Panorāma

Piemin Ziemassvētku kaujas

Panorāma

Valdība pagarina ierobežojumus

Par veselības ministru ieceļ D. Pavļutu

Saeima veselības ministra amatā apstiprina Danielu Pavļutu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Saeima ceturtdien, 7. janvārī, izteica uzticību veselības ministram Danielam Pavļutam ("Attīstībai/Par!"), informēja parlamentā.

Stājoties veselības ministra amatā, Pavļuts uzsvēra: "Mediķi ir pandēmijas epicentrā. Viņiem vajadzīgs un tiks sniegts mūsu visu atbalsts.

Mana pirmā un galvenā prioritāte būs vakcinācijas tempu kāpināšana un cilvēku līdzdarbošanās nodrošināšana.

Tā ir mūsu iespēja atgriezties ierastajā ikdienā, virzīties uz visiem patiesi pieejamu veselības aprūpi un iziet no pandēmijas vēl spēcīgākiem, nekā bijām."

Jauns ministrs bija jāapstiprina, jo premjerministrs Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") ir izteicis neuzticību līdzšinējai veselības ministrei Ilzei Viņķelei ("Attīstībai/Par!").

Pavļuts pirms apstiprināšanas ministra amatā bija 13. Saeimas deputāts, kur darbojās Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijā un bija Nacionālās drošības komisijas sekretārs. Tāpat Pavļuts darbojās Ilgtspējīgas attīstības komisijas E-pārvaldības apakškomisijā un bija  Informācijas tehnoloģiju un inovatīvas uzņēmējdarbības apakškomisijas sekretārs.

Iepriekš Pavļuts ir bijis Latvijas ekonomikas ministrs, kā arī ieņēmis virkni citu amatu gan valsts pārvaldē, gan privātajā sektorā.

Pavļuts Hārvarda Universitātē ieguvis maģistra grādu sabiedrības vadībā ar specializāciju līderībā.

Pavļuts jau iepriekš izteicies, ka viņam ir pieredze politikā un sarežģītu projektu vadīšanā. Pieredzes trūkumu medicīnas jomā viņš par trūkumu neuzskatīja. Viņš sola turpināt Viņķeles iesākto kursu. Tomēr sarunā ar premjeru Pavļuts piekritis uzlabot strīdus raisošo vakcinācijas plānu, kas bija par pamatu Viņķeles demisijai.

Lēmumos Pavļuts paļausies uz ekspertu ieteikumiem. Iedzīvotāju vakcinēšanu pret Covid-19 viņš sauc par galveno prioritāti.  Pavļuts atzīst, ka galvenokārt būs Covid-19 krīzes ministrs, tomēr citas veselības aprūpes vajadzības, piemēram, mediķu atalgojuma reforma, bez uzmanības nepalikšot.

Saeima veselības ministra amatā apstiprina Danielu Pavļutu
00:00 / 03:06
Lejuplādēt

"Šobrīd, no šī vakara, mana galvenā prioritāte ministra amatā būs vakcinācijas tempa kāpināšana un cilvēku līdzdarbošanās nodrošināšana, lai, vakcinācijai uzņemot apgriezienus, mēs pēc iespējas ātri varētu vakcinēt visus Latvijas iedzīvotājus, kuri to vēlēsies. Ikvienam ir jāapzinās, ka vakcinācija ir gaisma tuneļa galā. Es turpināšu Ilzes [Viņķeles] darbu, un viņas iesāktais kurss, ekspertu zināšanās un zinātnes atziņās balstīts, nemainīsies," Saeimas sēdē stāstīja Pavļuts.

Viedokļi par Pavļutu

"Es domāju, ka viņš ir ļoti labs un spējīgs kandidāts šim amatam. Mums galvenais ir visiem salikt spēkus kopā un pārvarēt pandēmiju," par Pavļutu izteicās valdības vadītājs Kariņš.

Saeimā Pavļutu atbalstīja visi koalīcijas deputāti. Savukārt opozīcija pārmeta, ka veselības ministra amatā iecelts cilvēks, kuram ar veselības aprūpes jomu nekādas saistības nav. "Uzskatu, ka tas ir izmisuma solis no partiju apvienības "Attīstībai/Par!" puses, kas liecina par speciālistu trūkumu šajā politiskajā spēkā," sacīja Valērijs Agešins ("Saskaņa").

Līdz Pavļuta ievēlēšanai ministra amatā valdība atlika arī vakcinācijas plāna skatīšanu. Tā novilcināšana kļuva par iemeslu neuzticības izteikšanā Viņķelei. Dienā, kad premjers par to paziņoja, Latvijas Darba devēju konfederācija publiski vēstīja, ka to neatbalsta. Šobrīd, kad ātri izdevies izraudzīt nākamo veselības ministru, dažāda līmeņa slimnīcu vadību pārstāvošā organizācija ir cerīga, atzina tās ģenerāldirektore Līga Meņģelsone.

"Protams, mēs esam ieinteresēti veselības nozares stabilitātē un veiktspējā, jo mēs saprotam, ka tie ir savienotie trauki, īpaši situācijās, kas saistītas ar veselības krīzi, protams, ka arī pārējās tautsaimniecības nozares ir ļoti atkarīgas no tā, kā darbojas veselības nozare," norādīja Meņģelsone.

Arī citi sociālie partneri raugās cerīgi uz veselības jomas politisko pārraugu.

Latvijas Ārstu biedrības prezidente Ilze Aizsilniece pieminēja, ka Pavļuts Hārvarda Universitātē ieguvis maģistra grādu sabiedrības vadībā, kas varētu palīdzēt arī šajā amatā. Viņa arī aicināja ministru lēmumus pieņemt, balstoties uz datiem, nevis tikai ekspertu ieteikumiem.

"Gribētu, lai veidotos dialogs ar Pavļuta kungu un ka viņš konsultēsies ar nozari, kurā strādājošie vislabāk redz un zina risinājumus šajā sarežģītajā situācijā," sacīja Aizsilniece.

Latvijas Māsu asociācijas viceprezidente Ilze Ortveina savukārt norādīja uz sešu gadu laikā samilzušām profesijas problēmām, par ko dialogs ar nozares ministriju īsti neesot izdevies, tāpēc ir cerības uz jauno ministru.

"Mums ir asociācijā izsīkuši resursi un kapacitāte risināt nozares problēmas caur profesionālās asociācijas pleciem.

Lai kurš būs ministrs, mēs esam pieteikuši vizīti uz diskusiju, lai to mēģinātu kopīgi risināt. Šobrīd mums kā nozares biedrībai ir turpmākas pastāvēšanas draudi," uzsvēra Ortveina.

Saeimas deputāta mandātu Pavļuts uz laiku noliks. Nākamais rindā uz iekļūšanu Saeimā ir Rīgas domes deputāts Māris Mičerevskis, taču viņš lēmis palikt Rīgas domē. Līdz ar to tā sauktais "mīkstais mandāts" pienāksies partijas "Latvijas attīstībai" valdes loceklim Gatim Zamuram, kurš LTV apliecināja, ka no mandāta neatteiksies.

KONTEKSTS:

Ministru prezidents izteicis neuzticību veselības ministrei Viņķelei, norādot uz lēno vakcinācijas tempu, laicīgi izstrādāta vakcinācijas plāna trūkumu, kā arī sekām, kuras šobrīd piedzīvojam, laicīgi neizstrādājot un neieviešot Covid-19 ierobežošanas plānu.

Ministre Viņķele akceptējusi demisijas pieprasījumu, bet to vērtēja kā Kariņa mēģinājumu pārvirzīt atbildību un atrast vainīgo pie paša ne īpaši koordinētās un gludās krīzes vadības. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti