Panorāma

«Taliban»: afgāņiem labāk nedoties uz lidostu

Panorāma

Pārvieto Rīgas Aviācijas muzeja eksponātus

Pēc 30 gadiem skolu topā jauns līderis

Rīgas Valsts 1.ģimnāzija zaudējusi 30 gadus saglabāto skolu topa līderpozīciju

Aizvadītajā mācību gadā Rīgas Valsts 1. ģimnāzija zaudējusi 30 gadus saglabāto skolu topa līderpozīciju, liecina Ata Kronvalda fonda veidotais Latvijas skolu reitings, kur tiek apkopots skolēnu sniegums dažādās olimpiādēs un zinātniski pētniecisko darbu konferencēs, informēja fondā.

ĪSUMĀ:

  • Lielo skolu topa augšgalā Rīgas 10. vidusskola, mazo –  RTU Inženierzinātņu vidusskola.
  • Rīgas Valsts 2. ģimnāzija apsteidz Valsts 1. ģimnāziju;  topā izmaiņas pirmo reizi 30 gados.
  • Rīgas Valsts 2. ģimnāzijas direktors: Prieks, ka tur, kur piedalījāmies, guvām labus rezultātus.
  • Ata Kronvalda fonda vadītājs: Tas ir darbs ar talantiem, viņu attīstību.
  • Rīgas Valsts 1. ģimnāzija par līderpozīcijas zaudēšanu: Tā varētu būt attālināto mācību ietekme.
  • Ata Kronvalda fonds: Covid-19 nebija nekāda ietekme – reitingā iekļauto skolu skaits nemainīgs.

2020./2021.mācību gada skolu reitingā ir iekļautas 20 valsts ģimnāzijas, 33 "lielās" skolas un 34 "mazās" skolas. Ierobežojumi mācību organizācijā nav ietekmējuši talantīgo skolēnu iesaisti zinību paplašinātā apguvē un spēju apliecināšanā un reitingā iekļuvušo skolu skaits palicis nemainīgs, kas fonda ieskatā apliecina aktīvo skolu profesionalitāti sasniegt mērķi arī ierobežotas komunicēšanas apstākļos.

Skolu tops. Lielās skolas.

Klikšķināt, lai palielinātu:

Šogad lielo skolu grupā reitinga augšgalā ir Rīgas 10. vidusskola, Rīgas 40. vidusskola, Rīgas Franču licejs, Daugavpils Tehnoloģiju vidusskola–licejs un Rīgas Purvciema vidusskola.

Rīgas 10. vidusskola ir pierādījusi savu mērķtiecību un nostiprinājusies reitinga augšgalā: no 21. vietas 2018. gadā pakāpjoties uz piekto vietu 2019. gadā un otro vietu 2020. gadā. Šai skolu grupā četru līderu secība ir nemainīga, tikai piekto vietu šogad ieņem Rīgas Purvciema vidusskola. Savukārt 5.–10. vietu aizņem tās pašas skolas, katru gadu veicot nelielas rokādes: Rīgas Purvciema un Juglas vidusskolas, Rīgas Angļu ģimnāzija, Salaspils 1. vidusskola un Daugavpils 3. vidusskola.

Skolu tops. Mazās skolas:

Klikšķināt, lai palielinātu:

Mazo skolu grupā reitinga augšgalā nemainīgi pirmā ir RTU Inženierzinātņu vidusskola, kurai seko Rudzātu vidusskola, Daugavpils Saskaņas pamatskola, Auces vidusskola un Rēzeknes 5. vidusskola. RTU Inženierzinātņu vidusskolas sniegumu veicina augsti kvalificētie mācībspēki, lieliska mācību tehniskā bāze, kā arī motivēti un mērķtiecīgi skolēni. Stabili līderu grupā turas Špoģu vidusskola, kas no piektās vietas atkāpusies uz sesto, ar minimālu punktu skaitu zaudējot Rēzeknes 5. vidusskolai.

Lielākās un vēsturiskas izmaiņas notikušas valsts ģimnāziju grupā. Pirmo reizi 30 gadu laikā ir mainījies līderis un pirmo vietu šogad ieņem Rīgas Valsts 2.ģimnāzija. Tradicionālais līderis – Rīgas Valsts 1.ģimnāzija – ir otrā.

Skolu tops. Ģimnāzijas:

Klikšķināt, lai palielinātu:

"Man, protams, liels prieks, ka tur, kur mēs piedalījāmies, tur mēs esam guvuši ļoti labus rezultātus, kas kopā ir panācis to, ka pūce ir mainījusi ligzdu, bet ne ļoti. Tāpēc, ka abas ēkas ir cēlis viens arhitekts – Felsko," sacīja Rīgas Valsts 2. ģimnāzijas direktors Guntis Vasiļevskis.

Galvenā balva, ceļojošā "Lielā pūce" pēc 30 gadiem patiesi mainīs mītnes vietu. Tā pašlaik jau ir ceļā no Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas uz 2. ģimnāziju.

Ielūkojoties Ata Kronvalda fonda skolu topā, redzams, ka Rīgas Valsts 2. ģimnāzija apsteigusi iepriekšējo gadu laureātu par 32 punktiem, trešo vietu ieņem Rīgas Valsts vācu ģimnāzija, ceturto – Āgenskalna Valsts ģimnāzija, bet piecinieku noslēdz Valmieras Valsts ģimnāzija, kura pakāpusies par veselām 13 vietām augstāk. Un tomēr par lielāko pārsteigumu fondā sauc Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas noslīdēšanu par vietu zemāk.

"Tas ir darbs ar talantiem, viņu attīstību. Viņu piesaiste zinātnei, uzmundrinājums, lai viņi vairāk strādā. Apgūst zinības un kļūst izglītotāki (..)," sacīja fonda valdes priekšsēdētājs Henriks Danusēvičs. Jautāts, vai Valsts 1. ģimnāzija gulēja uz lauriem, Danusēvičs sprieda: "Tas arī ir iespējams, jo 30 gadus pēc kārtas mums jau rokasspiediens ar direktoru ir iegājis vēsturē. Iespējams, arī tas ir. Ja mēs paskatāmies uz 1. ģimnāziju, visi panākumi ir gūti valsts olimpiādēs un ārpus valsts olimpiādēm gandrīz nekas nav. Tas nozīmē, ka to, ko skolai vajag, to izdara, bet ārpus tās vajadzīgās programmas nav piestrādājusi. Mūsuprāt, Covid-19 nebija nekāda ietekme. Mēs redzam, ka skolu skaits, kas ir iekļauts reitingā, ir nemainīgs."

Rīgas Valsts 1. ģimnāzijā sacīja: tā varētu būt attālināto mācību ietekme. Piemēram, 11. klašu skolēni zinātniski pētnieciskos darbus pērn nerakstīja, viņi to darīs šogad, līdz ar to arī konferencēs nebija pārstāvēti.

"Varbūt jābūt vēl drošākiem un jāiedrošina vēl vairāk skolēnus piedalīties olimpiādēs. Bet, ja mēs ņemam vērā to, ka attālinātais mācību process nozīmē arī attālinātu dalību olimpiādēs, negribu vainot attālināto mācību procesu, bet mēs zinām, ka tas tomēr ietekmē viena otra cilvēka motivācijas līmeni," atzina Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas direktora vietnieks Jānis Zeimanis.

Straujš kāpums no 18. vietas uz piekto ir Valmieras Valsts ģimnāzijai.

Desmitniekā vietas saglabājušas Rīgas Valsts klasiskā ģimnāzija (pagājušā gada uzvarētājs Lielo skolu grupā), Rēzeknes Valsts 1. ģimnāzija, Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzija, Cēsu Valsts ģimnāzija un Daugavpils Valsts ģimnāzija. Rīgas Valsts klasiskās ģimnāzijas pāriešanas šai grupā piemērs parāda, ka valsts ģimnāzijās darbs ar talantīgiem skolēniem ir par pakāpi veiksmīgāks nekā pārējās Latvijas skolās, uzskata fondā.

Katru gadu talantīgākie un zinošākie skolēni pārstāv Latviju starptautiskajās olimpiādēs. Skolēnu panākumi tajās ir ne tikai apliecinājums sasniegtām zināšanām, bet arī skolotāju nesavtīgais un mērķtiecīgais darbs, skolas un vecāku nozīmīgais atbalsts. Lai izceltu šo skolu kolektīvu veikumu, Ata Kronvalda fonds jau trešo gadu veido Zvaigžņu reitingu, kurā tiek ņemti vērā skolēnu sasniegumi dažāda veida starptautiskajās olimpiādēs gada griezumā ar atskaites punktu 31. maiju.

Zvaigžņu reitinga augšgalā ar spēcīgu pārsvaru nemainīgi līderis ir Rīgas Valsts 1. ģimnāzija, kas pierāda skolas neizsīkstošu mērķtiecību un profesionalitāti. Uzslavējams ir RTU Inženierzinātņu vidusskolas ieguldītais darbs, jo tās stratēģija – koncentrēt talantīgākos uz augstskolas mācību bāzes – palīdzējis saglabāt otro vietu reitingā, skaidroja fondā. Valmieras Pārgaujas Valsts ģimnāzijas pedagogi un skolēni gadu gaitā apliecina savu zināšanu nozīmīgumu un prasmi profesionāli nest šīs zināšanas tālāk, ko pierāda šogad nostiprināšanās trešajā vietā, atstājot tālākās vietās Āgenskalna Valsts ģimnāziju un Ogres Valsts ģimnāziju, kura pirmo reizi iekļuvusi šai reitingā.

Kopš 1988. gada Ata Kronvalda fonds veido Latvijas skolu reitingu, balstoties uz skolēnu rezultātiem talantu izvērtēšanas sarīkojumos (valsts mēroga olimpiādēs, skolēnu zinātniski pētniecisko darbu konferencēs u. tml.) un pasniedz labākajiem skolu kolektīviem Ceļojošās Pūces balvas: "Lielā Pūce" un "Mazā Pūce" par sekmīgu darbu skolēnu talantu attīstīšanā. "Pūces" mērķis ir sekmēt skolu aktivitāti skolēnu talantu attīstīšanā un dot vecākiem objektīvu informāciju par skolu pieredzi un/vai iespējām talantīgo skolēnu spēju izkopšanā.

Parasti reitingus publisko jūnijā, taču "pagājušā mācību gada valsts mēroga olimpiāžu un zinātnisko konferenču uzvarētājus Izglītības ministrija paziņoja par slepenu informāciju un nepieejamu sabiedrībai", uzsvēra fondā, kā rezultātā tam bija jāapzina atsevišķi visas Latvijas skolas, kas prasīja papildu mēnesi skrupuloza manuāla darba.

Ata Kronvalda fonds ar Valsts prezidenta Egila Levita dalību 25. augustā plkst.12 Rīgas pilī pasniegs gadskārtējā Ata Kronvalda balvas un talantu attīstības reitingu diplomus skolām.

Balvu piešķir katru gadu skolotājiem par ievērojamu ieguldījumu talantīgāko skolēnu apzināšanā un izglītošanā, skolēnu zinātniski pētnieciskās darbības organizēšanā un vadīšanā. Līdz 2020. gadam balva piešķirta 164 skolotājiem.

Šogad balva tiks pasniegta pieciem skolotājiem: Rīgas Tehniskās Universitātes Inženierzinātņu vidusskolas ķīmijas skolotājai Laurai Fjodorovai, Rīgas Franču liceja latviešu valodas un literatūras skolotājai Inesei Lāčauniecei, Cēsu Valsts ģimnāzijas ģeogrāfijas skolotājai Ingūnai Gailei, Valmieras Valsts ģimnāzijas vēstures skolotājai Inetai Amoliņai un Daugavpils Valsts ģimnāzijas ķīmijas skolotājai Irinai Fjodorovai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt