Pavasara šķīdonis, kas parasti ilgst aptuveni nedēļu, šogad turpinājās teju divus mēnešus, īpaši nelabvēlīgs šis laiks bijis Rēzeknes novada pagastu zemes un grants ceļiem.
“Pavasara šķīdonis sākās jau februārī un ilga līdz aprīlim. Naktīs nepiesala, turējās grādos ap nulli, un dienas arī bija siltas. Ja tas ilgst līdz pat diviem mēnešiem - kā šinī gadījumā, tad cilvēki ir spiesti braukt pa šo ceļu, līdz ar to tas cieš, un atsevišķos gadījumos pat ļoti. Līdz ar to daļa ceļu vienkārši nebija izbraucami. Lielākā ceļa daļa ir izbraucama, bet pietiek ar pāris metriem, kur nevar izbraukt,” situāciju skaidro vietējās pašvaldības komunālinženieris Alberts Kindzulis.
Viņš stāsta, ka vietām uz zemes un grants ceļiem izveidojās ceļu klātnes iesēdumi, izjaucot to struktūru līdz pat sāngrāvju aizplūšanai. Verēmu pagasta vietējie iedzīvotāji, kas dzīvo blakus ceļam, kurš šī pavasara šķīdonī cietis visvairāk, stāsta - pavasarī daži ceļa posmi izskatījās pēc uzarta lauka.
Uzrunātā sieviete norāda uz atsevišķiem ceļa posmiem turpat blakus savai mājai, kas vēl nesen bija praktiski neizbraucami un apgrūtināja nokļūšanu līdz pagasta centram. Šobrīd šis un arī citi ceļi Rēzeknes novadā, kopumā 12 km garumā, jau salaboti. Tie ir izlīdzināti, nogreiderēti un uzbērta grants. Tomēr vietējie nav pārliecināti, cik noturīgs ceļu segums būs jau rudenī.
Vēl kāds cits Rēzeknes novada iedzīvotājs uzskata, ka padarītie darbi īpaši situāciju neuzlabos, te būtu veicams pamatīgāks ceļa remonts.
Līdzīga situācija šādā apmērā iepriekš novadā neesot piedzīvota, atzīst Kindzulis:
“Pret dabu mēs diemžēl nevaram cīnīties. Tāda situācija nav katru gadu. Šis ir pirmais gads tāds, pagājušā gadā vispār nebija bojātu ceļu, jo ziema bija labvēlīga ceļiem, ne tāda kā šī. Vismaz manā praksē tā nav bijis.”
Kopumā pavasara šķīdoņa laikā bojāto pašvaldības ceļu remonts Rēzeknes novadam izmaksājis vairāk nekā 130 tūkstošus eiro, lielāko daļu no šīs summas valdība lēmusi kompensēt no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem, stāsta Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas pārstāve Dzintra Muzikante:
“Viņiem kopā tas radīja 132 396 eiro lielus zaudējumus, un 30% nodrošina pašvaldība. Un līdz ar to no valsts bija 92 677 eiro. Šī nauda, ko atbalstīja Ministru kabinets, tiks pārskatīta tikai tad, kad pašvaldība iesniegs dokumentus, kas apstiprina, ka pašvaldība ir nodrošinājusi 30% no visa nepieciešamā finansējuma.
Līdz ar to, ka es pati biju tur aizbraukusi, paskatījos šos ceļu posmus, izbraukāju diezgan daudzus apkārtējos ceļus, tie jau ir sataisīti, bet to jau var saprast, jo bojātie ceļu posmi apgrūtināja vietējo iedzīvotāju nokļūšanu uz darbu, izglītības, medicīnas iestādēm, uz veikaliem, un zemniekiem bija apgrūtināta lauku darbu veikšana, tāpēc viņi [novada pašvaldība] bija ieguldījuši naudu no sava budžeta. Līdz ar to mēs kompensēsim daļu summas, ko viņi jau ir ieguldījuši. ”
Neskatoties uz to, ka valdības lēmums par kompensāciju pieņemts vien nesen, Rēzeknes novadā šķīdoņa bojātajos ceļos lielākoties atjaunošanas darbi jau veikti, norādot uz novada kartē atzīmētajiem ceļa posmiem stāsta Alberts Kindzulis:
“Mēs jau nevaram gaidīt - iedos to naudu vai ne. Iedalīja – labi, neiedalītu – nebūtu tik labi. Kad brauca pārbaude, varbūt tikai atsevišķi darbi nebija pabeigti, pāris kilometri.”
Lai arī satiktie vietējie iedzīvotāji izsaka bažas par ceļu izturību, pēc Rēzeknes novada domes speciālistu vērtējuma, labotie ceļi kārtībā būs vismaz pāris sezonas, tomēr, ja būs līdzīgi laika apstākļi, kā šī gada pavasarī, situācija varētu atkārtoties arī uz citiem lauku ceļiem.