Dienas ziņas

Sociālā uzņēmējdarbība Latgalē maz attīstīta

Dienas ziņas

Iedzīvotājus apdraud brūkošs apmetums

Rucavā svin Baltu vienības dienu

Rucavā svin Baltu vienības dienu

Kopš 2000.gada Latvijā un Lietuvā ar plašu kultūras programmu svin Baltu vienības diena. Tās mērķis ir veicināt latviešu un lietuviešu, šodien pasaulē vienīgo baltu valodu runātāju, tuvināšanos un draudzību, kā arī pieminēt leģendāro Saules kauju, kad kopīgiem spēkiem tika sakauts zobenbrāļu ordenis. 13.septembrī Rucavā veidoja Baltu vienībai veltītu koku stādījums, izdziedāja kopīgas dziesmas un izrādīja, ko tad sadarbība devusi.

Baltu vienības diena Rucavas centrā 13.septembra rītā aizsākās ar Latvijas un Lietuvas parlamentu spīkeru simbolisku koku stādīšanu. Turpmāk topošajā dendroloģiskajā parkā augs un savus zarus pletīs pieci dažādu šķirņu kociņi, kas simbolizē spēku, gaismu, pārticību, idejas un baltu vienību. Kā atzīst rucavnieki, tas būs vēl viens lepnums Rucavas bagātajā mantojumā.

"Tā ir laba ideja, ka mūsu bērni un mazbērni varēs teikt - lūk, mūsu senči iestādīja tādus un tādus kokus," saka dendroloģe Ināra Bondare.

Baltu vienotības saknes meklējamas pirms septiņiem gadu simtiem, kad abām tautām izdevās kopīgiem spēkiem Saules kaujā pieveikt zobenbrāļus. Tautu vienotība ir spēks un tas nav zudis, ko pierāda Baltijas ceļš. Taču ikdienā tā ir draudzība un sadarbība. Kā piemērs tam - Liepājas un Klaipēdas universitātes.

"Šī sadarbība ir īpaši svarīga mācot latviešu valodu lietuviešiem un latviešiem lietuviešu valodu, arī kopīgi pētot baltu senākās saknes Kurzemes piekrastē - valodu, kultūru, folkloru," stāsta Ieva Ozola, Liepājas universitātes zinātnes prorektore.

"Mums šogad  Klaipēdas universitātē ir viena maģistrante no Latvijas, tā pati, ko es mācīju Liepājas universitātē," norāda Daļa Kiseļunaite, Klaipēdas Universitātes profesore.

Kā viena no apjomīgākajām abu tautu sadarbības jomām minama Latvijas - Lietuvas pārrobežu programma. Ar tās palīdzību, piesaistot Eiropas finansējumu 60 miljonus eiro septiņu gadu laikā, īstenoti vērienīgi projekti.

"Kopā ir 120 projekti, kas apstiprināti patreizējā plānošanas periodā. No tiem liels skaits tieši Kurzemē - Liepājā, Nīcā, Rucavā, Skrundā, Ventspilī," norāda Antra Jansone, Latvijas - Lietuvas programmas pārstāve.

"Mūs vieno kopēja izpratne par lietām, nav tik ļoti atšķirīgu kultūras tradīciju, pat menedžmenta lietas ir tuvas, līdz ar to varam strādāt vienotā ritmā," teic Liepājas pašvaldības pārstāvis Atis Egliņš-Eglītis.

Baltu vienības diena ar dažādiem piemiņas un kultūras pasākumiem tiek atzīmēta kopš 2000.gada.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt