Godina rīdzinieci, kura palīdzēja atgūt vandaļu nolauzto taktilo Brīvības pieminekli

Rīgas domes (RD) vadība trešdien, 14. februārī, godināja rīdzinieci Sanitu Kacubu, kura aizvadītā gada nogalē nepalika vienaldzīga un palīdzēja atgūt ļaundaru nolauzto taktilā Brīvības pieminekļa obelisku.

Pagājušā gada nogalē trīs ļaundari nolauza obelisku taktilajam Brīvības piemineklim un ar to devās projām. Kā tika konstatēts videonovērošanas kamerās, kāda sieviete, pamanot notiekošo, devās vīriešiem pakaļ un atņēma nolauzto pieminekļa daļu. Īsi pēc tam policija nozieguma pastrādātājus aizturēja. Izmeklēšanā noskaidrojās, ka viens no aizturētajiem iepriekš ir vairākkārtīgi sodīts un tikai nesen iznācis brīvībā pēc kārtējā apcietinājuma.

Rīgas pašvaldības policija (RPP) publiskoja video sociālajos tīklos un aicināja šo sievieti atsaukties, lai varētu izteikt pateicību par atbildīgo rīcību. Pēc kāda laika sieviete sameklēta ,un tagad RD vadība viņai izteica pateicību par atbildīgo rīcību.

Pateicības vārdus Sanitai pauda RD priekšsēdētājs Vilnis Ķirsis ("Jaunā Vienotība"), vicemēre Linda Ozola ("Kods Rīgai"), Brīvības pieminekļa izgaismošanas fonda vadītājs, eksprezidents Valdis Zatlers un Rīgas pašvaldības policijas priekšnieka vietnieks Andrejs Aronovs. Zatlers norādīja, ka gan Brīvības piemineklis, gan taktilais piemineklis tika veidots par sabiedrības ziedotajiem līdzekļiem, un viņa pierādīja, ka sabiedrība ir spējīga šīs vērtības arī nosargāt.

Neskatoties arī uz amatpersonu uzslavām, Sanita gan pati atsakās sevi saukt par varoni un atzīst, ka ilgāku laiku neatklāja savu identitāti apzināti. Tā bijusi rīcība bez liekām pārdomām.

"Es noteikti neuzskatu, ka šis ir varoņdarbs. Varbūt tas ir labs pilsoniskās līdzdalības piemērs. Bet tas nav varoņdarbs. Varoņdarbus katru dienu veic mediķi, skolotāji, policisti. Viņi ir īstie varoņi. Es tikai apturēju ar vārdu cilvēkus, kuriem bija slikta ideja," sacīja Sanita.

Zatlers gan iebilda, sakot, ka varonība ir mazajās lietās: "Varonība jau nav kaut kas liels un prātam neaptverams. Varonība ir vienkārši īstajā brīdī rīkoties, saprast un rīkoties. Tas, ka to izdarīja sieviete, sievišķīga trausla būtne, tas vēl vairāk pastiprina to, ka mēs varam. Mēs, visi cilvēki kopā, daudz varam. Un katrs atsevišķi varam. Viņa jau viena atņēma. Mani tas tiešām saviļņo un iedvesmo."

Video redzams, ka apkārt bija arī citi cilvēki, tomēr Sanita vienīgā reaģēja un rīkojās. Trīs vīriešu kompānija viņu neesot biedējusi. Un, kaut gan pārējie neiesaistījās, viņa tāpat arī tajā brīdī paļāvās uz apkārtējiem.

Sanita arī norādīja, ka viņa no huligāniem pieminekli atguvusi ar vārdu spēku, paceltā tonī aicinot nolauzto pieminekļa daļu atdot. "Ne jau ar spēku prasīju, bet paceltā tonī teicu, lai atdod. Vārdam ir spēks, un katram no mums tas ir jāatceras," viņa sacīja.

Tikmēr pašvaldības policijā norādīja – ja viņa nebūtu iesaistījusies, garnadžiem būtu bijis laiks, gan lai obelisku skrāpētu, gan lai to iemestu kanālā. Kā simbolisku pateicību iestādes Sanitai dāvināja dažādās piemiņas lietas, tostarp veiksmes monētu, lai Sanita vienmēr būtu īstajā laikā un vietā, un veiksme viņai stāvētu blakus.

KONTEKSTS:

Par taktilā Brīvības pieminekļa obeliska nolaušanu 2023. gada 4. decembrī dažu minūšu laikā aizturēti trīs vīrieši. Starp aizturētājiem bija 33 gadus vecs vīrietis, kā arī 19 un 20 gadus veci jaunieši.

Sarunas laikā personas savu vainu acīmredzamā nodarījumā, kas arī nofilmēts, neatzina.

Aizturētos nogādāja Valsts policijas iecirknī kriminālprocesa uzsākšanai.

Decembra beigās taktilā pieminekļa obelisks uzstādīts no jauna.

Taktilo objektu "Brīvības piemineklis neredzīgiem cilvēkiem" izveidoja fonds "Nāc līdzās!" sadarbībā ar tēlnieku Ivaru Miķelsonu un arhitekti Ilzi Rukmani-Poču. Objekts izveidots par līdzcilvēku ziedojumiem. Uz taktilā objekta pamatnes ir kvadrātkods kods, kuru noskenējot, var iegūt pilnu informāciju par Brīvības pieminekli latviešu un angļu valodās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti