SPKC epidemiologs: Covid-19 neatkāpjas, ierobežojumu mīkstināšana var veicināt izplatību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 1 mēneša.

Aizvadītajā nedēļā Covid-19 izplatība būtiski nemazinājās, un kopumā vīrusa izplatība būtiski nemainās jau trīs nedēļas. Infekcija aizvien spēj izplatīties par spīti ierobežojumiem, un, mazinot ierobežojumus, var sagaidīt slimības uzliesmojumus, prognozēja Slimību profilakses un kontroles centra epidemiologs Jurijs Perevoščikovs.

Ceturtdien, 1. aprīlī, valdības sēdē Perevoščikovs informēja, ka aizvadītajās divās nedēļās būtisku izmaiņu nav bijis un bija vērojama zināma stagnācija saslimstības dinamikā. Aizvadītajā nedēļā pieaudzis gan testu skaits, gan atklāto Covid-19 gadījumu skaits.

Septiņu dienu laikā bija pat vērojams inficēšanās skaita pieaugums. Perevoščikovs norādīja, ka šāda saslimstības rādītāju stagnācija vērojama jau 21 dienu.  

Savukārt īpaši lipīgais Lielbritānijas vīrusa paveids atklāts jau 54% gadījumu.

SPKC epidemiologs pauda, ka arī inficēšanas koeficients nerada optimismu, vidēji viens saslimušais inficē vienu citu cilvēku. Infekcija sevi atražo, mūsu pasākumi pret infekciju līdzvērtīgi tās spējai pretoties, un, mazinot pasākumus, varam sagaidīt tālāku infekcijas izplatīšanos; un Lielbritānijas celma izplatīšanās, visticamāk, notiks, sacīja Perevoščikovs.

Viņš informēja, ka aizvien izplatītākās saslimšanas vietas ir mājsaimniecība un darba vietas. Savukārt no ārzemēm ir ievesti tikai 25 gadījumi, kas ir mazāk nekā 1% no visiem.

Perevoščikovs norādīja, ka tad, kad infekcijas izplatība valstī ir liela, tad ievesto gadījumu skaits parasti ir ap 1%, bet, piemēram, pērn vasarā no ārzemēm bija ievesti aptuveni 30% gadījumu.

Perevoščikovs sacīja, ka tad Latvijā saslimstība būtiski nemainījās, savukārt Eiropā tā turpināja pieaugt, līdz ar to pašlaik saslimstība Latvijā ir mazāka nekā vidēji ES. 14 dienu kumulatīvais inficēšanas gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju Latvijā ir 371, bet vidēji ES tas ir 434,1.

Aizvadītajā nedēļā vidēji dienā stacionēti 70 Covid-19 pacienti, saslimušo skaits stacionāros būtiski nemazinās jau divas nedēļas. Vidēji stacionāros ārstējas aptuveni 700 cilvēki, pacientu samazinājums kopš marta sākuma ir tikai 12%, bet no Covid-19  pacientiem paredzētajām gultām aizņemtas 52%.

KONTEKSTS:

Covid-19 uzliesmojuma laikā 2020. gada pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība novembrī atkārtoti noteica ārkārtējo situāciju, bet, tā kā saslimstība ar Covid-19 nemazinās, ārkārtējā situācija ir pagarināta līdz 6. aprīlim, ieskaitot arī Lieldienu brīvdienas.

Saskaņā ar valdības atbalstīto luksofora principu par ierobežojumu mīkstināšanu varētu spriest, ja saslimstības rādītāji samazinātos līdz vidēji 200 gadījumiem uz 100 000 cilvēku 14 dienu laikā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti