Panorāma

"Vienotība", ZZS un NA sāk sarunas par valdības veidošanu

Panorāma

EP uzklausa V.Dombrovski un citus EK kandidātus

Rundālē nebalso, jo aizbraukuši prom

Rundālē vēlēšanās nebalso, jo daudzi aizbraukuši prom

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Šajās vēlēšanās bija vērojama zema balsotāju aktivitāte. Latgalē ir vairāki novadi, kuros nobalsojuši vien 38% pilsoņu. Bet tepat Zemgalē, 80 kilometrus no Rīgas, atrodas Pilsrundāle, kur Latvijas pasu īpašnieki bijuši tikpat pasīvi.

Pilsrundālē šogad padevusies varena ķirbju raža. Diemžēl balsotāji gan šeit nav tik vareni un aktīvi, un uz vēlēšanām aizgāja vien 44 % to, kam ir tiesības vēlēt. „Nav ticības tiem politiķiem. Un, kad vēl paklausās tos solījumus, kauns viņu vietā paliek!” saka sētniece Lūcija Kurta.

Tā skolas sētniece pamato, kāpēc sestdien palika mājās. Bet viņas māsa – bijusī medmāsa, balsot negāja, jo ar visu ģimeni dzīvo Anglijā. Tur iztiku pelna, uzkopjot viesnīcu. „Mana māsa aizbrauca. Ar savu dēlu un trim bērniem. Te nav darba. Tas ir pats galvenais, ka te nav darba!” atzīmē Kurta. Viņai piebalso Romāns. „Pārsvarā uz Īriju un Angliju brauc. Oj, jā, daudzus pazīstu!” viņš novelk.

Viņus papildina arī pensionētā vetārste Zigrīda Bobrovska. „Kociņš! Mans bijušais znots ir Vācijā” teica Bobrovska. Viņa gan pati vēlēt bijusi. Balsi atdevusi zaļzemniekiem, jo tie aizstāvot laucinieku intereses. Tomēr teikt, ka apkaimē pavisam nav darba, arī nevarot. „Mums uz ziņojuma dēļ stāv, ka putnu fabrikā strādniekus vajag! Tak neiet! Vajag kūtis tīrīt. Bet redz, negrib!” viņa pauž.

Rundālē balstiesīgi ir 2766 iedzīvotāji. Cik no viņiem ir ārzemēs, un cik – vienkārši politiski neaktīvi – ziņu gan nav. Ligita bez darba nesēž. Ceļmalā tirgo pašu saimniecībā “Mežābeles” izaudzēto. Sestdien bija laba diena. Viena rīdzinieku ģimene paņēma 400 kilogramus, bet otra – 500 kilogramus ķirbju - sulai. „Bijām balsot visa ģimene. Mēs vienmēr ejam. Kāpēc tik maz gāja? Nu, nav ticības cilvēkiem un nav darba!” pieļauj Ligita Ilgaža, zemnieku saimniecības „Mežābeles” saimniece.

Lielākais darba devējs Rundālē ir pils. Te strādā 103 darbinieki, bet rožu un tūrisma sezonā – pat 160. Uz ārzemēm krīzes gados aizbrauca strādāt trīs cilvēki. Pārējie negrasās. Mazā vēlētāju aktivitāte pils saimnieku Imantu Lancmani izbrīna.

„Tas bija ļoti nepatīkams pārsteigums! Sestdien man likās, ka daudzi nāk. Redzēju pat tādus, par ko es domāju, ka viņi no politikas stāv tālu. Taču tagad es domāju, ka tas ir tas zemgaliešu egocentrisms un apolitiskums. Mēs esam tālu no Rīgas stresa un kņadas. Un daudziem liekas, ka uz viņiem tas neattiecas.  Šorīt to pārrunājām ar pils darbiniekiem, un daži ar lielu lepnumu saka, ka vēlēt nav gājuši nekad,” saka Lancmanis.

Viņš atgādina, ka Rundāle tikko saņēmusi skaistu novērtējumu – Eiropas gada pašvaldības balvu. Šo balvu var saņemt, ja pagasta iedzīvotājiem ir nodrošināta laba izglītība, fiziskā labsajūta, mobilitāte un citi dzīves kvalitātes rādītāji. Ar pilsonisko un politisko aktivitāti, izrādās, tam nav nekāda sakara.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti