Skolotāji aizvien pieļauj rīkot streiku maijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Izskatot priekšlikumus nākamā gada budžetam, Saeima noraidīja opozīcijas ierosinājumu paredzēt 12 miljonus eiro pedagogu jaunā darba samaksas modeļa ieviešanai. Debatēs tika norādīts, ka ar pedagogiem atvēlētajiem trīs miljoniem eiro nevar celt algas, ieviešot jauno atalgojuma modeli. Jaunā algu sistēma jāizstrādā līdz 1.jūnijam, taču procesam turpinās sekot līdzi arī arodbiedrība. Gadījumā, ja modeli neizstrādās un algu kāpums netiks tajā paredzēts, skolotāji, visticamāk, streikos maijā.

Jaunā pedagogu darba samaksas modeļa aprobācija jau ir sākusies, un pedagogi, kā arī Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) jau kādu laiku uzstājuši, ka modeļa ieviešanai nepieciešams papildu finansējums. Pretējā gadījumā tas var tikai pasliktināt pedagogu darba samaksas situāciju.

Trešdien, Saeima skatot budžetu, noraidījusi priekšlikumus paredzēt lielāku finansējumu skolotāju jaunā algu modeļa ieviešanai. Patlaban budžeta projektā tam paredzētais finansējums ir trīs miljoni eiro, savukārt frakcija "No sirds Latvijai" aicināja tam iezīmēt 12 miljonus eiro. Tādu pašu "Saskaņas" priekšlikumu deputāti noraidīja arī vidējā termiņa budžeta ietvaram.

Deputāts Ņikita Ņikiforovs („Saskaņa”) debatēs atgādināja, ka IZM jau izstrādāti un apstiprināti divi algu modeļi, kuru aprobācija skolās jau norit: „Līdz ar to politiskais lēmums par to, ka no 1.septembra būs jauns modelis, kā mēs maksājam algas pedagogiem, ir pieņemts. Bet dīvainā kārtā tam nav paredzēti līdzekļi budžetā. Tiem 12 miljoniem, lai nodrošinātu algas skolotājiem, jābūt ierakstītiem valsts budžetā, nevis, paļaujoties uz Ministru prezidentes doto solījumu – ja viss būs, tad mēs naudu atradīsim no līdzekļiem neparedzētiem izdevumiem.”

Aizvadītajā nedēļā pie Saeimas piketā par algu palielinājumu pulcējās vairāk nekā tūkstoš skolotāju, kas vairākkārt uzsauca streiku kā nākamo protesta soli. Pedagogu arodbiedrības vadītāja Ingrīda Mikiško atzina, ka noraidījums neapmierina skolotājus. Arodbiedrība gan uzsver, ka nav pret algu sistēmas reformu, taču valdības un atsevišķu deputātu nostāju pret pedagogu darbu sauc par cinisku.

„Mums pieņemts lēmums – esam atstājuši sev brīvas rokas, skatoties, kā process virzīsies. Ja process virzīsies pozitīvi un mēs redzam gan labo gribu, gan veiksmīgu modeli, tad runas par streiku nebūs. Bet, ja maijā būs redzams, cik neveiksmīgs ir šis modelis, tad iestājas tiesības streikot. Bet jautājums ir pilnīgi atklāts, datumi nav noteikti, līdz ar to mēs atstājam sev iespēju šādā veidā paust neapmierinātību,” skaidro Mikiško.

Skolotāju streika rīkošanas laiks varētu būt eksāmenu laikā maijā vai nākamā mācību gada 1.septembrī. Taču arodbiedrība vienojusies ar premjeri, ka janvāra beigās atgriezīsies pie jaunā atalgojuma modeļa ieviešanas jautājuma.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti