Saeima lūdz Dānijas parlamenta palīdzību Latvijas pilsones neizdošanai Dienvidāfrikai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Saeima lūdz Dānijas parlamentu un tiesībsargājošās iestādes palīdzēt rast risinājumu, lai Latvijas pilsone Kristīne Misāne netiktu izdota Dienvidāfrikas Republikai.

Saeima ceturtdien, 16 .janvārī, pieņēma vairāku pozīcijas deputātu iesniegto lēmumu par Kristīnes Misānes tiesību aizsardzību, par kuru nobalsoja 92 deputāti.

Lēmums nosaka, ka Saeima “lūdz Dānijas parlamentu un Dānijas tiesībsargājošās iestādes sniegt atbalstu Latvijas kompetentām iestādēm, rodot risinājumus, lai Latvijas pilsone netiktu izdota Dienvidāfrikas Republikai”.

Tāpat lēmumā norādīts uz Latvijas Republikas Satversmes 98.pantā noteikto, ka ikviens, kam ir Latvijas pase, ārpus Latvijas atrodas valsts aizsardzībā, kā arī uz starptautisko organizāciju ziņojumiem par cilvēktiesībām neatbilstošiem apstākļiem Dienvidāfrikas Republikas ieslodzījuma vietās.

Pie frakcijām nepiederošā deputāte Anda Čakša, aicinot deputātus atbalstīt lēmumu, uzsvēra, ka šajā situācijā Saeimai tiešām ir jālūdz atbalsts, lai nodrošinātu Latvijas pilsonei tiesības tikt tiesātai Latvijā, un šis ir “sarežģīts gadījums ar augstām likmēm”.

 “Viņa cīnījās par savu bērnu un savu drošību, viņa saskārās ar vardarbību, pazemojumu un izspiešanu. [..] Kristīne ir Latvijas pilsone, kuru mēs līdz šim nespējām pasargāt,” sacīja Čakša.

Debatējot par šo lēmumu, gan pozīcijas, gan opozīcijas deputāti pauda tam atbalstu, taču izskanēja arī skarba kritika par prokuratūras un atbildīgo ministru darbu, kas pieļāvuši šādu situāciju.

Deputāts Juris Jurašs (Jaunā konservatīvā partija) atzina, ka šis lēmums ir deklaratīvs solis, jo Dānija savulaik deva iespēju Latvijai, bet prokuratūra neizprasīja Misāni tiesāšanai Latvijā. Jurašs sacīja, ka šī ir spilgta lieta, kas norāda uz Ģenerālprokuratūras nevēlēšanos iesaistītos sarežģītos procesos.

Juris Jurašs: Par Misānes lietu
00:00 / 01:07
Lejuplādēt

Tikmēr trešdien, 15. janvārī, Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (“Jaunā Vienotība”) ar Dānijas ārlietu ministru pārrunāja Misānes lietu, bet sarunā ar Dienvidāfrikas Republikas ārlietu ministri Naledi Pando Rinkēvičs aicināja pēc iespējas ātrāk noslēgt Latvijas un Dienvidāfrikas starptautiskās tiesiskās palīdzības līgumu.

Savukārt Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (Nacionālā apvienība) ceturtdien, 16.janvārī, tikās ar Dānijas vēstnieku  Flemmingu Stenderu, lai viņu informētu, ka Saeima pieņēmusi lēmumu par Kristīnes Misānes tiesību aizsardzību, informēja Saeimas Preses dienests.  

“Tas ir mūsu pienākums iestāties par savu pilsoni un darīt visu iespējamo, lai situāciju vērstu par labu un panāktu to, ka Kristīne Misāne netiek šķirta no saviem bērniem,” akcentēja Mūrniece, atzīstot, ka Latvijas iestādes varētu būt rīkojušās savlaicīgāk.

Lai rastu pēc iespējas labāko risinājumu, Saeimas priekšsēdētāja aicināja rīkot tikšanos starp Latvijas un Dānijas atbildīgo iestāžu pārstāvjiem.

Saeimas priekšsēdētāja lūdza vēstnieku par šo lēmumu informēt arī Dānijas parlamentu, valdību un kompetentās iestādes.

 KONTEKSTS:

Latvijas pilsone Kristīne Misāne 2018. gada maijā no Dienvidāfrikas Republikas aizbēga uz Latviju. Kristīne atzīst, ka tādējādi pārkāpusi jaunākā bērna – savas meitas – saskarsmes tiesības ar tēvu, kurš ir  Dienvidāfrikas pilsonis. Kristīne par vardarbību no vīrieša puses jau bija vērsusies Dienvidāfrikas tiesībsargājošajās iestādēs, taču tas vīrieti sadusmoja vēl vairāk, un apdraudēta bijusi ne vien Kristīnes, bet arī meitas dzīvība un veselība.  

2018. gada decembrī Kristīni, kura lidoja darba darīšanās, Dānijas lidostā aizturēja un apcietināja, jo Dienvidāfrika pēc bērna tēva apsūdzības viņu izsludināja meklēšanā par bērna nolaupīšanu, dokumentu viltošanu un citiem pārkāpumiem. Kristīnei draud cietumsods līdz 15 gadiem, norāda viņas ģimene, norādot uz sliktajiem Dienvidāfrikas ieslodzījuma vietu apstākļiem.

Lai gan Dānija vērsās pie Latvijas, mūsu valsts prokuratūra savu pilsoni neizprasīja izdošanai tiesāšanai Latvijā, jo noziegumu neuzskata par pārāk smagu. Tikai pērnā gada beigās Ģenerālprokuratūra aizsūtīja Dānijai vēstuli ar lūgumu apturēt Kristīnes izdošanu Dienvidāfrikai šīs valsts cilvēktiesību pārkāpumu dēļ. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti