Panorāma

Abpusējie dzirdes implanti – arī Latvijā

Panorāma

Samazinās valsts pārvaldē strādājošo skaitu

Valsts aizsardzības mācības stunda

Skolas direktors: Valsts aizsardzības mācības dēļ stundu sadalījums ir mainījies minimāli

Ne visi skolēni grib padziļināti mācīties matemātiku, fiziku vai ķīmiju. Ir jaunieši, kam interesē militārās lietas, un daļa no viņiem grib savu dzīvi saistīts ar armiju vai policiju. Viena no retajām skolām Rīgā, kur jau ir ieviesta valsts aizsardzības mācība, ir Rīgas 28. vidusskola, kur atzīst, ka tās dēļ mācību stundu sadalījums ir ietekmēts minimāli.

Iepriekš LTV „Panorāma” vēstītais, ka Aizsardzības ministrija aicina skolās kā obligāto mācību priekšmetu ieviest valsts aizsardzības mācību, ir izraisījis plašas diskusijas sabiedrībā.

Tikmēr Ronalds Mendelis ir profesionālā dienesta karavīrs, kurš nupat atgriezies no Apvienoto Nāciju misijas Mali. Viens no diviem Latvijas virsniekiem, kas tajā piedalījies, taču tagad strādā arī skolā. Savulaik Mendelis pats mācījies 28.vidusskolā. Viņš vidusskolas gados bija jaunsargs. Viņam ir ne tikai militārā, bet arī pedagoģiskā izglītība. Kad klases audzināja uzaicināja mācīt skolēniem valsts aizsardzības mācību, nedomājot piekritis.

Valsts aizsardzības mācībā skolēni iepazīst daudz un dažādas lietas, kas noder arī praktiskajā dzīvē - mezglu siešana, ugunskuru iekuršanas veidi, kā pārvarēt šķēršļus, orientēties apvidū. Tiek runāts par vēsturi, valsts un armijas izveidi.

„Bieži vien runā, ka vajag daudz materiālos līdzekļus. Īstenībā daudzas lietas var izdarīt ar mazumiņu,” saka Mendelis. „Tas ir tas, ar ko mēs strādājam... Daudz ko var izdarīt pats. Svarīgi ir tas, lai bērniem būtu praktiskā darbošanās. Jo teorija nepatīk nevienam. Bet bez teorijas nevar darīt praktiskās lietas,” pauž karavīrs.

Arī šoreiz stundas otrajā daļā - praktiskās nodarbības. Viena grupa atsvaidzina zināšanas, kā sniegt pirmo medicīnisko palīdzību. Tikmēr citi skolēni darbojas ar ieročiem - jaunsarga vadībā mācas izjaukt un salikt šaujamo.

Valsts aizsardzības mācību Rīgas 28. vidusskolā māca, sākot no 7. klases. To izvēlējušies 40 skolēni.

Pavisam skolā mācās 300 bērni. „Viņi iemācās strādāt komandā, paļauties viens uz otru, palīdzēt viens otram, kas arī nav mazsvarīgi. Bieži vien katrs domā par sevi, lai tas kolēģis tiek galā, kā viņš grib,” norāda Mendelis.

Valsts aizsardzības mācību stundu sarakstā iekļāvušas tikai 18 skolas. Rīgas 28. vidusskolas direktors saka – ieviešot šo priekšmetu, stundu sadalījums mainījies minimāli.

Ar ekipējumu un uzskates līdzekļiem palīdzējusi Jaunsardze un Aizsardzības ministrija. „Vissvarīgākais ir pedagogu jautājums. Atrast armijas cilvēku ar pedagoģisko izglītību – tas nav viegli,” saka skolas direktors Guntars Jirgensons.

Direktors saka - skolai ļoti paveicies ar Ronaldu Mendeli, jo pieredze rādot, ka ne visi armijas cilvēki, pat ar pedagoģisko izglītību, ir radīti darbam skolā. „Darbs ar bērniem ir pavisam savādāks nekā militārajā dienestā, kur ir tikai komandas, izpilde, bet te tikai bērni,” pauž Jirgensons. „Es domāju, ka vieglāk ir pasniegt fiziku nekā militārā dienesta mācību,” saka direktors.

Darba dienu vakaros kapteinis skolā vēl vada arī militāro pulciņu. Skolā ierīkota šautuve, uz kuru darboties jaunieši nāk arī no citām skolām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt