība izmitinājusi 11 pilsētas iedzīvotājus.
 • VUGD piesaistījis papildu resursus gadījumam, ja vajadzēs evakuēt lielāku iedzīvotāju skaitu.
 • Ja vienlaicīgi par bīstamību būs nepieciešams apziņot lielu skaitu iedzīvotāju, iedarbinās trauksmes sirēnas.
 • Pašvaldības iedzīvotāji aicināti neapmeklēt plūdu apdraudētās teritorijas.
 • Plūdu apdraudētajās teritorijās slēgtas vairākas skolas.
 • Vietām ierobežota satiksme un nekursē sabiedriskais transports.

Ūdens līmenis Daugavā sasniedzis kritisko robežu

Piektdien plkst.4.50 ūdens līmenis Daugavā pie Jēkabpils sasniedza 8,14 metrus virs novērojumu stacijas nulles punkta, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) operatīvā informācija. Taču pirms plkst. 8.00 ūdens līmenis bija pietuvojies jau 8,3 metriem.

Savukārt plkst.10.50 ūdens līmenis Daugavā pie Jēkabpils sasniedza sarkanās pakāpes brīdinājuma līmeni, kas ir 8,4 metri.

Ap plkst.17 ūdens līmenis Daugavā pie Jēkabpils sasniedza 8,6 metrus virs novērojumu stacijas nulles atzīmes – tas ir otrais augstākais ūdens līmenis novērojumu vēsturē. Ūdens līmenis Daugavā turpina paaugstināties – plkst. 20.20 tas sasniedzis 8,66 metrus, plkst. 22.55 – 8,76 metrus, bet plkst. 23.50 - 8,78 metrus virs novērojumu stacijas nulles atzīmes, liecina LVĢMC informācija.

Sestdien, 14. janvārī, īsi pēc pulkstens pieciem no rīta ūdens līmenis Daugavā pie Jēkabpils sasniedza 8,86 metrus virs novērojumu stacijas nulles punkta. 

Pēdējās diennakts laikā ūdens kāpis par aptuveni 70 centimetriem, līdz 1981. gada plūdu rekordam atlikuši vairs tikai 10 centimetri.

Jēkabpils mērs Raivis Ragainis par Jēkabpils dambja brukšanu
00:00 / 00:45
Lejuplādēt

Jēkabpils novada mērs Raivis Ragainis Latvijas Radio situāciju raksturoja kā ļoti kritisku, jo nav redzami scenāriji ledus masas aizplūšanai. Viņš norādīja, ka pašvaldība ar atbildīgajiem dienestiem nemitīgi apseko teritoriju un kontrolē situāciju. 

Vēlāk Ragainis pastāstīja, ka situācija ir nopietna, jo pilsētas aizsargdambis netur slodzi. Dambi operatīvi labo, ar smago tehniku pieberot grunti, cerot, ka tas izturēs.

"Diemžēl mūsu vecais, mīļais dambis, kas mūs ilgus gadus ir sargājis no iespējamiem paliem, šoreiz parādīja, ka nav tik izturīgs. Šobrīd notiek dambja glābšanas darbi, tāpēc ir izsludināta iedzīvotāju evakuācija no viena mikrorajona, kas ir no pareizticīgo klostera līdz pat pilsētas autobusu parkam.

Šis Celtnieku mikrorajons šobrīd ir apdraudēts, jo dambī ir būtiski bojājumi, kas var jebkurā brīdī pārvērsties arī par pietiekoši nopietnu ūdens straumi.

Ar pārējo tiekam galā. Pašvaldības policijas, zemessargu vienības – visi veic savus darbus. Atbildīgie dienesti strādā nepārtraukti jau kuro diennakti," stāstīja Ragainis.

Kā Latvijas Radio pastāstīja novada plūdu situācijas koordinators Tālis Zalva, ūdens līmenis Daugavā piektdienas rītā gandrīz pārsniedzis pirms vairāk nekā 40 gadiem sasniegto rekordu. Viņš uzsvēra, ka pašlaik ir liels risks dambja pārraušanai. Dambi mēģina stiprināt, berot smiltis un granti.

Cilvēkus aicina evakuēties, jo, ja dambi pārraus, tad tam varētu sekot 3–4 metrus augsts ūdens vilnis, kas būtu ļoti bīstami.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Jēkabpils pašvaldībā neilgi pēc plkst.18 informēja, ka

vietā, kur bija vislielākā bīstamība - Pļaviņu ielā 60 - ir veikti dambja nostiprināšanas darbi un novērsti draudi zemes nogruvumam.

Dambja nostiprināšana turpinās, jo ūdens sūkšanās caur dambi konstatēta arī citās vietās. Cilvēki tiek aicināti nekādā gadījumā neiet uz dambi, tostarp lai netraucētu tā stiprināšanas darbus.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Tikmēr piektdien vakarā atbildīgie dienesti ar ekskavatoru kausu lauza ledu un centās atbrīvot ceļu upes plūdumam, liecina pašvaldības paziņojums tviterī.

No atsevišķiem rajoniem iedzīvotājus aicina evakuēties; organizē evakuācijas autobusus

Jēkabpils novads gatavojas iedzīvotāju masveida evakuācijai. Tāds lēmums pieņemts ceturtdienas vakarā sasauktajā Civilās aizsardzības komisijas sēdē. Novada mērs Ragainis par piespiedu evakuāciju norādīja, ka tas ir "ļoti smagnējs process", jo ir cilvēki, kas aizvien nevēlas pamest savas mājas. Ūdens līmenis Daugavā sasniedzis kritisko robežu, aizvien appludinot dzīvojamos rajonus. Tiem iedzīvotājiem, kuriem nepieciešama evakuācija, tiek nodrošināti evakuācijas autobusi, kā arī patveršanās vietas.

Pašvaldībā informēja, ka tiek organizēti evakuācijas autobusi tiem iedzīvotājiem, kuri atrodas plūdu apdraudētajās teritorijās.

Plūdu dēļ Jēkabpilī piektdienas pēcpusdienā izsludināja steidzamu evakuāciju Pļaviņu ielas posmā no Arvīda Žilinska mūzikas skolas līdz Celtnieku ielai, informēja VUGD.

Evakuācijas autobusi ir novietoti:

 • Auseklīša ielā 4a,
 • Zemgales ielā,
 • Jēkabpils Romas katoļu baznīcas stāvlaukumā,
 • Jēkabpils sporta halles stāvlaukumā,
 • Rīgas ielā pie veikala "Mini Rimi",
 • Kazarmu ielas laukumā.

Autobusu atpazīšanas zīme ir uzraksts uz tiem - evakuācijas autobuss.

Evakuācijas punkts atrodas Jēkabpils 2.vidusskolā. Izveidota arī papildus evakuācijas vieta Jēkabpils 3.vidusskolā.

Latvijas Radio žurnāliste Sintija Ambote no Jēkabpils ziņo par situāciju pilsētā
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Līdz piektdienas vakaram pašvaldība bija izmitinājusi 11 plūdu dēļ mājas pametušus cilvēkus. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) informēja, ka dienests piektdien glābšanas darbos evakuējis trīs cilvēkus, savukārt septiņi cilvēki atteikušies evakuēties no jau applūdušajām mājām, neskatoties uz kritisko situāciju.

Latvijas Radio novēroja, ka Jēkabpils 2. vidusskolas sporta zālē vakarpusē bija apmetušies pāris cilvēku. Kāds kungs atpūtās uz matrača līdzās līdzi paņemtām somām. Vēl neliela cilvēku grupa bija sasēdušies ap radio un uzmanīgi klausījās, kā attīstās plūdu situācija, un dzēra siltu tēju.

Šie cilvēki atzina, ka mājas pamest nebija viegli. Līdzi paņemts pats nepieciešamākais. Kāds pārdzīvoja par tur atstātajiem mājdzīvniekiem, taču viņi apzinās kritisko situāciju un riskus.

Jēkabpilī evakuē cilvēkus no plūdu skartām teritorijām
00:00 / 01:22
Lejuplādēt

Ne visi iedzīvotāji ir gatavi atstāt savas mājas. Daugavas labajā krastā plūdu skarto Daugavas un Krasta ielu iedzīvotājas Latvija Radio sacīja:

Mājā tur ir lejā viss, ūdens nāk iekšā, lejasstāvā.

Jau istabās? 

Jā. 

Visu svarīgāko savācāt?

Jā, viss no lejas ir savākts, vienīgi paši arī var dzīvot augšā, bet es braukšu. 

Kāds paliek mājās? 

Saimnieks paliek otrā stāvā ar kaķi. 

Viņš nebaidās? 

Nē, viņš jau šeit pieradis no plūdiem. Augšā viss sagādāts, izdzīvot var kādu nedēļu.

Ģimene sadalīsies?

Jā, es tāds bailīgs cilvēks no ūdens. Kas mani uztrauc, ka elektrību var atslēgt. Tad telefonu ne uzlādēt, neko, ja tomēr kāda palīdzība ir vajadzīga, var nesazvanīt.


Jums piedāvāja evakuēties? 

Jā, nebraukšu es projām! Man ir dzīvoklis, es varu aiziet.

Ja jums "smelsies mutē", jūs brauksiet uz citu dzīvokli?

Nesmelsies mutē. Ja cels grīdu augšā, tad nenormāli būs, ja apakšā grīdu cels. Bet grīdu tak necels augšā.


Uztraukums ir, protams, drusku, protams, ka ir, jo mēs tepat pie krasta dzīvojam, kaut arī daudzdzīvokļu mājā. Paskatījos, ka te ļoti maz trūkst līdz dambim, kritiskā robeža jau sasniegta, visi uztraukušies. Visas mājas blakus Daugavai, dārzi jau pieplūduši, joki nav nekādi.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Pašvaldības pārstāvji norādījuši, ka no lieliem plūdiem pilsētā dambis pasargā līdz aptuveni deviņus metrus augstam ūdens līmenim. Patlaban tikai dambis pasargā pilsētu no lieliem plūdiem.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Jēkabpils reģionālā laikraksta "Brīvā Daugava" žurnāliste Ilze Bičevska Latvijas Radio sacīja, ka

par spīti kritiski augstajam ūdens līmenim Daugavā pie Jēkabpils ārkārtējās situācijas izsludināšana pašvaldībā pagaidām nav apspriesta. Arī novada mērs norādīja, ka ārkārtējās situācijas izsludināšana neko nemainītu.

VUGD ārkārtas gadījumā iedarbinās trauksmes sirēnas

Lai paaugstinātu dienesta gatavību reaģēt, ja situācija pasliktināsies un būs nepieciešams evakuēt un glābt lielāku skaitu Jēkabpils iedzīvotāju, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) Jēkabpils daļā ir palielinājis savus cilvēku un tehniskos resursus, piesaistot tos ugunsdzēsēju glābējus, kas atrodas no dienesta brīvajā laikā, un pārdislocējot papildu tehniskos resursus. Papildus piesaistīti vadošie VUGD speciālisti, kas uz vietas koordinē visu iesaistīto institūciju darbību un nodrošina nepārtrauktu situācijas monitorēšanu un informācijas apmaiņu.

Ja vienlaicīgi par bīstamību būs nepieciešams apziņot lielu skaitu iedzīvotāju, VUGD iedarbinās trauksmes sirēnas.

SIA "Jēkabpils ūdens" informēja, ka, ņemot vērā paaugstināto ūdens līmeni Daugavā, kā rezultātā šobrīd applūst aizsargdambim piegulošās ielas, uzņēmuma tehnika un cilvēkresursi prioritāri novirzīti plūdu ierobežošanai kritiskajās vietās. Līdz ar to šobrīd SIA "Jēkabpils ūdens" nenodrošina asenizācijas pakalpojumus, kā arī neveic ūdens atsūknēšanu privātmāju pagrabos.

Pašvaldība aicina iedzīvotājus neapmeklēt un nepārvietoties plūdu apdraudētajās teritorijās, jo iedzīvotāju plūsma apgrūtina glābēju un drošības dienestu darbu. Pašvaldība arī norādījusi, ka iedzīvotājiem aizliegts pārvietoties pa pilsētas aizsargdambi, jo tas var būt bīstami.

Uz Daugavas aizsargdambja Jēkabpilī  ir pieslēgtas četras kameras, kurās iedzīvotāji var vērot tiešraides režīmā situāciju Daugavā. Kameras ir uzstādītas pie dambja Viestura ielā, pie Latvijas Pareizticīgo baznīcas vīriešu klostera, pie Strūves parka un pie A. Žilinska Jēkabpils Mūzikas skolas. 

Vietējie iedzīvotāji aicināti sekot aktuālajai informācijai pašvaldības mājaslapā un sociālajos kontos.

Plūdu apdraudētajās teritorijās slēdz skolas; ierobežota satiksme

Saistībā ar straujo ūdens līmeņa paaugstināšanos Jēkabpilī piektdien pārtraukts mācību process sekojošās Jēkabpils pilsētas un novada skolās un interešu izglītības iestādēs, kuras atrodas plūdu apdraudētajās teritorijās:

 • Jēkabpils Valsts ģimnāzija;
 • Jēkabpils 2. vidusskolas filiāles, kas atrodas Rīgas ielā 200a, Rīgas ielā 192;
 • Jēkabpils Mākslas skola;
 • Jēkabpils Bērnu un jauniešu centrs;
 • Ābeļu pamatskola.

No piektdienas iepriekš minētas skolas tiek slēgtas saistībā ar ūdens līmeņa straujo kāpumu Daugavā un plūdu draudiem. Jēkabpilī vietām ieviesti arī satiksmes ierobežojumi. Tāpat vietām nekursē sabiedriskais transports, informēja pašvaldībā.

Piektdienas vakarā pašvaldība informēja, ka, applūstot plašākām teritorijām, Jēkabpilī slēgta satiksme Brīvības ielā posmā no Vecpilsētas laukuma līdz Rūdolfa Blaumaņa ielai.

Arī Daugavas labajā krastā, Krustpils pusē, applūst ielas un piebraucamie ceļi. Krustpils pusē Kārļa Skaubīša ielas un Dārzu ielas posmi no Krasta ielas uz dambi slēgti satiksmei. Krasta iela, kas atrodas vistuvāk upei, vietām ir pārplūdusi.

Daugavas kreisajā krastā jau iepriekš ziņots par Mežrūpnieku ielas, kas atrodas augstāk pa straumi, pirms tilta, applūšanu. Applūduši arī citi Pļaviņu ielas posmi.

Zem ūdens atrodas Daugavsala, kur ūdens uzplūda jau vakar. Uz šīs salas atrodas pilsētas attīrīšanas ierīces, bet tās no plūdiem esot pasargātas ar īpašu dambi.

KONTEKSTS:

Jēkabpils novadā spēkā sarkanais brīdinājums par plūdiem. Hidrologi prognozē, ka ūdens līmenis Daugavā pie Jēkabpils var pietuvoties sarkanajam brīdinājuma kritērijam – 8,4 metriem – vai pat pārsniegt to.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti