Panorāma

"airBaltic" rādītājos rekordi; kopējā situācija – ne izcila

Panorāma

Panorāma

12 pašvaldībās plāno vai jau samazinātas slodzes bērnudārzos

12 pašvaldības lēmušas samazināt pedagogu slodzes bērnudārzos

Gandrīz katrā ceturtajā pašvaldībā pirmsskolu pedagogu algas šogad nav pieaugušas tā, kā gaidīts. Daudzviet, lai neizmaksātu algas noteiktajā apmērā, samazinātas pedagogu darba slodzes vai to plāno darīt tuvākajā laikā, secinājusi skolotāju arodbiedrība. Virkne pašvaldību samazinājušas pedagogu darba slodzi pēc tam, kad pagājušajā vasarā Satversmes tiesa lēma – bērnudārzu pedagogi nedrīkst par vienas stundas darbu nepamatoti saņemt mazāk nekā skolotāji pamatskolās vai vidusskolās, kā tas ir bijis līdz šim.

Saldus novads bija pirmā pašvaldība, kas lēma samazināt pedagogu slodzi bērnudārzos. Vēl vairākos novados iespējas nopelnīt par pilnas slodzes darbu nebija arī iepriekš.

Izglītība sākas bērnudārzā, kur bērni iemācās lasīt un rakstīt, tāpēc Satversmes tiesas lēmums, ka bērnudārzu audzinātājiem ir jānopelna vairāk, visos Latvijas bērnudārzos, arī Saldū, tika uzņemts ar prieku. Bet šis prieks neizrādījās ilgs.

Tā vietā, lai algas paaugstinātu, vairākas pašvaldības paziņoja – mēs šādas algas maksāt nevaram atļauties. Šogad vairākas pašvaldības mēģinājušas ietaupīt dažādos veidos, un slodžu samazināšanu bērnudārzos ieviesušas vai drīzumā plāno ieviest 12 pašvaldības. Tātad aptuveni katra ceturtā, arī Saldus.

"Slodzi mums samazināja, bet darba apjoms jau nesamazinās! Mēs tāpat turpinām visu ierasto režīmu. Vienkārši mēs to pakārtojam šīm stundām, kas mums ir šobrīd," sacīja Saldus pirmsskolas izglītības iestādes "Zīlīte" audzinātāja Monta.

Par pilnas slodzes darbu jeb 40 darba stundām nedēļā pirmsskolas pedagogam jāsaņem vismaz 1526 eiro liela alga "uz papīra", un tā ir zemākā likme.

"Protams, ka gribētos. Gribētos, lai mēs arī tiekam novērtēti, jo tās prasības ir ļoti lielas. Mums viņi ir jāsagatavo skolai.

Protams, ka esam abižojušies par to, ka mēs skaitāmies pirmsskolas skolotāji, bet tajā pašā laikā uz mums negrib paskatīties kā uz skolotājiem. Grib nolikt mūs tā kā nedaudz zemāk par skolotājiem," pauda Monta.

Pašvaldība: Bijām spiesti to darīt

Naudas vienkārši nav, nevis negrib to maksāt, sacīja Saldus novada pašvaldībā. Tur aprēķinājuši – lai pedagogiem bērnudārzos varētu nodrošināt pilnas slodzes darbu, būtu vajadzīgs apmēram pusmiljons eiro, pastāstīja Saldus novada Izglītības pārvaldes vadītājas vietniece Inesa Role:

"Mēs tiešām bijām spiesti to darīt. Jo nevarēja sabalansēt budžetu pašvaldībā. Sanāk, ka mēs samazinājām vienu stundu sagatavošanai un trīs stundas nedēļā ir mazāk tad, kad audzinātājas ir kopā. Ja mēs paņemam piecu darba dienu nedēļu, tad sanāk, ka kopā samazinās šis stundu laiks par 36 minūtēm."

Pašvaldībā noliedza, ka samazinātā slodze atsauktos uz izglītības kvalitāti, tomēr bērnudārza "Zīlīte" vadītāja Zinta Bērante domā citādi:

"Visvairāk cieš bērni. Ja rīta cēlienā audzinātājas strādā ar bērniem visu rīta cēlienu, tad viņus var dalīt apakšgrupās, var pastrādāt individuāli, darbus var sadalīt atbilstoši bērnu spējām. Tagad tā viena audzinātāja, protams, to visu izdarīt nevar.

Un iepriekš bija divas. Tieši tas vairāk mums sāp, ka nav tas paralēlais darba laiks, un mazāk mēs varam iedot bērniem rīta cēlienā."

Kā to risināt? Par to pedagogu arodbiedrība trešdien, 6. martā, spriedīs ar Pašvaldību savienību. Iespējams, varētu lūgt pakāpeniski nodrošināt visiem pirmsskolas pedagogiem algas no valsts budžeta. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti