AT: Salaspils domei jānodrošina visiem deputātiem vienlīdzīgas tiesības darboties komitejās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Augstākā tiesa (AT) 9.jūlijā atstājusi negrozītu Administratīvās apgabaltiesas spriedumu, ar kuru pilnībā apmierināts Salaspils novada domes deputāta Jāņa Nebara (Nacionālā apvienība) pieteikums par pienākuma uzlikšanu Salaspils novada domei izdot lēmumu par domes komiteju sastāva noteikšanu, nodrošinot deputātu vienlīdzīgas tiesības līdzdarboties Salaspils novada domes pastāvīgo komiteju darbā, aģentūru LETA informēja tiesā.

AT vērtējumā apgabaltiesa ir detalizēti analizējusi izskatāmās lietas faktiskos apstākļus - deputātu kopējo skaitu, viņu piederību konkrētām politiskām organizācijām, komiteju skaitu, komitejās esošo deputātu skaitu un aktuālo sadalījumu. Ņemot vērā visus būtiskos apstākļus, apgabaltiesa secināja, ka komiteju sastāvu noteikšanā proporcionalitātes princips nav ievērots.

Tiesa atzina, ka domes lēmumi neatbilst proporcionalitātes principam, un uzlika pienākumu Salaspils novada domei viena mēneša laikā no sprieduma spēkā stāšanās dienas izdot lēmumu par domes komiteju sastāva noteikšanu, ievērojot spriedumā ietvertos apsvērumus par deputātu vienlīdzīgu tiesību nodrošināšanu. Vienlaikus norādīts uz to, ka šobrīd tiesas sprieduma rezolutīvā daļa vairs nav izpildāma, jo nupat notikušas jaunas pašvaldību vēlēšanas.

Aktuālās tiesību normas gan nav mainījušās, tāpēc, veidojot komiteju sastāvus, ir pamats tās piemērot tādā veidā, kā atzinusi Satversmes tiesa (ST) un šajā lietā administratīvā tiesa.

Kā aģentūrai LETA pavēstīja Nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai/LNNK" preses pārstāve Laima Melkina, Nebars uzskata, ka AT spriedums ir būtisks visām pašvaldībām Latvijā, nodrošinot opozīcijas deputātu tiesības un skaidru mehānismu, kā tās īstenot.

Nebara ieskatā, beidzot varētu tikt pielikts punkts "politiskajai patvaļai" Salaspils novada pašvaldībā. Viņaprāt, domes priekšsēdētāja Raimonda Čudara ("Jaunā Vienotība") visatļautība un likumu ignorēšana, "šķirojot" deputātus un sev netīkamajiem "nozogot iespēju līdzvērtīgi piedalīties domes darbā" tā vietā, lai respektētu vēlētāju piešķirtos mandātus, ir "antidemokrātijas paraugstunda", kas nepieļaujami maina vēlēšanu rezultātus.

Tas turpinās arī pēc šā gada pašvaldību vēlēšanām, uzskata Nebars.

AT spriedumā secināja, ka gan ST, gan administratīvā tiesa šajā lietā ir devusi pietiekamas norādes par to, kādi apsvērumi pašvaldībai jāizdara, nosakot pastāvīgo komiteju sastāvu. Uz objektīviem kritērijiem balstītās iespēju robežas vislabāk ir zināmas pašai pašvaldībai, tostarp noskaidrojot arī ievēlēto domes locekļu viedokli. Tas, ka iestādei tālāku lietderības apstākļu veikšana var nešķist vienkārša, nav pamats atzīt tiesas rīcību par nepamatotu.

KONTEKSTS:

Pēc 2017.gada pašvaldību vēlēšanām Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM) tika saņemtas vairākas sūdzības par proporcionalitātes principa neievērošanu pašvaldībās, veidojot jaunas pašvaldību domes komitejas. Pēc saņemto sūdzību izvērtēšanas VARAM konkrētās pašvaldības aicināja novērst pārkāpumus un ievērot likumā "Par pašvaldībām" noteikto. Lielākā daļa pašvaldību veica nepieciešamās darbības, lai nodrošinātu proporcionalitātes principa ievērošanu domes komitejās.

Salaspils novada dome izvēlējās vērsties ST, apstrīdot vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra tiesības izdoto rīkojumu, ar kuru daļēji tika apturēta Salaspils novada domes lēmuma par pašvaldības pastāvīgo komiteju izveidi darbība.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti