Panorāma

Akcija «Dod pieci!» tuvojas izskaņai

Panorāma

VM no Bērnu slimnīcas gaida labāku darbu

Tiesa atjauno amatā A.Dimantu

Tiesa atceļ Saeimas lēmumu par Dimanta atlaišanu no NEPLP

Administratīvā rajona tiesa ir nolēmusi atcelt Saeimas lēmumu par Aināra Dimanta atbrīvošanu no Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes locekļa amata, turklāt šis spriedums ir jāizpilda nekavējoties. Līdz ar to konkurss uz vakanto padomes locekļa vietu Saeimai ir jāizbeidz. 

Tiesa ir nonākusi pie secinājuma, ka Saeimas lēmums ir prettiesisks, tāpēc atceļams. Līdz ar to Dimants ir atjaunojams amatā.

Tāpat tiesa norādīja, ka šis spriedums izpildāms nekavējoties līdz ar tā pieņemšanu, kamēr vēl ir vakants NEPLP locekļa amats un jauns kandidāts nav apstiprināts.

Dokumenti

Administratīvā rajona tiesas spriedums Dimanta atlaišanas lietā.pfd

Lejuplādēt

350.92 KB

Ja Saeima apstiprinās jaunu padomes locekli, tad pieteicēja atjaunošana amatā nebūs iespējama. Tas nozīmē, ka pieteicēja tiesisko interešu aizskārums netiks novērsts, skaidro tiesa.

Pamatojot savu lēmumu, tiesa secina, ka ne Saeimas sēžu protokoli, ne kāds cits dokuments nesatur analīzi par Dimanta darba novērtējumu un Valsts kontroles revīzijas ziņojumā ietverto norādījumu būtiskumu, un kādas sekas tas radījis salīdzināmās situācijās, un ar ko konkrētā situācija ir atšķirīga.

Trūkumi Saeimas lēmuma pamatojumā esot tik būtiski, ka to novēršana tiesvedības gaitā nav iespējama. Turklāt lēmuma pamatojums bez pieļautajām kļūdām var novest pie cita rezultāta, norāda tiesa.

 “Jebkuram lēmuma jābūt pamatotam, lai adresāts saprastu, kāpēc pieņemts šāds lēmums. Šajā gadījumā lēmuma pamatojums ir, bet tiesa nevar apstāties pie secinājuma, ka vienkārši ir lēmuma pamatojums. Tas trūkums šajā gadījumā ir, ka tas nav pietiekami analītisks un pietiekams tāpēc, ka nav salīdzināti tipiski gadījumi, kad Valsts kontroles revīzijas ziņojums bijis līdzīgs un šāda reakcija nav sekojusi. Tātad nav vērtēts neatkarības statuss un nav vērtēts, ar ko šis gadījums atšķīrās no citiem gadījumiem," skaidro tiesnese Sandija Audzere.

"Saeima savā rīcībā nav ievērojusi patvaļas aizlieguma principu, t.i., apsvērumos iekļaujamo faktu klāstam ir jāatbilst nepieciešamā lēmuma pieņemšanai," secināts spriedumā.

 

Dimants darbā atgriezīsies 28.decembrī

Pats Dimants šo spriedumu jau esot gaidījis, tomēr norāda – vēl nav skaidrs, kā rīkosies Saeima: “Domāju – pašlaik būs pārbaudījums Latvijai kā tiesiskai valstij un tieši Saeimas izpratnei par tiesiskumu. Pēc šāda tiesas sprieduma to pārsūdzēt, nebūtu, acīmredzot, tiesiskuma koalīcijas ceļš. Lēmums jau ļoti plašs un informatīvs. Pārsūdzēt šo spriedumu, nozīmētu turpināt šo prettiesisko ceļu. Ceru, ka tas nenotiks.”

Dimanta advokāts Sandis Bērtaitis savukārt skaidro, ko nozīmē tiesas noteiktais, ka spriedums ir izpildāms nekavējoties: “Neraugoties uz to, ka Saeimai ir tiesības iesniegt apelācijas sūdzību Administratīvajā apgabaltiesā, spriedums ir izpildāms nekavējoties un faktiski Dimanta kungs uzskatāms par atjaunotu amatā un viņam faktiski jāturpina veikt amata pienākumi parastajā kārtībā. Tātad viņam nākamajā darba dienā, attiecīgi 28.decembrī, jāatgriežas jau padomē, lai veiktu savus amata pienākumus.”

Dimants atjaunots amatā kā NEPLP loceklis, bet par priekšsēdētāju tā vienojas iekšēji.

Tikmēr NEPLP locekle Dace Ķezbere Latvijas Radio norādīja, ka padome pilnā sastāvā sanāks nākamtrešdien, 30.decembrī, jo līdz priekšsēdētājas pienākumu pildītāja Aija Dulevska būs atvaļinājumā. Trešdienas sēdē arī varētu būt skaidrība par NEPLP priekšsēdētāju.

Ķezbere arī atzina, ka šobrīd nav īsti saprotams, kāda statusā Dimants padomē atgriezīsies, jo padome iepriekš nav balsojusi par viņa atbrīvošanu no NEPLP priekšsēdētāja amata. Viņa gan atzina, ka spēkā ir padomes lēmumus par Dulevsku kā priekšsēdētāja pienākumu pildītāju.

 

Par pārsūdzību lems Saeimas Prezidijs

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas priekšsēdētāja Inese Laizāne no Nacionālās apvienības atzīst, ka līdz ar to konkurss uz padomes locekļa amatu, kurā lēmumu pieņemšana ir vairākkārt atlikta, ir jāizbeidz.

“Piekrītu, ka komisijas vilcināšanās patiešām devusi šo iespēju Dimanta kungam atsākt strādāt NEPLP. Spriedumi ir saistoši, Saeima, protams, var pārsūdzēt, to gan lemj Prezidijs. Bet tas rāda, ka mēs dzīvojam demokrātiskā valstī un tiesas ir neatkarīgas," saka Laizāne.

Laizāne atzīst, ka līdz ar spriedumu redzami būtiski trūkumi Saeimas Kārtības rullī. Esot jābūt stingrākai kārtībai gan izvērtēšanai, gan procesam, kā Saeima var atcelt kādu amatā ieceltu.

Portālam lsm.lv Laizāne atklāj, ka viņas personīgais viedoklis – lēmums ir jāpārsūdz. Ja reiz Saeima lēma Dimantu atbrīvot no NEPLP, "tad ir jāizpilda process līdz galam”.

 

Deputāts Kaimiņš šokēts

Savukārt 12.Saeimas deputāts Artuss Kaimiņš, kurš bija viens no tiem politiķiem, kuri visaktīvāk iestājās par Aināra Dimanta atbrīvošanu no Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) locekļa amata, ir šokēts par tiesas lēmumu. Kaimiņš aģentūrai BNS norādīja, ka vēl joprojām uzskata, ka Dimants nav piemērots NEPLP locekļa amatam. 

"Esmu pilnīgi pārliecināts, ka šis cilvēks nedrīkst atgriezties amatā. Viņš ir tikai darījis mūsu valstij sliktu. Viņš neaizstāv sabiedrības intereses strādājot NEPLP. Tā ir augstākā nihilisma pakāpe, ja viņš domā, ka viņu tur [NEPLP] kāds gaida atpakaļ. NEPLP šobrīd beidzot ir savācies. Beidzot NEPLP īsteno dialogu gan ar likumdevēju, gan ar nozari," sacīja deputāts.

Kaimiņš atgādināja, ka aktīvi iestājies par Dimanta atbrīvošanu no NEPLP locekļa amata, jo minētā amatpersona "nav pietiekami īstenojusi dialogu ar mediju nozari, kā arī Dimants savulaik ir balsojis par radio apraides frekvences piešķiršanu "Radio Skonto+" propagandas kara apstākļos".

"Tāpat bija vērojams ļoti neskaidrs nodokļu maksātāju naudas izlietojums. Viņš braukāja ar takšiem apkārt par nodokļu maksātāju naudu. Tas cilvēks ir tā kā dēle, kas pieķerās klāt un nelaižas vaļā, jo tā ir ļoti izdevīgi viņam. Šis [tiesas] lēmums ir ļoti bīstams Latvijas sabiedrībai," komentēja Kaimiņš.

Ziņots, ka bijušais NEPLP priekšsēdētājs Dimants amatu pēc Saeimas balsojuma zaudēja vasarā un uzreiz to apstrīdēja, jo uzskatīja, ka parlaments rīkojies prettiesiski. Sākotnēji gan tika ierosināta četru padomes locekļu atlaišana, jo viņi esot zaudējuši amatam nepieciešamo labo reputāciju, tomēr galu galā Dimanta kolēģi vietas padomē saglabāja.

Skatot šo lietu, tiesā nācies tostarp diskutēt par labas reputācijas jēdzienu un to, vai Dimanta atlaišana bija politisks lēmums.

Savukārt pašlaik tiek meklēts jauns NEPLP loceklis - Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija ir uzklausījusi visus septiņus kandidātus uz vakanto padomes locekļa amatu un pēc nedēļas plāno izšķirties, kuru virzīt Saeimas balsojumam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti