Dienas ziņas

«Saskaņas» mītiņš pulcē 3000

Dienas ziņas

Izstrādāts Ķemeru sanatorijas apkārtnes projekts

No šodienas jaunas drošības prasības recepšu zālēm

Stājas spēkā jaunas drošības prasības recepšu zālēm

No sestdienas aptiekāriem ir jaunas prasības, pārdodot recepšu medikamentus. Lai gan Latvijā līdz šim nav konstatēta viltotu zāļu pārdošana, tas nenozīmē, ka brāķētas zāles pārdošanā nenonāk, uzskata atbildīgās amatpersonas. Nepieciešamību stingrāk kontrolēt tieši recepšu zāļu autentiskumu skaidro ar biežu viltojumu nonākšanu tirdzniecībā Eiropā.

Latvijā viltoti medikamenti pagaidām no aptiekām nav izņemti, tomēr valsts tikusi izmantota tranzītā viltotu zāļu nogādāšanai citviet Eiropā. Tā rezultātā pie slimniekiem nonākušas zāles bez nepieciešamās aktīvās vielas, kas smagu diagnožu gadījumā var izraisīt nāvi.

Latvijas Zāļu verifikācijas organizācijas valdes locekle Santa Bičkoviča-Vavžika uzsver, ka nepieķeršana pie rokas nenozīmē problēmas neesamību. "Statistika rāda, ka Eiropā viens no 20 000 iepakojumiem ir viltots," ar statistiku iepazīstina Bičkoviča-Vavžika. "Tas nozīmē, ka te nepastāv pietiekami efektīva sistēma Latvijā, lai šīs viltotās zāles izķertu un konstatētu."

Īpaši aktuāla šī problēma ir Francijā, Spānijā, Vācijā un citur Eiropā, liecina pirms dažiem gadiem veikts Eiropas Savienības ekspertu pētījums. Jaunie noteikumi pacientu drošības uzlabošanai ir obligāta Eiropas prasība.

Jaunajā sistēmā katra recepšu zāļu paciņa ir marķēta ar unikālu kodu 

un, zāles pārdodot, vairs vērā neņems veco svītrkodu. Unikālais kods sastāv no burtu un ciparu kombinācijas, kuru datubāze atpazīst un pēc zāļu pārdošanas likvidē. Procedūra nav gara, bet tā ir nepieciešama, lai, zālēm nonākot pie pacienta, būtu pārliecība, ka medikaments ir drošs un pārbaudīts. Bez recepšu medikamentiem jaunā kārtība attieksies arī uz kuņģa zālēm omeprazolu, ko arī bieži viltojot.

Par zāļu iepakojumu pielāgošanu maksā medikamentu ražotāji. Vai tas nozīmē, ka zāļu cenas augs? Veselības ministrijas Farmācijas departamenta eksperts Artūrs Grīgs saka, ka dažādi eksperti piesauc atšķirīgus aprēķinus. "Vidējais [cenas pieaugums] varētu būt 7 līdz 14 centi par vienu iepakojumu, bet, protams, katra ražotāja situācija ir jāskatās individuāli. Iespējams, atsevišķiem dalībniekiem šis cipars varētu būt lielāks," lēš eksperts.

Noteikti nemainīšoties valsts kompensēto medikamentu cenas.

Aptiekas izmaiņām esot gatavas un, līdz pārmaiņas pilnībā stāsies spēkā, paies aptuveni trīs līdz seši mēneši. Tikmēr drīkstēs iztirgot arī zāles bez speciālajiem kodiem, kas saražotas līdz 9. februārim.

Latvijas Zāļu verifikācijas organizācijas valdes priekšsēde Inese Erdmane uzsver, ka medikamentu tirgū ir pietiekoši daudz produktu, kas ir saražoti iepriekš, tādēļ bažām par iztrūkumu un piegādes pārtraukumiem nav pamata.

Patlaban elektroniskajai sistēmai ir pievienojušās 99% aptieku.
 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti