Skaidrību par pašvaldības deputātu proporcionālu sadalījumu komitejās cer sagaidīt topošajā pašvaldību likumā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Pēc tiesas sprieduma par deputātu sadalījumu komitejās Salaspils novada domē diskusijas un tiesu iesaisti proporcionālam deputātu sadalījumam pašvaldību komitejās cer risināt ar konkrētu modelējumu topošajā likumā „Par pašvaldībām”. Vienlaikus pēc atbildīgās ministrijas norādēm Dobeles novada domē jāpārvēl mēra vietnieki. 

Skaidrību par pašvaldības deputātu proporcionālu sadalījumu komitejās cer sagaidīt topošajā pašvaldību likumā
00:00 / 04:25
Lejuplādēt

Diskusija par domēs ievēlēto deputātu proporcionālu sadalījumu darbam komitejās sākās pēc iepriekšējā Salaspils domes sasaukuma ievēlēšanas 2017. gadā. Salaspils domnieks Jānis Nebars (Nacionālā apvienība) vērsās pie partijas biedra toreizējā vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Kaspara Gerharda, kurš daļēji apturēja pašvaldības lēmumu par komiteju izveidi. Salaspils novada dome par šo rīkojumu vērsās Satversmes tiesā (ST).

Tā lēmumā norādīja gan uz domes deputāta tiesībām vērsties Administratīvajā tiesā, gan sniedza viedokli par proporcionalitātes principa ievērošanu domes darbībā. Tieši šis ST skaidrojums izmantots administratīvo tiesu spriedumos un nule kā arī Augstākās tiesas spriedumā par strīdu Salaspils domē. 

Lai gan spriedums ir par Salaspils novada domes iepriekšējo sasaukumu, secinājumi ir saistoši pašvaldībām arī šobrīd, uzsvēra Augstākās tiesas tiesnese Līvija Slica: "Šīs atziņas ir piemērojamas visām pašvaldībām, jo tās normas attiecas gan uz iepriekšējām, gan pašlaik ievēlētajām pašvaldībām. Proporcionalitātes princips regulē ne tikai pašvaldību vēlēšanu rezultātu aprēķināšanu, bet arī pienākumu to ievērot, nosakot arī līdzdalību patstāvīgajās komitejās. Satversmes tiesa skaidroja, ka ir jābūt objektīviem kritērijiem, lai noteiktu proporcionalitāti deputātu vietu sadalījumā, un nevar atkāpties no šī principa, atsaucoties uz kaut kādiem politiskiem apsvērumiem."

Arī šajā Salaspils domes sasaukumā ievēlētais Jānis Nebars centās panākt šovasar ievēlētās domes lēmuma pārskatīšanu par komiteju sastāvu. Pēc deputāta teiktā, Latvijas Zaļajai partijai piešķirtas piecas vietas domes komitejās, bet viņa pārstāvētajam un labākus rezultātus guvušajam Nacionālās apvienības, Latvijas Reģionu apvienības, Latvijas Zemnieku savienības apvienotajam sarakstam – četras. Savukārt "Jaunās Vienotības" astoņiem deputātiem esot pat 17 vietas domes komitejās.

"Tātad, ņemot vērā, ka komitejas tika izveidotas pirms sprieduma, mēs iesniedzām lēmumprojektu par komiteju sastāva maiņu, sakārtojot deputātu vietu proporcionalitāti atbilstoši elementārai matemātikai. Diemžēl šis lēmuma projekts netika ņemts vērā, līdz ar to šobrīd nekas cits neatliek kā atkārtoti vērsties tiesā. Atliek cerēt, ka šoreiz šis process neilgs četrus gadus, bet norisināsies pietiekami ātri," pauda Nebars.

Salaspils novada domes priekšsēdētājs Raimonds Čudars (“Jaunā Vienotība”) skaidroja, ka tiesas lēmums nenosauc konkrētus kritērijus deputātu vietu sadalījumam komitejās, minēts vien apzīmējums par proporcionalitāti "iespēju robežās". Pašvaldība vadījusies pēc Vācijas pieredzes un vietu sadalījumu komitejās aprēķināja pat pēc trīs modeļiem. Pēc Čudara domām, skaidrāki kritēriji vietu sadalījumam komitejās būtu jāiestrādā pašlaik Saeimā topošajā jaunajā likumā "Par pašvaldībām".

"Kā jūs ļoti labi saprotat, ja šie kritēriji nav objektīvi pārbaudāmi, tad mums ir ļoti plaša iespēja spekulēt par vienu vai otru izveidoto institūciju sastāvu. Es teiktu tā, ka bumba šobrīd ir likumdevēja pusē šī jautājuma noteikšanai un to likumā nevar atstāt vispārīgās normas līmenī, jo pretējā gadījumā mēs nevarēsim runāt par demokrātisku iekārtu, bet gan nepārtraukti strīdēties par amatiem," atzīmēja Čudars.

Vienlaikus vairākās domēs darbojas modelis Finanšu komitejā pie galda sēdināt visus domē ievēlētos deputātus. Tā tas notiek, piemēram, Ādažu un Jēkabpils novada domēs. Nesen visu deputātu iekļaušana Finanšu komitejas darbā kļuva par ieganstu no Nacionālās apvienības saraksta Mārupes novada domē ievēlētās aktrises Rēzijas Kalniņas lēmumam darbu domē tomēr neturpināt. Mārupes novada mērs Andrejs Ence no Latvijas Reģionu apvienības šādu kārtību skaidroja ar loģisku domes darba organizēšanu.

Ence sacīja: "Šāda prakse Mārupes novada domē ir bijusi arī iepriekš, un tā ir laba, ka visi deputāti pirms domes sēdes kopīgi izskata aktualitātes Finanšu komitejā. Tad domes sēdē nav nekāda liela skaidrošanās par faktiem, ko kāds deputāts varbūt iepriekš nav dzirdējis. Tas ir stāsts par darba organizāciju, jo domes sēde – tā nav pļāpātava, tā ir lēmumu pieņemšanas vieta par lietām, kas pirms tam izskatītas komitejās."

Vienlaikus pēc Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas aizrādījumiem Dobeles novada dome ceturtdien pārvēl priekšsēdētāja vietniekus, jo pirms nolikuma apstiprināšanas nebija iespējams pirmajā domes sēdē ievēlēt uzreiz divus vietniekus.

KONTEKSTS:

Pēc 2017.gada pašvaldību vēlēšanām Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM) tika saņemtas vairākas sūdzības par proporcionalitātes principa neievērošanu pašvaldībās, veidojot jaunas pašvaldību domes komitejas. Pēc saņemto sūdzību izvērtēšanas VARAM konkrētās pašvaldības aicināja novērst pārkāpumus un ievērot likumā "Par pašvaldībām" noteikto. Lielākā daļa pašvaldību veica nepieciešamās darbības, lai nodrošinātu proporcionalitātes principa ievērošanu domes komitejās.

Salaspils novada dome izvēlējās vērsties ST, apstrīdot vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra tiesības izdoto rīkojumu, ar kuru daļēji tika apturēta Salaspils novada domes lēmuma par pašvaldības pastāvīgo komiteju izveidi darbība.

Augstākā tiesa 2021.gada 9.jūlijā atstāja negrozītu Administratīvās apgabaltiesas spriedumu, ar kuru pilnībā apmierināja Salaspils novada domes deputāta Jāņa Nebara (Nacionālā apvienība) pieteikumu par pienākuma uzlikšanu Salaspils novada domei izdot lēmumu par domes komiteju sastāva noteikšanu, nodrošinot deputātu vienlīdzīgas tiesības līdzdarboties Salaspils novada domes pastāvīgo komiteju darbā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti