Rosina eirokomisāra kandidāta virzīšanas tiesības piešķirt prezidentam vai Saeimai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Saeimas opozīcija ir nākusi klajā ar priekšlikumu mainīt pašreizējo Eiropas Savienības (ES) komisāra kandidatūras izvirzīšanas kārtību. Pašreiz komisāra kandidātu izvirza premjers. Bet opozīcija vēlas, lai šajā procesā tiktu iesaistīta Saeima vai prezidents.

Saeimas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa, kas ir viena no potenciālajām kandidātēm uz šo amatu, opozīcijas priekšlikumu nekomentē, aicinot to darīt juristus.

Aptuveni pēc gada beidzas Andra Piebalga pilnvaras ES komisāra amatā. Piebalgs jau vairākkārt ir paziņojis, ka uz trešo termiņu Eiropas Komisijā (EK) nekandidēs. Tādēļ Latvijai pēc Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanām, kas ir paredzētas nākamā gada pavasarī, būs jāizvirza savs kandidāts.

Zaļo un Zemnieku savienība vēlas, lai to darītu Saeima, nevis premjers, kā tas ir bijis līdz šim. Līdzīgās domās ir arī „Saskaņas centrs”, kas pieļauj arī prezidenta iesaistīšanos, saka Saeimas deputāts no Saskaņas centra Andrejs Elksniņš. „Uz doto brīdi, ņemot vērā, ka mēs dzīvojam tiesiskā un demokrātiskā valstī, ka visam ir jābūt likuma kārtībā, ar noteiktu skaidrību, kādos apstākļos un kādā veidā persona ir izvirzāma EK, piekoptā prakse ir apšaubāma gan no juridiskā, gan no ētiskā viedokļa,” saka Elksniņš.

Gan zemnieki, gan „saskaņieši” norāda, ka pašreiz komisāra kandidāta izvirzīšanas kārtība nevienā Latvijas likumā nav atrunāta. Pastāv tikai tradīcija, ka to dara valdības vadītājs. To atzīst arī juristi. Tomēr piebilst, ka Saeimas Kārtības rullis jau pašreiz ļauj Saeimas Eiropas lietu komisija jau pašreiz var iesaistīties Eiropas komisāra kandidatūras apspriešanā, ja vien to vēlas.

Saeimas priekšsēdētāja un Vienotības līdere Solvita Āboltiņa opozīcijas priekšlikumu nekomentē, jo viņas vārds jau ir izskanējis starp potenciālajiem kandidātiem.

Āboltiņa saka, ka jautājums par darbu Briselē pašreiz nav viņas dienaskārtībā, jo līdz komisāra nominēšanai vēl ir jānotiek Eiropas Parlamenta vēlēšanām, kuram savukārt būs jāapstiprina Eiropas Komisijas priekšsēdētāju, kurš tad vēlāk arī izvēlēsies sev komandu.

Āboltiņas priekšrocība ir, ka viņa ir sieviete, jo EK vienmēr cenšas panākt dzimumu līdzsvaru starp komisāriem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti