Tiesa: Vecāki drīkst būt blakus bērnam operācijā

Rīgas pilsētas Pārdaugavas tiesa atzinusi, ka, liedzot mātei atbalstīt bērnu ķirurģiskas manipulācijas laikā Stomatoloģijas institūtā, ir aizskartas bērna tiesības, un piespriedusi 500 eiro lielu morālo kompensāciju bērnam par šo aizskārumu. Savā ziņā spriedums ir precedents, ar kuru noteikts, ka vecākiem ir tiesības būt klāt bērna operācijā, ja gaidāmā manipulācija nav pārāk smaga. Bet smagu operāciju gadījumā vecākiem jābūt pēdējiem, ko bērns redz, ieslīgstot narkozes miegā, un pirmajiem, ko ierauga pamostoties.

Attēlā Solvita Olsena
Solvitas Olsenas tobrīd 12 gadus vecajai meitai Stomatoloģijas institūtā bija plānota neliela operācija. Taču mammai neļāva palikt kabinetā pie bērna, lai gan griezums nenotika sterilā operāciju zālē, meitenei iedeva tikai bahilas un cepurīti. 

 

"Viņa pirms tam nevienu reizi viena nebija gājusi pie ārsta, un ļoti svarīgi man kā mammai ir būt klāt tajās grūtākajās dzīves situācijās. Tas bija viennozīmīgi skaidrs, ka tas ir svarīgi gan man, gan manam bērnam," uzsvēra Olsena.

Ārsta arguments bija, ka te tā neesot pieņemts. Olsena nepiekrita atstāt bērnu vienu. Ārsts atteicās veikt manipulāciju. Tiesas spriedumā teikts, ka ir pārkāptas bērna tiesības un to aizskārums jākompensē arī ar 500 eiro morālo kompensāciju.

"Bērnu ārstēšanai vienmēr ir jāsaņem vecāku piekrišana. Otrkārt, bērna viedoklis ir jāuzklausa. Tad tiesa ir pieteikusi, ka vecākiem ir jābūt klāt bērna ārstēšanā, ja no bērna skatupunkta tas ir nepieciešams. Un vecākiem ir tādas tiesības būt klāt bērna ārstēšanā," akcentēja Olsena.

"Konkrētus spriedumus un konkrētus gadījumus mēs nevaram komentēt," norāda Rīgas Stradiņa universitātes  (RSU) Stomatoloģijas institūta pārstāve Ieva Lielmane. 

 

Sev nelabvēlīgo tiesas spriedumu Stomatoloģijas institūtā iztirzāt negrib. Taču skaidro, ka ārstiem regulāri notiek mācības par to, kā runāt ar mazajiem pacientiem un kā ar vecākiem.

"Vecāki drīkst atrasties ārsta kabinetā, izņemot kaut kādas konkrētas manipulācijas, kur ārsts var palūgt vecākus iziet laukā," teica Lielmane, gan atturoties komentēt to, vai šajā gadījumā tas tā ir bijis.

Olsena ir arī pacientu tiesību juriste un zvērināta advokāte. Viņa skaidro, ka arī Latvijā ikvienam bērnam ir tiesības slimnīcā just vecāku atbalstu, ja vien viņš pats to vēlas. Tas skar gan vieglas manipulācijas, gan smagas operācijas vispārējā narkozē. Bērnam ir tiesības redzēt mammu vai tēti pēdējo pirms narkozes miega un pirmos, atkal atmostoties, skaidroja Olsena.

5 komentāri
Ilmārs Caics
Unkādā sakarā te Putina portrets un lāča bilde?
Anonīms lietotājs 19508
Pie kam njemiet veeraa - ja sizhetinsh ir no netiiraas kincas - tad tas vienmeer ir absoluuti meliigs un naidiigs mediciinai. Nez, taa kinca nebaidaas nomirt? Nebuus shai taa veseliibinja muuzhiiga, abet neviens aarsts sho neaarstees peec taam melu un naida straumeem , ko shii uz aarstiem ir saleejusi.
Anonīms lietotājs 19508
Da viss normaali. Ak ta maaminjas, jo iipashi psihaas juriizdenes grib beerninjam liidzi staaveet un rocinju tureet? Okei. Tikai ja maaminja ar savu tirinaashanos, blaustiishanos un baazshanos pa vidu operaacijai traucee - tad shamai sasleedz rocinjas uz muguras rokudzelzhos policists, izvada liidz skotovozkai un maaminja peec tam tiek notiesaata un paseeezh cietumaa. Jo taas arliidzan ir juridiskaas tiesiibas. Vienkaarshi suunu ciems veel nemaak shitaadu maaminju leciigumu apspiest ar vinju pashu metodeem. Un vispaar visaas cik necik lielaas mediciniskajaas iestaadees ir obligaati vajadziigs dezhuureejoshais policists. Nevis kaut kaads suuda apsargs, bet policists ar pistoli, steku, rokudzelzhiem un asaru gaazi. Speciaali lai leciigaas maaminjas (un teetinjus arii) atveesinaatu. Smuki peec likuma un tiesiibaam, taa kaa shaam patiikaas.
Anonīms lietotājs 18482
Pareizi. Turpmāk visas operācijas, lauztu kaulu salikšanas, pārstādīšanas un citas veikt tikai vecāku klātbūtnē. Un vēlamas arī omes un opīši. Un mīļā skolotāja. Un mammas kārtējais draugs. Sajukuši ar savām tiesībām. Šādiem vispār nevajag palīdzēt, lai operē savā virtuvē, tur visu varēs izdarīt sev pa prātam un pareizi. Īpaši pārgudrie. Nepietiek, ka jebkuras manipulācijas laikā mediķim jādomā par pacientu un par darāmo, tad tagad vēl vajadzēs karot ar ģībstošiem un kliedzošiem radiniekiem, jo pirms manipulācijas neviena redzēt gribošā radinieka reakciju nevar noteikt. Un 12(!) gados mammai vēl jātur pie rokas! Nez, kā skolā ar tādu drīkst tikt galā... Un vai 12 gados pusaudzim nav tiesības ar kaut savu ģimenes ārstu runāt bez vecāku kontroles, tur tās tiesības izgaist? Tā kā morālā kompensācija piespriesta pusaudzim, tad jādomā, ka nauda tiks ieskaitīta nepilngadīgās kontā un Bāriņtiesa kontrolēs tās izlietojumu.
Anonīms lietotājs 18155
Absolūti nepiekrītu Jūsu viedoklim. Ļoti labs spriedums. Nav runa par smagām operācijām, kur svarīga sterilitāte. Un mammas nemaz tā neģībst, ja kas :) Un Stomatoloģijas institūtā pieklibo komunikācija ar pacientiem, ir bijusi ļoti dažāda pieredze tur.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti