Tiesa: Vecāki drīkst būt blakus bērnam operācijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Rīgas pilsētas Pārdaugavas tiesa atzinusi, ka, liedzot mātei atbalstīt bērnu ķirurģiskas manipulācijas laikā Stomatoloģijas institūtā, ir aizskartas bērna tiesības, un piespriedusi 500 eiro lielu morālo kompensāciju bērnam par šo aizskārumu. Savā ziņā spriedums ir precedents, ar kuru noteikts, ka vecākiem ir tiesības būt klāt bērna operācijā, ja gaidāmā manipulācija nav pārāk smaga. Bet smagu operāciju gadījumā vecākiem jābūt pēdējiem, ko bērns redz, ieslīgstot narkozes miegā, un pirmajiem, ko ierauga pamostoties.

Attēlā Solvita Olsena
Attēlā Solvita Olsena
Solvitas Olsenas tobrīd 12 gadus vecajai meitai Stomatoloģijas institūtā bija plānota neliela operācija. Taču mammai neļāva palikt kabinetā pie bērna, lai gan griezums nenotika sterilā operāciju zālē, meitenei iedeva tikai bahilas un cepurīti. 

 

"Viņa pirms tam nevienu reizi viena nebija gājusi pie ārsta, un ļoti svarīgi man kā mammai ir būt klāt tajās grūtākajās dzīves situācijās. Tas bija viennozīmīgi skaidrs, ka tas ir svarīgi gan man, gan manam bērnam," uzsvēra Olsena.

Ārsta arguments bija, ka te tā neesot pieņemts. Olsena nepiekrita atstāt bērnu vienu. Ārsts atteicās veikt manipulāciju. Tiesas spriedumā teikts, ka ir pārkāptas bērna tiesības un to aizskārums jākompensē arī ar 500 eiro morālo kompensāciju.

"Bērnu ārstēšanai vienmēr ir jāsaņem vecāku piekrišana. Otrkārt, bērna viedoklis ir jāuzklausa. Tad tiesa ir pieteikusi, ka vecākiem ir jābūt klāt bērna ārstēšanā, ja no bērna skatupunkta tas ir nepieciešams. Un vecākiem ir tādas tiesības būt klāt bērna ārstēšanā," akcentēja Olsena.

"Konkrētus spriedumus un konkrētus gadījumus mēs nevaram komentēt," norāda Rīgas Stradiņa universitātes  (RSU) Stomatoloģijas institūta pārstāve Ieva Lielmane. 

 

Sev nelabvēlīgo tiesas spriedumu Stomatoloģijas institūtā iztirzāt negrib. Taču skaidro, ka ārstiem regulāri notiek mācības par to, kā runāt ar mazajiem pacientiem un kā ar vecākiem.

"Vecāki drīkst atrasties ārsta kabinetā, izņemot kaut kādas konkrētas manipulācijas, kur ārsts var palūgt vecākus iziet laukā," teica Lielmane, gan atturoties komentēt to, vai šajā gadījumā tas tā ir bijis.

Olsena ir arī pacientu tiesību juriste un zvērināta advokāte. Viņa skaidro, ka arī Latvijā ikvienam bērnam ir tiesības slimnīcā just vecāku atbalstu, ja vien viņš pats to vēlas. Tas skar gan vieglas manipulācijas, gan smagas operācijas vispārējā narkozē. Bērnam ir tiesības redzēt mammu vai tēti pēdējo pirms narkozes miega un pirmos, atkal atmostoties, skaidroja Olsena.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti