Panorāma

Panorāma

Panorāma

Mākslas dienām 60

Tiesa: NĪN atlaide pienākas arī Krievijas pilsonei

Tiesa: NĪN atlaide pienākas arī Krievijas pilsonei

Administratīvā apgabaltiesa lēmusi par labu  kādai Krievijas Federācijas pilsonei, kura bija apstrīdējusi tiesā Jūrmalas pilsētas atteikumu viņai piešķirt atlaidi nekustamā īpašuma nodoklim. Lai gan Jūrmalas pilsēta uzstāj, ka nodokļa atlaides nepienākas trešo valstu pilsoņiem, tiesa lēmusi citādi.

Jūrmalas pilsētā līdzīgi kā Vecrīgā ir visdārgākā zeme un līdz ar to viens no augstākajiem nekustamā īpašuma nodokļiem Latvijā. Tāpēc Jūrmalā deklarētajiem pašvaldība piešķīrusi 90 procentu atlaidi zemes nodoklim. Un šī atlaide attiecas uz visiem Jūrmalā deklarētajiem Eiropas savienības, Eiropas ekonomiskās zonas un Šveices konfederācijas pilsoņiem, kā arī Latvijas nepilsoņiem.

Nekustamā īpašuma nodoklis Jūrmalas pilsētai ienes desmito daļu ienākumu, un gadā tie ir aptuveni 9 miljoni eiro. No šīs summas nepilnus 400 tūkstošus samaksā trešo valstu pilsoņi.

"Jau piecus gadus nav bijis nekādu precedentu, ka būtu jāievieš atlaides arī citu valstu pilsoņiem. Tā tomēr valsts nostāja, vai mēs esam ES, vai piešķiram visiem šīs atlaides," uzskata Jūrmalas pilsētas domes pārstāve Zane Leite. 

Uzskatot šo pašvaldības noteikto kārtību par netaisnīgu, kāda Krievijas Federācijas pilsone vērsās tiesā, pieprasot arī viņai piešķirt tādu pašu atlaidi, kādu pašvaldība piešķir citiem Jūrmalā deklarētajiem. Un administratīvā apgabaltiesa prasību apmierinājusi, spriežot pretēji Jūrmalas domes uzskatam par atlaižu piemērošanu.

"Tiesas ieskatā nav saskatāmi ne saprātīgi iemesli, ne leģitīms mērķis, kādēļ pieteicējai nodokļu atvieglojums tika liegts. Pieteicēja ir Latvijas rezidente, ir deklarēta Jūrmalas pilsētā un nodokļus no ienākumiem maksā Jūrmalas pilsētas budžetā. Tādējādi tiesas ieskatā ir noteikta atšķirīga attieksme atkarībā no nodokļu maksātāja pilsonība," teica Sandis Zellis, Administratīvās apgabaltiesas priekšsēdētāja palīgs.

"Tas ir negaidīti, mēs sekosim tālākai attīstībai. Pašvaldība pārsūdzēs šo spriedumu un tad skatīsies, kāds būs augstākās tiesas lēmums," tā Zane Leite.

Konstitucionālo tiesību jurists Edgars Pastars, analizējot šo spriedumu, norāda, ka tomēr nevajadzētu izdarīt vispārinātus secinājumus citiem gadījumiem. Konkrētajai Krievijas federācijas pilsonei ir pastāvīgās uzturēšanās atļauja. Viņa šeit dzīvo, nevis atbraukusi atpūsties.

"Jāņem vērā, ka jau Satversmes tiesa pirms gada izskatīja lietu pret Rīgu, kurā tika atzīts, ka pilsonības fakts vien nevar būt kritērijs atšķirīgai attieksmei, lai piešķirtu atlaidi nekustamā īpašuma nodoklim. Tāpēc šeit apgabaltiesai īsti nebija citu variantu, kā tikai pieņemt tādu spriedumu, kādu viņi pieņēma," teica Pastars.

Pastars uzsver – šo gadījumu nevajadzētu attiecināt arī uz pārējiem trešo valstu pilsoņiem, kas vēlēsies nodokļa atlaides. Piemēram, uz trešo valstu pilsoņiem, kuriem te pieder īpašums, bet viņiem nav pastāvīgā iedzīvotāja statusa.

Konkrētais spriedums vēl nav stājies spēkā. Jūrmalas domei vēl ir tiesības to pārsūdzēt augstākajā tiesā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt