Režisors Rešetins rosina svētkos atteikties no uguņošanas ukraiņu bēgļu dēļ

Daudziem Latvijā esošajiem bēgļiem Ukrainā piedzīvotais ir atstājis spēcīgas psihiskas traumas, tādēļ režisors Intars Rešetins aicina Latvijas varasiestādes šogad svētkos atteikties no uguņošanas. Viņš uzskata, ka salūta radītais troksnis var radīt nevajadzīgu paniku ukraiņu bēgļos.

"Uguņošanu var aizvietot. Piemēram, Rīgas dome ir izgaismojusi pilsētu, un no tā rodas svētku sajūta. Bez trokšņiem var iztikt," svētdien intervijā labdarības maratona "Dod pieci!" stikla studijas dīdžejiem pauda režisors Intars Rešetins. Viņš pastāstīja, ka viņa ģimene savās mājās uzņēmusi krievu tautības bēgļu ģimeni no Ukrainas – vecmammu ar mazbērniem. Jau pirmajā dienā viņi piedzīvojuši situāciju, kad plīstošas krūzītes troksnis vienā no bērniem izraisīja panikas lēkmi.

Studijas DJ Edgars Vilcāns, kurš pats ir ukraiņu bēglis, atzina, ka arī viņam pirmajā laikā bijis bail no skaļiem trokšņiem un lieliem cilvēku pūļiem, tāpēc viņš atbalsta atteikšanos no salūtiem. "Mēs bez uguņošanas varam iztikt, kamēr ir karš," viņš atzina. Tie bēgļi, kuri Latvijā ieradās kara sākumā, jau varētu būt nedaudz atlabuši no emocionālajām traumām, taču tiem, kuri karadarbības zonā pavadījuši ilgāku laiku un Latvijā ieradušies nesen, būs nepieciešams ilgāks laiks, lai atgūtos.

Rešetins pastāstīja, kā kara sākumā ar busiņu devies uz Ukrainu, lai nogādātu humānās palīdzības kravu un palīdzētu cilvēkiem izkļūt no karadarbības zonas, atvedot viņus uz Latviju. Ukrainā redzētais ļoti spēcīgi iespaidojis Rešetina skatījuma "pamattoni" uz visu esošo situāciju. Tādēļ viņš ieteica Latvijas krievvalodīgajiem pārskatīt savu pārliecību šī kara kontekstā. "Mīļie krievi, ja mums uzbruks agresorvalsts, vai jūs domājat, ka jūs kāds šķiros?" vaicāja režisors. "Ja reiz dzīvojam zem viena jumta, tad esam par brīvību, par Latviju!"

Šobrīd Rešetinu ģimenes uzņemtie bēgļi jau divus mēnešus īrē paši savu dzīvokli, vecmamma dabūjusi darbu, un ģimene gaida iespēju atgriezties Harkivā. Režisors aicināja līdzcilvēkus dāvāt bēgļiem mīlestību. "Latvietis ir apveltīts ar milzīgu empātiju, mēs spējam būt vienoti uz mērķi, spējam palīdzēt. Ja [bēgļi] sajutīs mūsu sirds siltumu, tad mums kopējiem spēkiem izdosies ne tikai viņus mierināt, bet pārciest arī šīs 21. gadsimta šausmas," sacīja Rešetins.

Viņš pats ir uzsācis aktīvu pamatapmācību Zemessardzes studentu bataljonā, un sestdien, 17. decembrī, kopā ar rotas biedriem ziedojis akcijai "Dod pieci!" 1090 eiro.

KONTEKSTS:

Sabiedrisko mediju labdarības maratons "Dod pieci!" šogad notiek no 16. līdz 22. decembrim un ir veltīts Latvijā nonākušo ukraiņu bēgļu-bērnu atbalstam. Veselu nedēļu Radio 5 – Pieci.lv dīdžeji 24/7 režīmā raidīs no īpašas stikla studijas Doma laukumā Rīgā, kur atskaņos ziedotāju izvēlētās dziesmas, dalīsies ar cilvēku pieredzes stāstiem un ekspertu viedokļiem.

Ikviens tiek aicināts ziedot naudas summu, sākot no 5 eiro, apmaiņā pret mīļāko dziesmu radio ēterā. Maratona laikā saziedotie līdzekļi caur labdarības platformu "Ziedot.lv" tiks izmantoti skolas piederumu un datoru iegādei, bērnu veselības uzlabošanai un psiholoģiskajam atbalstam, ziemas apaviem, apģērbam un citām nepieciešamām lietām.

Jau no 1. decembra ikviens var veikt ziedojumu mājaslapā dod.pieci.lv, "Circle K" degvielas uzpildes stacijās visā Latvijā, bet laikā no 16. līdz 22. decembrim skaidras un bezskaidras naudas ziedojumus pieņems arī "Dod pieci!" stikla studijā Vecrīgā.

Labdarības maratonu "Dod pieci!" rīko Latvijas Radio sadarbībā ar Latvijas Televīziju, sabiedrisko mediju portālu LSM.lv un ilggadējo ziedojumu partneri – labdarības organizāciju "Ziedot.lv". Maratona tiešraidei var sekot līdzi sabiedriskajos medijos – Latvijas Radio, Latvijas Televīzijā un sabiedrisko mediju portālā LSM.lv, kā arī projekta mājaslapā "dodpieci.lv" un "Dod pieci!" sociālo tīklu kontos. Saziedotie līdzekļi 100% apmērā tiks izmantoti ziedojuma mērķim, un projekta administrēšanas izmaksas no ziedotāju naudas netiek finansētas.

Jau devīto gadu labdarības maratons aktualizē kādu sabiedrībā nozīmīgu tēmu un sniedz atbalstu noteiktām sabiedrības grupām. Iepriekšējos gados ziedojumi novirzīti vientuļiem senioriem, bērniem ar īpašam vajadzībām, vēža slimnieku sociālajai rehabilitācijai, atbalsta programmai ģimenēm, kuras vēlas audzināt bērnus no bērnunamiem, jauno vecāku mācību programmas izveidei un veselīgas piesaistes veidošanai,  neārstējami slimu cilvēku aprūpei un speciālās pārtikas iegādei, vardarbības mazināšanai ģimenēs, kā arī vides uzlabošanai cilvēkiem ar redzes, dzirdes un kustību traucējumiem.

"Dod pieci!" ir daļa no starptautiska projekta "Serious Request", kura ietvaros dažādās Eiropas valstīs radiodīdžeji nedēļu raida no īpašas stikla studijas, pievēršot uzmanību konkrētai sabiedrības grupai vai sabiedriski nozīmīgai tēmai. Latvijā šo tradīciju iedzīvināja Latvijas Radio 5 – Pieci.lv radošā komanda.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti