Sadaļas Sadaļas

Dienas ziņas

Neatkarīgi no Covid-19 attīstīs digitālo mācīšanos

Dienas ziņas

Atjaunots Papes kanāls

Meklē Oskara Kalpaka pieminekļa fragmentus

Skrundā meklē pulkveža Oskara Kalpaka pieminekļa fragmentus

Ziņas ir skopas par to, kas noticis ar pulkveža Oskara Kalpaka pieminekli. To viņa nāves vietā "Airītēs" atklāja 1922. gadā. Padomju varas gados tas tika izpostīts un pazudis, un visi meklējumi beigušies nesekmīgi. Pirms pieciem gadiem nejauši pieminekļu ansambļa fragmenti atrasti kādā privātmājā Skrundā. Vai pagalms neslēpj arī citus fragmentus, centās noskaidrot Kalpaka muzeja un piemiņas vietas "Airītes" speciālisti.

Skrundenieces Andas Vītolas piemājas dārzā rīts iesākās pavisam neparasti. Pulcējoties speciālistiem no Oskara Kalpaka muzeja "Airītes" un vēstures entuziastiem no militārās arheoloģijas biedrības "Leģenda", ar speciālu zemes caurlaidības radaru un metāla detektoriem tika meklēti Oskara Kalpaka pieminekļa fragmenti.

Tā kā šeit pirms pieciem gadiem burtiski lāpstas dziļumā tika atrasts oriģinālais kapteiņa Nikolaja Grundmaņa sejas bareljefs, bet pagalmā pa pusei zemē ieaugušais akmens izrādījās oriģinālā Kalpaka pieminekļa pamatne, tad šobrīd rasta iespēja šo pagalmu pārmeklēt pamatīgāk. Šai reizē pētīts nogabals, kurš uzrādīts kā iespējamākā fragmentu atrašanās vieta.

"Mums radās iespēja sadarboties ar kompāniju "Tero Vido", kas atbalstīja mūs ar zemes skeneri.

Mēs šo sētu pārbaudījām, diemžēl neko atrast mums nav izdevies. Bet ir tādas liecības par to, ka šajā sētā ir bijušas dažādas grunts izmaiņas un viennozīmīgi ar šodienu meklēšana nebeigsies, vēl atgriezīsimies un turpināsim,"

sacīja Latvijas Kara muzeja filiāles Oskara Kalpaka muzeja vadītājs Roberts Sipenieks.

Saldus novada "Airītēs", vietā, kur 1919. gadā apšaudē gāja bojā pulkvedis Oskars Kalpaks un viņa biedri – kapteinis Nikolajs Grundmanis, virsleitnants Pēteris Krievs un leitnants Johans Hanss Šrinders – pieminekļus atklāja 1922. gadā. Padomju varai tik ļoti nepatika šī vieta, kuru cilvēki joprojām pamanījās godināt, ka piecdesmito gadu sākumā to iznīcināja.

Trīs no pieminekļiem pēc cilvēku atmiņām izdevās atrast, taču par Kalpaka pieminekļa likteni klīda dažādi nostāsti, piemēram, ka tas iegrūsts Ventā. Līdz daļa no tā atradās Skrundā.

Šobrīd ir tikai minējumi, kā fragmenti nonākuši pie šīs ēkas. Tā celta pērnā gadsimta 30. gados kā grezns dzīvojamais nams, bet pēckara gados, arī laikā, kad fragmenti te varēja nokļūt, te darbojās "čeka". Pēc tam bijis pionieru nams, bibliotēka, arī zobārsta kabinets, līdz tā atkal kļuva par dzīvojamo māju.

Atrastos fragmentus Vītolu ģimene Latvijas Kara muzeja filiālei "Airītēs" svinīgi uzdāvināja 2015. gada 6. martā. Tie aplūkojami muzeja ēkā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt