Satraukums Valkā: Pie dzemdētājas «ātros» sūta ne no tuvākās slimnīcas

Valkā plašu rezonansi raisījis kāds nesens notikums -  pierobežā kādai sievietei naktī pēkšņi sākās dzemdības, taču pie dzemdētājas tika sūtīta ātrā palīdzība nevis no tuvākās - Valgas slimnīcas Igaunijas pusē, bet gan no tālākas vietas Latvijā. Par Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta rīcību sašutis ir bērna tētis. Viņš gan arī atzīst, ka, iespējams, mediķus saukuši nedaudz par vēlu, taču ir neizpratnē, kā vispār notiek pārrobežu sadarbība.

„Mēs - visa ģimene te piedalījāmies faktiski, mana sieva pati pieņēma dzemdības..." - Valkā dzīvojošais Aivo Vāls stāsta par neseno nakti, kad mājās piedzima viņa meitiņa. Šādas mājdzemdības nebūt nebija plānotas, bērnam bija jādzimst slimnīcā. Bērna tētis ir laimīgs, ka viss beidzās labi. Taču viņš arī neslēpj sašutumu par atbildīgo dienestu rīcību:

„Jāsaka tā, ka zinājām, ka jābrauc, ka būs dzemdības, taisījāmies uz Valgas slimnīcu, kur pagājušajā reizē dzima bērniņš. Taisījāmies kā parasti. Tad pēkšņi sākās tādas neizturamas sāpes, sapratām, ka vairs neuzspēsim paši aizbraukt līdz Valgas slimnīcai. Zvanīju uz neatliekamo palīdzību, lai sniedzu šo palīdzību."

Dispečere teikusi, ka jāsūta ekipāža no aptuveni 40 minūšu tālās Valmieras. Aivo uzstājis, ka no Valgas jāsauc ātrie. Viņš arī norādījis, ka sieva jāved nevis uz slimnīcu Valmierā, bet gan uz Valgas slimnīcu Igaunijas pusē. Tā atrodas vien dažu minūšu brauciena attālumā. Par to dispečere neesot izteikusies. Kad pēc aptuveni 20 minūtēm ieradās Latvijas mediķi no Strenču puses, bērns jau bija piedzimis.

„Varbūt kaut ko mazliet novēlojām, bet tā jau ir atkal, kā saka, mūsu lieta. Varbūt kaut ko nenokontrolējām, varbūt tās sāpes nebija tādas, lai pateiktu, ka tagad tik tiešām  ir jābrauc. Augļūdeņi vēl nebija notecējuši. Tas viss notika vienlaicīgi, augļūdeņi kopā ar bērnu."

Aivo ir neizpratnē, kāpēc dienests nesarunāja ātro palīdzību no Valgas:

„Es nevainoju šajā gadījumā par to, ka neatliekamai medicīniskai palīdzībai bija jābūt man šeit klāt, vislielākā problēma ir tas, - kāpēc nevar noorganizēt tuvākas iestādes palīdzību. Proti, tā ir Valga, kur viss process būtu noticis daudz ātrāk un neatliekamā palīdzība būtu sniegta daudz ātrāk nekā, teiksim, kamēr atbrauc no Valmieras uz šejieni un tad uz Valmieru. Kad bērniņš piedzimst, tad ir arī nepieciešamas vēl citas procedūras - pabeigt šo dzemdību procesu.

Par notikušo vēstīts vietējā laikrakstā „Ziemeļlatvija". Šis gadījums raisījis satraukumu Valkā. Valcēnieši bažījas, kā vispār notiek sadarbība starp Latviju un Igauniju.

Par līdzšinējo sadarbību starp abu valstu neatliekamās palīdzības dienestiem stāsta Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta pārstāve Ilze Bukša:

„Ik gadu mēs lūdzam Valgas mediķu palīdzību apmēram kādos 15 gadījumos. Tie ir tādi gadījumi, kad ir dzīvībai ļoti kritiskas situācijas, kad faktiski to, vai cilvēks izdzīvos vai neizdzīvos izšķir dažās minūtes. Šādos gadījumos mēs esam vērsušies pēc palīdzības Igaunijas ārkārtas dienestā, un attiecīgi dienests koordinē un nodod izsaukumu Valgas brigādei. Protams, ar nosacījumu, ja šī brigāde ir brīva. Valgas slimnīcai ir tikai viena brigāde, un tā nesēž uz vietas, bet brauc izsaukumos."

Šādi ārkārtas gadījumi ir, piemēram, smagas saslimšanas - infarkts, insults, kā arī ļoti smagas traumas. Bukša atzīst, ka Aivo ģimenes gadījumā ar Igaunijas atbildīgo dienestu Latvijas puse nesazinājās. "Šajā gadījumā palīdzību uzreiz pārņēma momentā operatīvās vadības centra ārsta pa telefonu. Pats dzemdību process un dzemdības visbiežāk nenotiek dažu minūšu laikā, lielākoties tas ir vairāku stundu garš pasākums. Zinot to, ka brigāde ir ļoti tuvu un tūlīt būs notikuma vietā, ārsts pa telefonu sniedza pirmās palīdzības padomus," skaidroja Bukša.

Dienests aicina topošos vecākus īpašu uzmanību pievērst grūtniecības pēdējam mēnesim un uzturēt ciešu saikni ar savu ārstu. Taču, ja neierasti simptomi parādās naktī - var zvanīt ģimenes ārstu konsultatīvajam tālrunim vai arī konsultēties ar Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt