"Šī ir viena no mazākajām kapličām, kas mums kapos ir, un te var redzēt, kāds apmetuma fasādes nobirums pa šiem gadiem ir izveidojies," izvadājot pa kapiem, rāda Guna Vainovska. "Tagad ir izstrādāts arī restaurācijas projekts fasādei, ceram, ka kaut kad būs līdzekļi, lai varētu norestaurēt šo te kapliču, jo pašā gandrīz centrālajā daļā viņa ir un būtu vēl viens skaists objekts, bet, kad tas būs, diemžēl nevaru jums to pateikt."
Lai šai mazajai kapličai atjaunotu tikai fasādi, nepieciešami aptuveni 60 tūkstoši eiro. Lielajos kapos ir 28 mazākas un lielākas kapličas, visas pašlaik aizslēgtas, jo tās bija izdemolētas, dedzinātas, laika zoba sagrauztas. Līdzīgi cietuši arī daudzi pieminekļi.
"Šeit ir redzams tikai postaments, bet oriģinālā tur pa virsu bija jābūt arī bronzas sfinksai, šo bronzas sfinksu 80.gadu beigās garnadži aiznesa projām, tad Rīgas pilsēta viņu atjaunoja. 1992.-93. gads, oriģināli bronzā, un tagad mēs varam redzēt, kur ir šī sfinksa palikusi," stāsta Vainovska.
Lielo kapu uzturēšanas darbiem, vēsturisko objektu konservācijai un pieminekļu inventarizēšanai šobrīd piešķirti 32 tūkstoši eiro no Rīgas domes budžeta. Valstij lūgtie 100 tūkstoši vēl tiek gaidīti. Naudas pietiek, lai veiktu tikai pašus nepieciešamākos apkopšanas darbus, par kapliču izpēti un pieminekļu atjaunošanu runāt nevar.
"Būtiskākais, kas būtu šogad darāms, saprast, kas iekšā kapličās glabājas, kas par vērtībām, ņemt uzskaitē, precīzi uzskaitīt, otrs – maksimāli rūpīgi attiekties pret tiem pieminekļiem, kas vēl šeit saglabājušies un mēģināt nepieļaut viņu tālāku bojāšanu," norāda Vainovska.
"Tur taču visas 28 būves, ja viņas restaurētu, tā būtu fantastiska konfekte, ar tik daudz kapličām, tādas kapsētās ir reti, divas, trīs, četras, bet te - 28," viedoklī dalās Guntis Gailītis, Rīgas pieminekļu aģentūras direktors.
Tikmēr par Rīgas domes piešķirtajiem gandrīz 5000 eiro šogad tiks atjaunots Ķīniešu paviljons Kronvalda parkā, bet par 12 tūkstošiem eiro restaurēts piemineklis 1. bruņotā diviziona Autotanku pulka karavīriem.
"Tur bija skvērs 30.gadu beigās, šai bruņoto spēku nodaļai. Militārpatriotiskie pieminekļi ir jāceļ godā, tie ir cīnītāji bijuši, tad mēs izstrādājām skvēra plānojumu, viņš ir gatavs un šogad jārealizē," stāsta Gailītis.
Dažādu objektu restaurācija, pieminekļu atjaunošana un izgaismošana šogad plānota arī Rīgas Brāļu kapos, kur daļa nepieciešamā finansējuma arī vēl tiek gaidīta.