Panorāma

Filma "Ceļā. Svētceļojums Rīga–Aglona"

Panorāma

Bijušā "Liepājas metalurga" teritorijā plāno industriālo centru

Šogad nelaimes gadījumos darbā miruši 20 cilvēki

Šogad nelaimes gadījumos darbā miruši 20 cilvēki

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Šā gada nepilnos astoņos mēnešos nelaimes gadījumos darba vietā miruši jau 20 cilvēki, no kuriem vairāki strādājuši būvniecības nozarē. Pērn visa gada laikā darba vietās miris 21 cilvēks.

Neilgi pirms nodošanas ekspluatācijā, nokrītot no liela augstuma, strādnieks miris arī topošajā Dubultu kultūras kvartālā Jūrmalā.   

Tur vēl vakara stundā darbus veic savstarpēji nesaistīti uzņēmumi. Par notikušo nelaimes gadījumu, kad viens no strādniekiem zaudējis dzīvību, krītot no trešā stāva, daži dzird pirmoreiz, daži saka – dzirdējuši esot, bet pat nenojauš, kur un kāpēc notikusi nelaime.

Dubultu kultūras kvartāla pasūtītājs ir Jūrmalas pilsētas dome, kas būvdarbus uzticējusi uzņēmumam “RERE”. Uzņēmumā zina teikt, ka bojāgājušais darbinieks strādājis pie apakšuzņēmēja SIA “Eigers Vertex”. Uzņēmēji saka, ka lielākā daļa būvdarbu esot jau pabeigta un palikuši vien pēdējie darbi pirms nodošanas ekspluatācijā.

Rakstiskā vēstulē uzņēmuma pārstāvis norāda: “Nelaimes gadījumā bojā gājušais strādnieks veicis pēdējos darbus, un sākotnējā informācija liecina, ka viņš nav ievērojis darba drošības noteikumus”.

Liecinieki, kas nebija gatavi runāt kameras priekšā, LTV “Panorāmai” stāstīja, ka darbiniekam pēc kritiena esot mēģināts uzvilkt ķiveri. Savukārt cits liecinieks minēja iespējamu alkohola reibumu.

Notikušā apstākļus izmeklē gan Valsts policija, kas sākusi kriminālprocesu, gan Valsts darba inspekcija.

Inspekcijā stāsta – šogad līdz 14. augustam dzīvību nelaimes gadījumos darba vietā zaudējuši jau 20 cilvēki. Pērn visa gada laikā - 21.

Nelaimes gadījumu izmeklēšana prasa vairākus mēnešus, tāpēc par šo gadu precīza informācija būs pieejama pēc izmeklēšanas beigām.

Dati par pērno gadu liecina, ka visvairāk bojāgājušo bijis transporta un uzglabāšanas nozarē, pildot darba pienākumus, miruši astoņi cilvēki. Bet otra bīstamākā nozare bijusi būvniecība, kur dzīvību darba vietā zaudēja pieci darbinieki.

“Darba devējs ir atbildīgs par darbinieku drošību, veselību darbā, bet arī darbiniekam ir jārūpējas par sevi, jo, ja viņš bezatbildīgi pret to izturas... Tajā pašā laikā darba devējam ir arī jākontrolē šo darbinieku rīcība,” norādīja inspekcijas Darba aizsardzības nodaļas vadošā eksperte Inese Sūna.

Valsts darba inspekcija nereti secina, ka nelaimes gadījumos ir vainojamas abas puses. Lai gan šos gadījumus izmeklē arī Valsts policija, nav iespējams pateikt, cik daudzi kriminālprocesi izbeigti bez rezultāta, cik daudzi nonāk līdz tiesai, jo policija šādu statistiku neapkopo.

 Arī Latvijas Būvuzņēmēju partnerības vadītāja Baiba Fromane norāda uz abpusēju atbildību.  

“Vienmēr visos gadījumos ir abas puses, kurām ir abām jāpievērš maksimāla uzmanība, kas ir gan šie darba devēji, gan darba ņēmēji, jo tikai tad, ja abas puses pievērš pietiekamu uzmanību, ir iespējams mazināt riskus,” uzsvēra Fromane.

Izpratnes veicināšanai būvuzņēmēji apkopojuši līdzekļus interaktīva uzskates materiāla veidošanai, kas pašlaik tiekot veidots. Tas būšot jānoskatās visiem, pirms ieiešanas būvniecības objektā. Šāda ideja noskatīta no kolēģiem Skandināvijas valstīs.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti